Загалом, конкуренцію на підприємствах готельного господарства умовно можна поділити на добросовісну та недобросовісну. До добросовісної відноситься: підвищення якості продукції; зниження цін; реклама; після продажне обслуговування; створення нових товарів; рівність з конкурентом в досягненні вигоди і ін. Готелі категорій 4* та 5* в Україні на сьогодні є доволі конкурентними - деякі з них реконструйовані або ж збудовані заново. Тому саме вони й змагаються між собою не лише у кількості номерів, місцеположеі, категорії, ціні, та якості послуг, а й в певних інноваціях, які дозволяють залучити до себе потенційних клієнтів.
До недобросовісних методів конкуренції відносяться: демпінгові ціни; встановлення контролю над конкурентом; незаконне використання марок відомих підприємств; порушення стаднетартів. На жаль, не всі категорії можуть бути конкурентними. Особливо це стосується готелів, категорії *, **, та інколи *** зірок, які є радянським спадком, з відповідною інфраструктурою. Цей сегмент готелів практикує подвійні та потрійні тарифи: окремі ціни для громадян України, країн СНД, іноземців.
Внутрігалузева конкуренція являє собою суперництво підприємств однієї галузі, що випускають однакову продукцію чи надають одлнакові готельні послуги.
Міжгалузева конкуренція складніша: охоплює суперництво за сфери більш вигідного застосування капіталу. Наприклад,готель може конкурувати по наданню кейтеринг послуг зі спеціалізованими фірмами кейтеринг служб.
Що лежить в основі цінової та нецінової політики?
Через цінову конкуренцію продавці впливають на попит головним чином за допомогою зміни в ціні. При ціновій конкуренції продавці рухаються по кривої попиту, підвищуючи або понижуючи свою ціну. Це гнучкий інструмент маркетингу, оскільки ціни можна швидко і легко змінити, з огляду на чинники попиту, витрат або конкуренції. Однак із усіх контрольованих перемін у маркетингу конкурентам легше усього дублювати саме цю, що може привести до стратегії копіювання або навіть цінової війни. Більш того, уряд стежить за ціновими стратегіями.
При неціновій конкуренції продавці переміщають криві попиту споживачів, роблячи натиск на відмінних рисах свій продукції(більш високу надійність, меншу «ціну споживання», більш сучасний дизайн). Це дозволяє фірмі збільшити збут при даній ціні або продавати початкову кількість по більш високій. Ризик при цьому зв'язаний із тим, що споживачі можуть не розглядати пропозиції продавця як кращі, чим у конкурентів. У цьому випадку вони будуть купувати більш дешеві товари, що, на їхню думку, аналогічні більш дорогим.Найсильнішим знаряддям нецінової конкуренції завжди була реклама, сьогодні ж роль її зросла багаторазово
Які фактори визначають конкурентоспроможність готел.підприємства?
На конкурентоспроможність готельної організації впливає безліч факторів. ЇХ доцільно розділити на 4 групи:
1) фактори, що характеризують підприємство(Це репутація (імідж) готелю, кадровий потенціал, фінансовий стан готельного підприємства, організація управління і безпосередньо місце розташування готелю.);
2) фактори, що характеризують послугу(ціна і класність послуги, структура і стан номерного фонду, якість інженерно-технічного та господарського забезпечення послуги, а також її безпеку);
3) фактори, що характеризують обслуговування клієнтів(комплексності послуг, етики та культури обслуговування, організації бронювання, прийому і розміщення, організації розрахунку з клієнтами та інш);
4) фактори, що характеризують маркетинг(можливо віднести цінову, комунікативну, асортиментну і збутову політику готельного підприємства).