Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Значення гальмування в вищій нервовій діяльності




План лекції.

1. Безумовне та умовне гальмування умовних рефлексів. Їх види.

2. Роль позамежового гальмування в клініці.

3. Закон силових відносин по І.П. Павлову.

4. Фазові явища в корі великих півкуль.

1. Значення ротової порожнини в процесах тр властивості і значення слини.

Співвідношення між збудженням та гальмуванням в корі півкуль зумовлюють поведінку тварин і людей. І.П.Павлов, вивчаючи ці процеси, виділив два види гальмування умовно-рефлекторної діяльності при дії сторонніх подразників: умовне та безумовне.

Безумовне гальмування – характеризується негайним пригніченням умовно-рефлекторної діяльності під дією по сторонніх безумовних подразників. В основі його механізму лежить сполучене (індукційне) гальмування. Безумовне гальмування є природженим, не вимагає виробки, підрозділяється на зовнішнє та позамежове. Зовнішнє гальмування розвивається поза, ззовні по відношенню до центрів тимчасового зв’язку.

Особливості зовнішнього гальмування:

1. Не вимагає виробки.

2. Виникає на різних рівнях ЦНС.

3. Розвивається поза центрами тимчасового зв’язку.

4. Забезпечує зміну одного виду діяльності іншим.

5. Є основою для виконання домінуючої діяльності, приймає участь у формуванні домінанти.

6. Має значення в координації роботи інших органів.

 

Зовнішнє гальмування буває 2 видів: гаснуче гальмо і негаснуче гальмо.

Гаснуче гальмо розвивається при дії стороннього подразника, який викликає орієнтовний рефлекс. На час включення орієнтовного рефлексу відбувається гальмування умовно-рефлекторної діяльності, яка потім знову відновлюється. Це короткочасне гальмування. Наприклад, в процесі перевірки вже виробленого у собаки умовного слиновидільного рефлексу на світло хтось раптом включив дзвоник: слиновиділення припиниться або зменшиться. Повторне, часте включення дзвоника, буде послаблювати гальмівну дію на слиновиділення.

Негаснуче гальмо – це більш тривале гальмування, але дуже стійке. Воно буде доти, поки не буде усунено причину, яка його викликала. Цей вид гальмування розвивається в тих випадках, коли мають місце: 1) пошкоджуюча дія подразника або біль; 2) подразнення інтерорецепторів (голод, позиви до сечовиділення).

2. Позамежове гальмування-це пригнічення умовно-рефлекторної діяльності внаслідок перевищення межі працездатності клітин кори великих півкуль подразником. Таке гальмування може розвиватись, якщо мають місце:

1. Однократна дія сильного (надпорогового) подразника. В цьому випадку розвивається пригнічений стан. Наприклад, смерть людини, що відбулась раптово – це надзвичайно сильний подразник, рідні померлого знаходяться в пригніченому стані.

2. Тривала дія порогового подразника монотонного характеру. При цьому розвивається сон, як захисна реакція.

3. Наприклад, під час подорожі поїздом ритмічне постукування коліс, погойдування вагону викликають бажання заснути-це дія тривалого порогового подразника. І.П.Павлов вважав, що це гальмування є охоронним, бо воно захищає клітини кори головного мозку від руйнування.

4. В нормі любий організм реагує на подразнення в відповідності з законом силових відносин (закон сили та міри). І.П. Павлов встановив в дослідах на собаках, що чим більша сила подразнення, тим більша величина умовно-рефлекторної реакції, але до певної міри. Наприклад: при виробці слиновидільного рефлексу на різні по силі подразники одержимо різну відповідь:





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 947 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2242 - | 2162 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.