Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розділові знаки в складносурядних реченнях




Правило Приклад
Кома ставиться між частинами складносурядного речення, поєднаними за допомогою неповторюваних, повторюваних чи парних сполучників.   Нове століття вже на видноколі, і час новітню створює красу (Л. Костенко). І знову джміль розмружить квітку, і літо гратиме в лото (Л. Костенко). Не тільки тужна пісня лилася із змученої душі матері, а й пропікали сльози гарячі сліди на її обличчі (Г. Тютюнник).
Кома не ставиться: 1) між двома частинами складносурядного речення, якщо вони мають спільний другорядний член речення, видільні частки тільки, лише або спільне вставне слово і поєднані між собою сполучниками і (й), та (у значенні і), або, чи;  
ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ˙ˉ
По узліссі і галявині зеленіє перший ряст і цвітуть проліски та сон-трава (Леся Українка).

Тільки коники сюрчать та перепел іноді підпадьомкає (В. Козаченко).

Можливо, зима не затягнеться надовго і весна буде ранньою.

2) між двома частинами питального, спонукального чи окличного складносурядного речення, поєднаними сполучником і (й); Надіє! Надіє!.. О хто тебе ніжно на грудях не грів і хто за тобою орлом не летів? (О. Олесь). Хай наше слово не вмирає і наша правда хай живе! (М. Рильський).
3) між двома номінативними (називними) частинами складносурядного речення, з’єднаними сполучником і (й); Вітер і дощ (О. Довженко). Річки й озера.
4) між двома безособовими реченнями за умови, якщо присудки цілком однорідні за значенням; Сумно й глухо (Панас Мирний). Дощило і в повітрі віяло прохолодою (А. Головко).
5) між частинами складносурядного речення, якщо вони з’єднані одиничним єднальним (і, й, та) або розділовим сполучником (чи, або) і мають спільну підрядну частину. Коли ж одчинили вікно, світло впало на ціле море напружених, схвильованих облич і крізь вікно в хату влетіла стоока тривога (М. Коцюбинський).
Тире ставиться: 1) якщо частини складносурядного речення виражають швидку або несподівану зміну подій, зіставлення чи протиставлення; Хвилина ще – і схід розпише в сліпучі барви небосхил (М. Масло). І грає кольорами білий сніг – і взимку вабить барвами Полісся (М. Сингаївський).
2) між частинами складносурядного речення, якщо в другій з них – висновок або наслідок. Настане час – і піде все в архів (Л. Костенко).
Крапка з комою ставиться між частинами складносурядного речення, якщо вони дуже поширені або далекі за змістом, чи мають свої розділові знаки.   Один лиш я не дрімаю, Край вікна стою; І тобі, дівча, співаю Про тугу свою! (С. Руданський).

 


Складнопідрядне речення

Складнопідрядне речення – це таке складне речення, в якому його частини поєднуються підрядними сполучниками або сполучними словами як синтаксично нерівноправні, з яких одна підпорядкована іншій. Незалежну частину традиційно називають головним реченням, а залежну – підрядним реченням.

За характером і засобами зв’язку головної і підрядної частин складнопідрядні речення поділяються на дві групи:

1) складнопідрядні речення нерозчленованої структури (однокомпонентної будови, одночленні);

2) складнопідрядні речення розчленованої структури (двокомпонентної будови, двочленні).

У складнопідрядних реченнях з нерозчленованою структурою підрядна частина залежить від опорного слова в головній частині, а в складнопідрядних реченнях розчленованої структури підрядна частина стосується всього головного речення в цілому.

 

Складнопідрядне речення

       
   

 


нерозчленованої структури (одночленне, однокомпонентної будови)   розчленованої структури (двочленне, двокомпонентної будови)
з прислівним зв’язком
ˉ ˉ ˉ ˉ ˉ
Поїзд /1, якого мичекали /2, прибув вчасно/1.

Лінійна схема:

який?

[, (якого), ]

Рівнева схема: – = 1

який?

ˉ ˉ ˉ ˉ ˉ
якого

– = 2

 

  з детермінантним зв’язком Коли народперестає чути поезію/1, вінвтрачає у своїй душі щось дуже значне/2 (П. Загребельний). Лінійна схема: за якої умови? (Коли), [ ]. Рівнева схема: – = 2 за якої умови? коли – = 1

 
 

 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1200 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

2212 - | 2156 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.