Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Види запитань за побудовою.




6.1. Прості вербальні.

6.2. Табличні.

Водночас, з метою економії місця. зняття монотонності і сподіваючись на розуміння респондентів, соціолог іноді вдається до певного симбіозу – створення табличного (комбінованого) питання. Наприклад,

„СКАЖІТЬ, ЧОМУ ВИ ВИРІШИЛИ ПІДТИ З ФІРМИ?”

  Є основною причиною Є не основною причиною Не є причиною звільнення
1. Через низьку зарплату      
2. Через погані умови праці      
3. Через погані стосунки з начальством      
4. Через погані побутові умови      

 

При цьому табличні питання іноді погано «працюють», особливо коли містять у собі багато дихотомічних питань (у нашому випадку 12). Тому не треба ними зловживати, тобто вводити в анкету не більше 3-4, роблячи їх по можливості простішими, даючи роз’яснення в тексті про особливості їх заповнення. Будувати такі питання бажано за єдиним зразком, щоб, раз побачивши і зрозумівши цей тип питання, респондент не витрачав у подальшому час на його розуміння.

6.3. Шкальні.

У закритих питаннях необхідно звернути увагу на використання вимірювального інструментарію – шкал. Вони можуть бути вербальні (від „цілком так” до „цілком ні”), суб’єктивні (лінійні шкали від min до max, термометри, драбини), серії питань для об’єктивних шкал або факторного аналізу тощо.

6.4. Запитання у картинках.

Візуальний шлях передачі та отримання інформації має багато позитивних переваг. але вітчизняні соціологи ним мало користуються, оскільки для цього потрібен художник і поліграфічна база.

Рис. Картинка до опитування фермерів. Питання про ставлення селянина до кооперативу з реалізації худоби пропонується у формі бесіди трьох фермерів.

Текст питання: „На цьому малюнку зображено троє селян, які ведуть бесіду про кооперативну реалізацію худоби та про торговців худобою. Прочитайте те, що вони кажуть. Хто з них, на Вашу думку, правий? Хто каже те, що Ви про це думаєте: лівий, середній чи правий?”

1. Лівий

2. Середній

3. Правий

4. Важко відповісти

7. Залежність відповідей від виду запитання .

Зауважимо, що відкриті і закриті питання доволі часто дають різну інформацію. Відповідаючи на питання у закритій формі, респондент змушений працювати в тій системі логічного міркування, яку йому надає дослідник і яка може співпадати або не співпадати з системою логічного міркування респондента. Якщо ж змінюється система логічного міркування, то відповідно, змінюється значимість того або іншого явища. У відкритому питанні соціолог отримує інформацію про значимість того або іншого явища у рамках логічного міркування самого респондента, який сам „малює ситуацію”. Також різниця у відповідях може пояснюватися різною їх інтерпретацією та деякими іншими причинами. Експериментальні дослідження свідчать, що в залежності від форми питання суттєво змінюються результати дослідження.

Найбільше відповідей на одну альтернативу отримало дихотомічне питання, вдвічі менше відповіли на одну альтернативу в закритому питанні, в середньому лише кожен п’ятий обрав одну з альтернатив у табличному питанні, і менше усіх відповіли на відкрите питання.

Виходить відоме з практики співвідношення: на відкрите запитання відповідають вдвічі менше, ніж на закрите; на табличне відповідають лише 25-30% (іноді 15-30% не відповідають); найбільше відповідають на дихотомічне, оскільки воно найпростіше і найзрозуміліше респондентам.

„СКАЖІТЬ, ЧОМУ ВИ ВИРІШИЛИ ПІДТИ З ФІРМИ?” (в процентах)

  Дихотомічне питання Закрите питання Табличне питання Відкрите питання
1. Низька зарплата        
2. Погані умови праці        
3. Погані стосунки з начальством        
4. Погане побутові умови        
Середня кількість відповідей на одну альтернативу 52,8 25,5 21,7 13,5

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 400 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

2376 - | 2185 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.