V^V^ ЛVVV^^^^VV«V^VЛVV^^V^ЛV^Л|VV11VV\Л>VЛ^
виконання Закону України «Про громадянство України» із змінами і доповненнями, внесеними Указом Президента України від 27 червня 2006 р. № 588/2006; Положення про Комісію при Президентові України з питань фомадянства, затверджене Указом Президента України від 27 березня 2001 р. № 215/2001 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 р. № 588/2006)).
Громадянство безпосередньо пов'язане з державним суверенітетом і є формою його втілення, закріплення та реалізації. Жодна держава не може існувати без власного фомадянства.
Згідно з принципом державного суверенітету, який означає властивість держави самостійно і незалежно від інших держав здійснювати притаманні їй функції на всій своїй території і за її межами, кожна держава має право самостійно визначити, хто є її фомадянином, а хто ні. Цей принцип був закріплений уст. 1 Гаазької конвенції про деякі пи тання громадянства, що стосуються колізій законів про громадянство 1930 р. і знайшов підтвердження у ст. З Європейської конвенції про громадянство: «Кожна держава визначає у своєму законодавстві, хто є її фомадянами».
Встановлюючи коло своїх громадян, держава створює тим самим необхідні передумови для відмежування громадян від іноземців та осіб без фомадянства, а також для вирішення всіх інших питань громадянства. При цьому держава визначає умови, наявність яких необхідна для того, щоб особа була визнана фомадянином1.
Згідно зі ст. З Закону України «Про фомадянство України» належ ність до громадянства України визначається за такими категоріями осіб:
— усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення
незалежності України (24 серпня 1991 р.) постійно проживали на те
риторії України;
— особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України «Про фомадянство України» (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав;
— особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 р. і яким у паспорті фомадянина колишнього
1 Кутафин О. Е. Российское гражданство. — М., 2004. — С. 224.
78
СРСР зразка 1974 р. органами внутрішніх справ України внесено напис «громадянин України», та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на цей момент не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України;
— особи, які набули фомадянство України відповідно до законів
України та міжнародних договорів України.
При цьому документами, що підтверджують громадянство Ук раїни, є:
— паспорт фомадянина України;
— свідоцтво про належність до фомадянства України;
— паспорт фомадянина України для виїзду за кордон;
— тимчасове посвідчення фомадянина України;
— проїзний документ дитини;
— дипломатичний паспорт;
— службовий паспорт;
— посвідчення особи моряка;
— посвідчення члена екіпажу;
— посвідчення особи на повернення в Україну.
12.2. Принципи громадянства України
Етимологічно слово «принцип» походить від латинського ргіпсірі- ит, що означає основа, першооснова1. Саме принципи є тією основою, яка зв'язує воєдино різноманітні складові громадянства, найбільш повно відображає його сутність як цілісного правового інституту.
Принципи громадянства, як і будь-які інші принципи, утворюють певну систему. Питання системи принципів фомадянства України в конституційно-правовій науці вельми дискусійне. Існують певні розбіжності щодо кількісного складу принципів фомадянства та критеріїв їх класифікації. Найбільш традиційною є класифікація принципів громадянства на загальні та спеціальні (специфічні)2.
1 Словник іншомовних слів / За ред. О. С. Мельничука. — К., 1974. — С. 547.
2 Конституційне право України / За ред. В. Ф. Погорілка. — С. 229-230; Мелащен-
ко В. Принципи громадянства України // Право України. — 1992. — № 7. —
С. 12-14.
79
Розділ 12
Громадянство України і статус іноземців
До загальних принципів вітчизняні вчені відносять основоположні принципи громадянства України, які підтверджують основні принципи нашого права. Вони втілені в Конституції України, Декла рації прав національностей України, законах України «Про громадянство України» та «Про національні меншини України».
Загальними принципами громадянства України прийнято вважати такі:
—повновладдя народу;
—демократизм;
—інтернаціоналізм;
—втілення в інституті громадянства ознак суверенітету держави;
—поєднання інтересів суспільства, держави й особи;
—повага до норм міжнародного права тощо.
Спеціальні принципи громадянства визначають закріплені в законодавстві вихідні засади взаємовідносин між державою та особою, що складають цілісну систему, яка є основою громадянства України.
До них, як правило, відносять:
—єдиність громадянства України;
—рівне громадянство як основа правового статусу особи;
—загальний порядок прийому до громадянства України;
—поєднання «принципу ґрунту» і «принципу крові»;
—невизнання автоматичної втрати громадянства;
—недопустимість позбавлення громадянства;
—єдність громадянства членів сім'ї;
—невизнання подвійного громадянства;
—дозвільний порядок виходу з громадянства;
—принцип невидачі громадян України іноземній державі;
—свобода й добровільність вибору громадянства;
—збереження громадянства України для осіб, які проживають за кордоном.
Будучи відображеними у законодавстві, принципи громадянства за нормативно-правовими актами, в яких вони закріплені, можна поділяти на: конституційні принципи; принципи, що встановлені Законом України «Про громадянство України».
Враховуючи важливість принципу єдиного громадянства, Конституція України віднесла його до загальних засад конституційного ладу (ст. 4). Принципи громадянства містяться також у ст. 25 Основного Закону.
Ними є:
— недопустимість позбавлення громадянства України;
— визнання права громадян України на зміну громадянства;
— невидача громадян України іноземній державі;
— захист та піклування про громадян України, які перебувають за її межами.
Відповідно до Конституції України в ст. 2 Закону України «Про громадянство України» встановлено, що українське законодавство про громадянство Грунтується на принципах:
— єдиного громадянства;
— запобігання виникненню випадків безгромадянства;
— неможливості позбавлення громадянина України громадянства України;
— визнання права громадянина України на зміну громадянства;
— неможливості автоматичного набуття громадянства України
іноземцем чи особою без громадянства внаслідок укладення шлюбу з
громадянином України або набуття громадянства України його
дружиною (чоловіком) та автоматичного припинення громадянства
України одним з подружжя у результаті припинення шлюбу або при
пинення громадянства України другим з подружжя;
—рівності перед законом громадян України незалежно від підстав, порядку і моменту набуття ними громадянства України;
—збереження громадянства України незалежно від місця проживання громадянина України.
Принцип єдиного громадянства означає, що в Україні виключена можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України, в тому числі Автономної Республіки Крим. Саме єдине громадянство є необхідною умовою існування суверенної унітарної держави.
Україна належить до держав, які негативно ставляться до множинного громадянства. В Європейській конвенції про громадянство 1997 р. поняття «множинне громадянство» визначено як наявність у однієї і тієї ж особи одночасно громадянства двох чи більше держав. У законодавстві України, її міжнародних двосторонніх договорах замість терміна «множинне громадянство» використовується термін «подвійне громадянство». В міжнародному праві подвійне громадянство має назву «біпатризм».
Принцип єдиного громадянства, як зазначено у науково-практичному коментарі Закону України «Про громадянство України», не означає невизнання множинного громадянства, але він означає
80
81
Розділ 12