Правовим оформленням періодичності формування парламенту є чергові вибори — вибори, що проводяться в період закінчення строку повноважень (легіслатури), закріпленого на конституційному рівні для функціонування певного виборного органу. До речі, строки повноважень виборних органів народного представництва, як правило, регламентуються нормами конституції та мають імперативний характер.
У багатьох пострадянських державах мали місце кампанії, дискусії щодо можливості, доцільності, необхідності перенесення або навіть відміни чергових виборів. Такі процеси відбувалися в Росії у період підготовки парламентських (1995 р.) та президентських (1996 р.) виборів. У деяких колишніх радянських республіках, а нині — самостійних державах, зокрема в Казахстані, Узбекистані, Азербайджані, чергові вибори були перенесені. Мали місце ці процеси і в Україні навесні-влітку 1997 p., ініційовані як Президентом, так і частиною народних депутатів, а також у квітні 2007 p., ініційовані Президентом України. Відповідно до Указу Президента України «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» від 26 квітня 2007 р. позачергові парламентські вибори перенесені у зв'язку з припиненням повноважень Верховної Ради України з 27 травня 2007 р. на 24 червня 2007 р.1 Пізніше у результаті домовленостей між Президентом України, Головою Верховної Ради України та Прем'єр-міністром України дату дострокових виборів до парламенту було перенесено на 30 вересня 2007 р.
Слід погодитися з авторами, які зауважують, що подібне перенесення виборів є негативним чинником. Адже політичні вибори проводяться не через чиєсь бажання, а тільки тому, що так передбачено чинною Конституцією держави як політичним договором між суспільством і державою в установленні правового механізму реалізації взаємних прав, обов'язків, порядку та відповідальності2.
1 Указ Президента України «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ра
ди України» №264/2007 від 2 квітня 2007 року // http://www.president.gov.ua; Указ
Президента України «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради Ук
раїни та призначення позачергових виборів» № 355/2007 від 26 квітня 2007 року //
http://www.president.gov.ua.
2 Конституційно-правові форми безпосередньої демократії в Україні: проблеми те
орії і практики: До 10-ї річниці незалежності України. — К., 2001. — С. 33-34.
296
Порушення періодичності виборів, зменшення або збільшення строків легіслатури припустимі тільки тоді, коли це передбачено певними конституційними нормами. Наприклад, при введенні надзвичайного стану в державі, в результаті рішення референдуму, якщо таке передбачено законом, за розпуску представницького органу, установлення нової системи державних органів.
Періодичне оновлення складу парламенту дає змогу вивільнитися від непопулярних особливостей, застарілих інститутів, структур, політичних тенденцій тощо. Систематичне оновлення складу представницького органу відіграє значну роль у формуванні якісного складу парламенту. Про це свідчать як зарубіжний досвід, так і вітчизняна практика державотворення.
Принцип оновлення органу народного представництва не тільки не суперечить принципу всезагальності виборчого права, а й навпаки, слугує найбільш повному його здійсненню, тому що завдяки систематичному оновленню більша кількість громадян отримує можливість бути обраними депутатами1. До того ж застосування принципу оновлення парламенту має більший ефект у поєднанні з принципом наступництва. Адже абсолютне оновлення складу (100 %) може призвести до зниження рівня ефективності функціонування парламенту, певних труднощів у використанні новообраними депутатами накопиченого досвіду роботи парламенту попередніх скликань.
В Україні згідно з положеннями ст. 76 Конституції Верховна Рада обирається строком на п'ять років. Таким чином, періодичність виборів конституційно врегульована. Періодичність оновлення складу парламенту здійснюється на двох основних принципах: принципі систематичного оновлення складу парламенту через зазначений термін та принципі наступництва у його складі.
Легальність. Відповідно до частини другої ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Отже, статус Верховної Ради України визначається розділом IV «Верховна Рада України» та імпліцитними нормами Конституції, Законом України «Про статус народного депутата України», Регламентом Верховної Ради України, законами України «Про комітети Верховної Ради України», «Про звернення громадян»,
1 МахненкоА. X. Верховньїе органьї народного представительства социалистических стран. — М., 1972. — С. 11-12.
297
І0а-8152
Розділ 17