національностей, які проживають на території України та за її межами. Отже, представляти увесь Український народ — виключна прерогатива Верховної Ради України1. Тому очевидно, що частина перша ст. 75 Конституції України потребує доповнення її положенням про представницький характер українського парламенту.
Колегіальність — на цій важливій ознаці парламенту наголошували, зокрема, російські вчені Г. Барабашов, Д. Златопольський, А. Мах-ненко та українські — Л. Кривенко, В. Журавський, В. Погорілко, В. Шаповал та інші. Так, Л. Кривенко зазначає, що представницький характер парламенту забезпечується тим, що він — не одноособовий орган державної влади і не колегіальний орган виконавчої влади. Парламент складається з сотень депутатів, які представляють основні верстви населення і мають виражати його волю та інтереси2. Цю думку поділяють і В. Журавський, М. Теплюк, В. Шаповал, О. Фрицький та ін.3 Наприклад, В. Шаповал зазначає, що парламент є представницьким органом не тільки тому, що він є виборним, а й тому, що є колегіальним. Його представницька природа зумовлена природою депутатського мандата у колегіальному вимірі4. Тобто завдяки тому, що всі народні депутати є представниками Українського народу, Верховна Рада України набуває колегіальності й представницької природи.
Колегіальність зумовлює певний кількісний склад парламенту України, який визначений на конституційному рівні. Загалом кількісний склад парламентів та їх палат нерідко відображає істо-
1 Деякі автори наголошують на представницькому характері і мандата Президента
України, аргументуючи це його виборністю. Див., напр., Бойченко М. І. Парламента
ризм як принцип інтеграції суспільства // Парламентаризм в Україні: теорія і прак
тика: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. — К., 2001. —
С. 144-145; Цвік М. В. Взаємодія законодавчої, виконавчої гілок влади та референду
му в системі народовладдя // Вісник Академії правових наук України. — 1995. —
№ 3. — С. 31; Шаповал В. М. Парламент як орган народного представництва //
Віче. — 1999. — № 5. — С. 9. Але ж традиційно представницькими установами вва
жалися не тільки виборні, а й колегіальні органи. Саме колегіальність, яка має вира
ження у складі та способі обговорення та прийняття рішень, дає змогу парламентам
набути сучасних демократичних держав властивостей органів народного представ
ництва.
2 Кривенко Л. Необхідно модернізувати конституційне визначення Верховної Ради
України//Вісник Академії правових наук України. — 2003. — № 4(35). — С. 43-45.
3 Напр.: Теплюк М. О. Парламент України: деякі питання вдосконалення консти
туційного статусу // Парламентська реформа: теорія та практика. — 2001. — Вип.
№ 6. — С. 254; Шаповал В. М. Парламент як орган народного представництва //
Віче. — 1999. — № 5. — С. 4 та ін.
4 Шаповал В. М. Парламент як орган народного представництва // Віче. — 1999. —
№5. —С. 4.
ричні традиції формування та функціонування представницьких установ. Зокрема, чисельність Верховної Ради України у 450 народних депутатів України вперше було визначено в ст. 98 (в редакції від 27 жовтня 1989 р.) Конституції (Основного Закону) Української РСР 1978 р. із змінами і доповненнями. Згодом такий самий склад парламенту було зафіксовано в ст. 2 Закону України від 7 жовтня 1993 р. «Про назву, структуру і кількісний склад нового парламенту України» і ст. 6 Конституційного договору між Президентом України та Верховної Радою України від 8 червня 1995 р.1
Конституційно-правова регламентація колегіальності Верховної Ради України полягає не тільки у закріпленні кількісного складу, а й у визначенні умов, за наявності яких вона є повноважною. Так, відповідно до частини другої ст. 82 Конституції України Верховна Рада України є повноважною за умови обрання не менш як двох третин від її конституційного складу. Наприклад, ст. 15 Регламенту Верховної Ради України містить положення, згідно з яким Верховна Рада України нового скликання збирається після офіційного оголошення про її обрання не менш як двох третин народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради (тобто не менше 300 народних депутатів). Це означає, що розпочати виконання своїх функцій Верховна Рада України має право лише у колегіальному складі.
Колегіальність Верховної Ради України зумовлена також процедурою розгляду питань і прийняття рішень парламентом. Відповідно до частини першої ст. 91 Конституції Верховна Ради України приймає закони, постанови та інші акти більшістю від її конституційного складу, крім випадків, передбачених Конституцією. Регламент Верховної Ради України також містить ряд положень, присвячених питанням підготовки, організації, обговорення та розгляду питань та прийняття відповідних рішень. Наприклад, ст. 47 глави 8 «Прийняття рішень Верховної Ради» визначає, що Верховна Рада приймає рішення виключно на її пленарних засіданнях після обговорення питань більшістю голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради2.
1 Конституція України: Науково-практичний коментар / В. Б. Авер'янов, О. В. Ба-
танов, Ю. В. Баулін та ін.; Ред. кол. В. Я. Тацій, Ю. П. Битяк, Ю. М. Грошевой та
ін. — X.; К., 2003. — С. 366-367.
2 Постанова Верховної Ради України «Про Регламент Верховної Ради України» від
19.09.2006 р. // Відомості Верховної Ради України. — 2006. — № 23, № 24-25. —
Ст. 202.
292
293
Розділ 17