ченні загальної стратегії її розвитку. Вже через рік, у 1995 p., Адміністрація відігравала своєрідну роль «мадридського палацу» при Президентові, що виражалося у неформальному її впливі на діяльність Кабінету Міністрів. За глави Адміністрації Президента В. Медведчука цей інститут вже реально посідав важливу роль у механізмі виконавчої влади, фактично дублюючи її діяльність. В деяких галузях державного управління (зовнішні справи, оборона, національна безпека тощо) Адміністрація Президента була центром прийняття управлінських рішень.
Дуже неоднозначно Адміністрація як інститут влади проявилася під час виборів Президента восени 2004 р. За твердженням більшості політологів, саме Адміністрація Президента була провідником фальсифікації виборів, зокрема маніпулювання їх результатами у першому та другому турах голосування. Це опосередковано проявлялося в тому, що з незрозумілих причин ЦВК протягом майже двох тижнів підбивала підсумки голосування, хоча в зарубіжних країнах для цього достатньо кількох днів. Непомірне втручання у діяльність парламенту та уряду, критика непублічних методів діяльності привели до реформування цього органу у вигляді Секретаріату Президента.
До складу Секретаріату Президента входять голова Секретаріату, перший заступник і заступник голови Секретаріату, прес-секретар Президента, постійні представники Президента у Верховній Раді, Кабінеті Міністрів, Конституційному Суді, а також головні служби та служби. Сьогодні у складі Секретаріату Президента функціонують 17 служб (наприклад, головні служби зовнішньої, внутрішньої, гуманітарної, регіональної і кадрової політики тощо).
Секретаріат для виконання покладених на нього функцій може брати за дорученням Президента України участь в опрацюванні проектів указів і розпоряджень Президента України у Кабінеті Міністрів, РНБО та інших державних органах; запитувати та одержувати в установленому порядку інформацію, документи і матеріали від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і посадових осіб. Секретаріат може використовувати державні, в тому числі урядові, системи зв'язку і комунікацій, мережі спеціального зв'язку та інші технічні засоби; користуватися в установленому порядку базами даних державних органів. З метою підготовки виважених і компетентних актів Президента Секретаріат може залучати в установленому порядку до виконання окремих робіт і завдань, участі у вивченні окремих питань учених і фахівців, у тому
числі на договірній основі, працівників центральних та місцевих органів виконавчої влади. Секретаріат може також порушувати за дорученням Президента України перед керівниками органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій питання про усунення виявлених у їх діяльності недоліків, інформувати правоохоронні органи про порушення Конституції та законів України, указів і розпоряджень Президента України. Інші допоміжні органи і служби. При Президентові діють інші допоміжні структури. Серед цих органів можна виділити Державне управління справами, Управління протоколу Президента, державних нагород, з питань громадянства, з питань помилування, з питань звернень громадян.
19.5. Відповідальність Президента України
Президент несе відповідальність виключно за процедурою імпічменту, яка поєднує в собі ознаки політичної і юридичної відповідальності. По суті, імпічмент є політичним засобом контролю за діяльністю вищих посадових осіб від можливих зловживань при здійсненні своїх повноважень.
У Англії, де вперше виник імпічмент, цей засіб розглядався як засіб обмеження абсолютизму, політичного інструменту впливу парламенту на монарха від можливих зловживань. У США в імпічменті вбачали не стільки засіб покарання правопорушників, скільки засіб впливу на порушників встановленого державного порядку1. Пізніше інститут імпічменту було запозичено більшістю країн світу як елемент стримань і противаг у системі поділу влади. Водночас практика застосування імпічментів свідчить, що він виступає скоріше превентивним засобом конституційної відповідальності.
Дві спроби імпічменту президентів США Е. Джонсона (1868 р.) та Б. Клінтона (1998 р.) закінчилися безрезультатно. У світовій практиці лише трьох глав держав (Південної Кореї, Литви і Ботсвани) було зміщено з поста в порядку імпічменту. У 2004 р. було зміщено з поста
1 Кресіна І. О., Коваленко А. А., Балан С. В. Інститут імпічменту. Порівняльний політико-правовий аналіз. — К., 2004. — С. 12, 13.
424
І4а-8152
425
Розділ 19