Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 7. Організація дослідницько-пошукової діяльності дітей




Підготувала – доц. Горопаха Н.М.

 

План

1. Навчальне дослідження в історії і теорії освіти.

2. Психолого-педагогічні засади застосування у роботі з дошкільниками дослідницьких методів.

3. Зміст дослідницько-пошукової діяльності дітей.

4. Формування дослідницьких умінь дітей дошкільного віку.

5. Проведення навчальних досліджень з дітьми дошкільного віку.

 

Література

1. Егорова Т. Развитие у старших дошкольников исследовательских умений и навыков в процессе изучения природы // Детский сад от А до Я. – 2004. – №2. – С. 90-97.

2. Пєхота О. Освітні технології. – К., 2003.

3. Поддьяков Н. Исследовательское поведение. – М., 1992.

4. Савенков А. Маленький исследователь: Как научить дошкольника приобретать знания. – Ярославль, 2000.

5. Савенков А. Учебное исследование в детском саду: вопросы теории и методики // Дошкольное воспитание. – 2000. – №2. – С. 8-17.

6. Харитонова Л. Исследовательская деятельность дошкольника // Дошкольное воспитание. – 2001. – №7. – С. 32-35.

7. Шумер Т., Сергєєва І. Маленькі дослідники: Програма пізнавального розвитку дошкільників у пошуково-дослідницькій діяльності // Палітра педагога. – 2008. – №№ 2-6.

 

Педагоги багатьох поколінь прагнули здійснювати навчання за єдиними законами людської природи, коли прилучення до нових знань відбувається в тісній єдності з розвитком розумових сил, почуттєвої сфер і практичної діяльності дітей. Переконливішим стало розуміння того, що єдиним джерелом достовірних знань є досвід. Історія свідчить, що саме формування досвіду людини зобов'язане дослідницькому ставленню її до облаштування свого існування, до вдосконалювання трудової діяльності і багатства спілкування. Дослідницька практика людини в набутті знань і досвіду формувала її пізнавальні здібності, розумові сили й творчі вміння.

В епоху середньовіччя значні можливості дослідницьких пріоритетів в навчанні підростаючого покоління стали предметом пильної уваги визначних філософів і педагогів. У XV-XVI ст. Фр. Рабле і Монтень відстоювали потребу освоєння дітьми реальних і корисних знань, підкреслювали важливість для їхнього розвитку самостійних суджень, спрямованих на вивчення речей, а не порожніх слів. Дж. Локк у ХVII ст. виняткову увагу у навчанні приділяв природному поясненню фактів, розвитку розуму дітей на основі заохочення їхньої допитливості, активності і самостійної роботи. У ХVІІІ ст. Ж.Ж. Руссо виступав за те, щоб зробити дитину уважною до явищ природи, спроможною ставити запитання, доступні її розумінню і надавати їй самостійно вирішувати їх. Справжній вчитель на думку А. Дістервега, учить знаходити істину, тоді як поганий її підносить.

На цінність дослідницьких прийомів і методів у навчанні наголошували А.Я.Герд і П.Ф.Каптерев. Використання „евристичного методу” (назва дослідницького методу в ХІХ ст.), на думку Р. Алестронга, ставить учня на позицію дослідника, дозволяє йому відкривати наукові факти. Дж. Дьюї, спираючись на цей метод, будував навчально-виховну систему, що має на меті формування особистості, щонайкраще пристосованої до життя і практичної діяльності в умовах вільного підприємництва. Його концептуальний підхід дістав відображення і в комплексному навчанні і в „методі проектів”, і в експериментальних „нових школах” Західної Європи та США, і в процесуально-орієнтованому навчанні. За розробками Х. Таби, зміст навчальних предметів повинен формуватися на основі розв'язання чотирьох освітніх завдань: надання знань, розвитку мислення, формування умінь і навичок (пошукових теж). Дж. Шваб розглядав наукові дослідження як зразки для побудови навчання. Він вважав, що наукові ідеї, які відображаються в будь-якому предметі можна повноцінно розуміти, якщо простежувати їхнє виникнення і розвиток.

На основі дослідницького методу Дж. Брунер розробив метод творчого навчання „шляхом відкриття”. Він довів, що саме використання цього методу здатне забезпечити активне перенесення знань у нові ситуації. Найпильніша увага до дослідницького методу у навчанні, спостерігалась в 20-30-ті роки ХХ ст. у Росії. В Ленінградському державному інституті наукової педагогіки під керівництвом Т.В.Кудрявцева почала працювати соціальна комісія „з дослідницького методу”, з’явилися наукові праці з вивчення і впровадження його в школи країни. Їхні автори: Б. В. Всесвятський, В.Ф. Наталі. А.П. Пінкевич, Б.В. Раліков, С.В. Рождественський, І.І. Полянський, В.Ю. Ульяницький. У 1929 році з’явилася книга К.П. Ягодовського „Исследовательский метод в школьном обучении”, де автор зробив спробу уточнити істотні ознаки дослідницького методу і виявити умови його ефективного використання, межі застосування у школі. У 30-ті роки дослідницький метод вважали універсальним в освіті, але і водночас велику полеміку викликали практичні питання його використання.

Більш докладне, всебічне, системне вивчення дослідницького методу і проблем його застосування в навчанні почалося в 60-ті та 70 роки ХХ ст. З’явилися вагомі праці: „Шкільні методи навчання” (В.В. Успенський), „Про методи навчання” (М.Н. Скаткін, І.Я. Лернер) та інші. У 1975 році В.І. Андрєєв здійснив спробу визначити межі застосування дослідницького методу в навчанні. На думку вченого, вони залежать від розвитку навчально-дослідницьких умінь і здібностей дітей, від змісту навчального матеріалу, його дидактичного і методичного опрацювання.

Всі описані вище дослідження стосуються в основному загальних освітніх питань але, звичайно, що і дошкільне виховання не залишилося в стороні від цих нововведень. Один із видатних педагогів французький дослідник Селестен Френе, активно виступав за те, щоб дослідницьке навчання було запроваджене у практику дошкільного виховання. Вчений вважав, що заняття дітей повинні бути одночасно серйозними і приємними, індивідуальними і колективними, вільними і запланованими, розумовими і фізичними. А для того, щоб кожна дитина мала можливість займатися, він пропонував створити спеціальні „куточки”, де діти могли б займатися різними видами діяльності: музикою, малюванням, читанням, працювати з глиною, з природним матеріалом, водою і т.д. А виконана дітьми робота повинна розглядатися і обговорюватися колективно, схвалюватися чи критикуватися самими дітьми. Завдання педагога – направляти дітей в їхніх дослідженнях, створити умови, в яких кожна дитина, могла б розвиватися в своєму індивідуальному темпі. Ця форма організації навчання була дуже популярна в „материнських школах” (дитячих садах) Франції протягом багатьох десятиліть ХХ століття.

У вітчизняній педагогіці, в радянський період, теж були спроби запровадити дослідницьке навчання у практику дошкільного виховання, але широкого розповсюдження воно не набуло. Хоча в США аналогічна технологія активно використовується в школах та в дошкільних навчальних закладах і користується високою популярністю серед педагогів.

В останні роки поширилися позитивні тенденції, щодо використання дослідницького навчання на практиці. Розробці педагогічної технології з проведення навчальних досліджень з дітьми дошкільного віку була присвячена експериментальна робота, проведена О.І. Савєнковим та його колегами психологами і педагогами дитячих навчальних закладів міста Москви під назвою „Маленький дослідник. Як навчити дошкільника здобувати знання”, в якій описані психологічні підходи до даної проблеми та методи навчання старших дошкільників дослідницьких пошуків.

Українські вчені теж не залишилися осторонь щодо проблеми дослідницького навчання. Н.М. Горопаха і З.П. Плохій активно працюють над проблемою дослідницького навчання у сфері дошкільного виховання, зокрема – екологічного. Н.М. Горопаха зазначає, що старший дошкільний та молодший шкільний вік відрізняється активним розвитком абстрактного мислення дитини, тому провідне місце в екологічному вихованні починають займати такі методи, які дозволяють самостійно набути досвіду спілкування з природою, робити відкриття. І поряд з спостереженням, естетичною бесідою, моделюванням важливе місце займає дослідницький метод. З.П. Плохій з цього приводу стверджує, що у дослідницькій роботі пошукове завдання виконується практично, що відповідає наочно-дійовому типу мислення дітей дошкільного віку. Це стимулює пізнавальний інтерес дошкільників. Досліди сприяють формуванню зацікавленості, розвитку спостережливості, усвідомлення причинно-наслідкових зв’язків.

Пошукова поведінка для дошкільника – головне джерело отримання уявлень про світ. У педагогічній психології і педагогіці є спеціальний термін – “дослідницьке навчання”. Так називається підхід до навчання, побудований на основі природного прагнення дитини до пізнання оточуючого світу. Головна мета дослідницького навчання – формувати у дитини здатність творчо засвоювати і перебудовувати нові способи діяльності в буду-якій сфері людської культури.

Одного якогось конкретного визначення того, що означає “пошукова поведінка” у психології немає. Її розглядають: як пошук інформації і як поведінку, спрямовану на зменшення збудження, спричиненою невизначеністю, коли старі стереотипи поведінки не дають бажаного ефекту. Це дійсно стимулює до дослідницької діяльності, але все ж таки, як зазначає О.І. Савєнков “головна причина пошукової поведінки – це глибока, внутрішня, біологічна по своїй природі потреба людської психіки”. Хоча, як зазначає вчений, така поведінка характерна для всіх живих організмів, але у людей ця здатність, проявляється найбільш яскраво і головна її відміна від аналогічних проявів у тварин, не тільки в боротьбі за виживання, стільки в потребі до творчості, – людина отримує задоволення не лише від результатів, а від самого творчого, дослідницького пошуку. Більше того, спеціалісти відмічають важливість дослідницької поведінки для розвитку особистості. “Постійна відсутність пошукової активності, - зазначають В.С. Роттенберг і.С.М. Бондаренко, - призводить до того, що індивід стає зовсім безпорадним при будь-якому зіткненні з труднощами чи навіть з ситуаціями, які в певних умовах як труднощі не сприймаються”. Вчені, також, зробили висновок, що нереалізована дослідницька активність дитини може виявитися в деструктивній діяльності, бо потреба, тим більше біологічна, повинна будь-яким способом реалізуватися. Тому ні педагоги, ні батьки і ні соціальне середовище не мають ніякого права обмежувати дослідницьку активність дітей.

Видатний швейцарський психолог Ж. Піаже з цього приводу стверджував, що однією з найважливіших якостей природи людини є прагнення до контакту і взаємодії з оточуючим світом, бажання знаходитися в постійному пошуку. Поштовхом, який стимулює когнітивний розвиток дитини, найбільшою мірою є дана їй можливість досліджувати оточуюче середовище і впливати на нього.

Отже, маленькі діти народжуються дослідниками. Але як тільки вони трохи підростають, то за цим критерієм їх можна диференціювати на тих, хто найбільше здатний до активного дослідницького пошуку і на дітей, яких це зовсім мало цікавить. Різний рівень здатності і здібностей до дослідницької поведінки, як зазначає О.І. Савєнков, диференціюється так само, як і здібності до всіх інших видів діяльності. Як відомо, діти відчувають безмежний потяг до знань. Дорослі можуть зменшити це прагнення, якщо необдумано стануть на шляху у малого дослідника. Безумовно і педагоги, і батьки хочуть підвести дитину до самоосвіти, розвинути пошукову активність дитини, але цим самим можна і спричинити шкоду, якщо нав'язувати малому досліднику пошук.

Г. Доман зазначив, що одними з поширених способів нав'язування є: давання “готової” іграшки та вміщення дитини, у “закритий” простір (манеж, закрита кімната). Все це є для дитини фізичним, освітнім, емоційним вакуумом, який спричиняє серйозну небезпеку – обмеження дослідницької активності. Як зазначає О.І. Савєнков, дітей, навіть, найменших, не потрібно підштовхувати до пошуку, до проведення досліджень. Дитині достатньо просто дати волю для експериментування. Важливо постійно пам'ятати: чим більше цієї волі, тим ширшим є діапазон пошуків, тим більше можливостей для розвитку когнітивних і творчих здібностей.

Ряд педагогів, говорячи про дослідницьку поведінку і її роль в навчанні дошкільника, зазначали, що “можна вчити, але не навчити дитину, навчається вона сама”. Тому важливо викликати у дитини інтерес до процесу навчання.

Не менш важливою умовою забезпечення ефективного результату пошукової діяльності є також, загальна послідовність дій дитини під час проведення досліджень. Зазвичай дослідження починається з виявлення проблеми і постановки запитань. Потрібно розв'язати проблемну ситуацію і людина починає досліджувати. Але, як говорить психолог Едвард де Боно, так відбувається не завжди.

Він зазначає, що хід вирішення проблемної ситуації може виглядати так: ситуація → сприймання → оцінка. Людина зустрічається з проблемою (ситуація – сприймання) і відразу дає рішення (оцінка).

Е. де Боно підкреслює, що навіть людина з високим рівнем інтелекту може при зіткненні з проблемною ситуацією обмежитися “сприйманням” і “оцінкою”. Таким способом дійсно можливо вирішувати проблеми. Але таке мислення неможливо вважати конструктивним. Цей стиль вираження проблем, більш притаманний тим, хто орієнтується на інтуїтивне мислення. Але сучасна наука спирається, в першу чергу, на логіку і достовірні факти, тому більш успішний у вирішенні проблем той, хто діє по алгоритму, представленому в схемі:





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-04-15; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 924 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2806 - | 2372 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.