цього моменту сприятиме активізації участі членів територіальної громади в здійсненні місцевого самоврядування, безпосередньому вирішенні питань місцевого значення, а тим самим — розвитку місцевої демократії.
Слід мати на увазі, що частину функцій місцевого самоврядування територіальні громади можуть реалізувати безпосередньо. Територіальна громада реалізує своє право на місцеве самоврядування через форми безпосередньої діяльності жителів громади, зокрема, вона бере участь у здійсненні місцевого самоврядування у таких організаційних формах, як: місцевий референдум; вибори представницьких органів та посадових осіб територіальної громади; консультативні опитування місцевих жителів; загальні збори громадян за місцем проживання; місцеві ініціативи; громадські слухання; колективні та індивідуальні звернення жителів громади до органів та посадових осіб місцевого самоврядування; участь жителів громади у роботі органів місцевого самоврядування; участь у місцевому самоврядуванні осередків політичних партій, а також громадських та релігійних організацій жителів громади; інші, не заборонені законом форми безпосередньої діяльності жителів громади.
Але, вважаючи, що за кожним конкретним питанням місцевого життя, враховуючи їх кількісну невизначеність, багатогранність та різноплановість, використовувати інститути прямої демократії не видається можливим, об'єктивно необхідні обрані демократичним шляхом представницькі органи, що наділяються відповідними повноваженнями у вирішенні таких питань.
Органами, що представляють відповідні територіальні громади, є сільські, селищні, міські ради. З-поміж органів місцевого самоврядування саме місцевим радам належить провідна роль: це ті органи, які безпосередньо працюють з людьми. Саме ці органи здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією та законами України. Ради як представницькі органи характеризуються тим, що: по-перше, це виборні органи, які складаються з депутатів, обраних безпосередньо територіальними громадами; по-друге, місцеві ради наділені правом представляти інтереси територіальних громад; по-третє, місцеві ради приймають рішення від імені територіальних громад.
Загальний склад ради залежить від обсягу роботи цього представницького органу, чисельності жителів — членів територіальної громади та визначається відповідною радою самостійно, в межах,
встановлених законодавством. Строк повноважень сільських, селищних, міських, районних у містах рад — п'ять років.
Головною, по суті, стратегічною фігурою представницького органу місцевого самоврядування є депутат ради. Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Він також — представник виборців свого округу, причому і тих, хто голосував проти нього або взагалі не брав участі в голосуванні. Депутат представляє інтереси і тих, кому ще не виповнилося 18 років (тобто майбутніх виборців), а також тих, хто за своїм статусом не має виборчого права (іноземців, біженців тощо), але проживає у селі, селищі, місті, сплачує місцеві податки та збори, володіє певною нерухомістю тощо.
Одним із ключових питань конституційно-правової теорії організації демократичної влади на місцях, яке суттєво впливає на розуміння поняття та суті місцевого самоврядування, є питання про джерела та природу функцій і завдань, які покликані виконувати його представницькі органи. В науці існує думка про те, що «діяльність місцевих рад являє собою реалізацію на регіональному рівні усіх основних функцій держави»1. На протилежних позиціях стоять інші автори, в дослідженнях яких робиться акцент саме на самоврядних засадах у місцевому управлінні як проявах певних «природних» прав, притаманних місцевим спільнотам, та які вважають, що органи місцевого самоврядування передусім є «природними» корпоративними одиницями, їх автономність виходить не з державної влади, а із суверенітету народу. Прихильники цієї позиції доводять, що держава лише санкціонує або делегує відповідні функції і повноваження органів місцевого самоврядування. Вона санкціонує ті функції і повноваження цих органів, які пов'язані з регулюванням питань місцевого життя територіальних громад. Ці питання мають недержав-
1 Борденюк В. Муніципальна реформа: що, як і задля чого // Віче. — 1998. — № 7. — С. 74; Карлов А. А. Формирование института местного самоуправления. — К., 1993. — С. 79; Корнієнко М. Державна влада і місцеве самоврядування: актуальні питання теорії і практики // Українське право. — 1995. — № 1. — С. 72; Крупчан О. Д. Про співвідношення системи органів виконавчої влади і системи органів місцевого самоврядування // Державно-правова реформа в Україні: Матер. наук.-практ. конф. (листопад 1997 p.). — К., 1997. — С. 389 та ін.
720
721
Розділ 26