Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розділові знаки в складнопідрядних реченнях




Правило Приклад
1.Кома ставиться між предикативними частинами (простими реченнями) складнопідрядного речення незалежно від позиції підрядної частини в реченні (на початку, в середині чи в кінці речення). Коли щеза чиясь у світі мова, щезає разом з нею і народ (Д. Луценко). Сюди, де вуличка забута, приїхав по дитячі сни (В. Кри­щенко). Намалюй мені ніч, коли падають зорі (М. Петренко).
2. Якщо підрядна частина стоїть після головної і поєднується з нею складеним сполучником (тому що, через те що, завдяки тому що, незважаючи на те що, внаслідок того що, в міру того як, з тих пір як, після того як, перед тим як та ін.), то кома ставиться або перед усім складеним сполучником, або в середині його, але тільки один раз. Боїться смерті, тому що нема за що вмирати (О. Довженко). Чайка квилить над морем тому, що хоче їсти… (Ю. Янов­ський).
3. Якщо підрядна частина зі складеним сполучником стоїть на першому місці (перед головною), то сполучник підрядності комою не розділяється. Після того як не стало батька, доля розлучила нас із Григорієм на п’ятнадцять років (Григір Тютюнник). Перед тим як одхилити ляду, вона закриває ліхтар, прислуха­ється (Леся Українка).
4. Якщо підрядна частина поєднується з головною складеними сполучниками в той час як, перш ніж, лише коли, тоді як, тимчасом як, навіть якщо, то кома ставиться лише перед складеним сполучником. Добре подумай, перш ніж сказати. … Луги … розлягалися співами соловейків …, тоді як у повітрі бриніла дзвінка жайворонкова пісня (Панас Мирний). Уся молодь старанно працює і вчиться, в той час як окремі хитруни шукають легкої поживи (З преси).
5. За збігу двох підрядних сполучних засобів або сполучника сурядності й підрядності кома між ними ставиться лише за умови, якщо вони стосуються різних предикативних частин (різних речень). Знаю /1, що/2, якщо промовчу,/3 потім себе картатиму /2.
6. Тиреставиться між головною та підрядною частинами для інтонаційного та смислового виділення, протиставлення підрядної частини, якщо вона виноситься в позицію перед головною. Щоб глибоко збагнути душу народу – треба знати його мову. Як не вмовляли його дочки – нічого не допомогло (О. Дов­женко).
7. Двокрапка ставиться між головною та підрядною з’ясувальною чи означальною частиною за умови інтонаційного попередження про пояснення. Їм важливо: яке в тебе серце (Б. Олійник). Лисичка подала у суд таку бумагу: Що бачила вона, як попелястий віл На панській винниці пив, їв сіно, і овес, і сіль (Є. Гребінка).
8. Крапка з комоюставиться між однорідними супідрядними реченнями, якщо вони далекі за змістом або мають свої розділові знаки. Я люблю їхати на поле тоді, як ниви зеленіють та хвилю­ються зеленими хвилями; коли обважнілі колоски черкаються об голову, об вуха; коли ниви поцяцьковані синіми волошками та червоними маками (І. Нечуй-Левицький).
Комау складнопідрядному реченні не ставиться:
1) між двома однорідними супідрядними реченнями, якщо вони з’єднані неповторюваним сполучником і (й), та (), або, чи; Добре було б, коли б саме тепер хтось заглянув до нас в гості чи хоча б мама почала співати (М. Стельмах). І гнів, і муку неозору співаю я в ці дні журби, коли лакеї йдуть угору й мовчать раби… (В. Сосюра).
2) якщо підрядна частина складається з одиничного прислівника або займенника (чи прислівника і займенника); Не питайте тільки чому. (В. Симоненко). Бачив хлопця й не сказав якого. Вони помирились і вже тихо, без сварки умовились як і що. (М. Коцюбинський).
3) якщо перед підрядним реченням стоїть частка не або і (й); Хотілось би знати не що він сказав, а як він сказав. Запитайте і коли відбудеться урочистий вечір, і коли він скінчиться (О. Гончар).
4) перед як у висловах: яктреба, якгодиться, якслід, коли нема ясно визначеного підрядного речення; Порівняйте: Роби як слід. Якби ви вчились так, як треба, то й мудрість би була своя (Т. Шевченко).
5) у висловах фразеологічного типу. Зробив скільки міг. Зробили хто коли зміг. Їли що було. Сиділи де попало. Робіть як хочете. Все одно який. Невідомо скільки.

 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 973 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2217 - | 2177 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.