Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Регіональні аспекти нового напрямку в охороні здоров'я.




 

Врахування специфічних проблем різних регіонів країни, врахування економічних і екологічних їх особливостей, роблять реалізацію нового напрямку в системі охорони здоров'я більш реальною.

Окремі регіони України мають не тільки інші кліматичні і природничо-географічні умови, але й щільність населення, побутові традиції, демографію, а також суто соціальні показники – рівень освіти, соціальну структуру тощо.

Регіональні фактори впливають на географію здоров'я в Україні. Більш дослідженим є вплив на здоров'я населення в регіонах відповідних екологічних умов. Створена карта захворюваності в областях, яка має свої недоліки, але в основному відтворює регіональні особливості. Без врахування регіональних аспектів життєдіяльності населення реалізація нової політики не має перспективи.

Реформування ланки первинної медико-санітарної допомоги в її новій функціональній якості більше відповідає вимогам регіонального або муніципального рівня. Попередній аналіз стану здоров’я в окремих регіонах України виявив різні механізми і першопричини захворювань та регіональні особливості епідеміології. Тому досконалий моніторинг ресурсного потенціалу регіональних ланок первинної медико-соціальної допомоги (ПМСД) є однією з визначальних умов успіху реструктуризації галузі.

Можна вважати, що посилення профілактичного складника, формування і впровадження здорового способу життя, спрямування всіх сфер суспільства на оздоровлення життєдіяльності, умов праці і побуту, передачі його наступним поколінням - це те нове, що надасть реформам в галузі охорони здоров’я сучасні риси, поставить людину в центр їх уваги, перетворить суспільство на активного співучасника формування громадського здоров’я.

Таким чином, масштабні перетворення в такій відповідальній галузі суспільної політики як охорона здоров’я тільки в тому випадку стануть цивілізованим прогресивним кроком в нашій державі, якщо вони будуть соціально легітимними, тобто їх необхідність буде визнана суспільством, будуть відповідати його нагальним потребам і будуть мати прийнятну соціальну ціну.

Виходячи з уявлення про громадське здоров‘я як медико-соціальну категорію, можна стверджувати, що на стан здоров‘я населення зміни перехідного періоду в українському суспільстві вплинули досить суттєво. Перехідний до ринкової економіки період в Україні (і Росії) привів до ослаблення ролі центрального державного управління і, звичайно, до підсилення регіонів.

Але природно-географічні, кліматичні, господарські, побутові умови, а також різні за силою зв‘язки з центром призвели до того, що різні регіони України по-різному розвивались в перехідний період і мають на даний момент особистісну характеристику показників, в тому числі і тих, що стосуються системи охорони громадського здоров‘я.

Загальнодержавні (національні) інтегровані показники стану здоров‘я населення (на початок 1999):

· тривалість життя - 67 років;

· середній вік - 37,8 років;

· співвідношення народжуваність: смертність - 9,1:15,5;

· співвідношення допрацездатних: післяпрацездатних - 20,7:23,2.

З урахуванням показників первинної захворюваності, дитячої смертності та інвалідизації і середньої очікуваної тривалості життя в розрахунку на одиницю виміру населення вираховується індекс стану здоров‘я населення.

Існують значні регіональні відмінності в системі охорони громадського здоров’я. Регіони практично відповідають територіально-адміністративному поділу на 27 областей. Крім того можна розглядати більш крупні регіональні території (5):Центр, Північ, Схід, Захід, Південь.

Територіальні відмінності поглиблюються (від мин. до макс - з 24 до 35,6%).

ІСЗ кращий за середньостатистичний в 15 регіонах; нижчий - в 12.

У першій половині 1998 року найвища смертність зафіксована в Сумській та Чернігівській областях. Найвища дитяча смертність - в Криму, Одеській, Херсонській областях. Перше місце по захворюваності на туберкульоз займає Донецька область. Незважаючи на наявність загальних рис, кожен регіон має індивідуальні передумови для формування і охорони громадського здоров‘я, темпи змін та ресурсний потенціал.

За станом суспільного здоров’я регіони України поділені на три групи:

І тип -західні області, ІСЗ=0,845-0,929, СЗН задовільний. Серед них виділяють стабільні, з показниками покращення, з показниками погіршення (Рівненська область).

ІІ тип -ІСЗ=0,944-1,038, СЗН середній. Спостерігать регіони зі стабільними показниками, тими, що покращуються, та погіршуються (Хмельницька, Львівська, Волинська, Кіровоградська, Київська, Крим).

ІІІ тип - незадовільний стан здоров‘я населення, ІСЗ=1,042-1,138. З тією ж динамікою. Подальше погіршення в Донецькій та Чернігівській обл.

Таким чином можна зробити виснок щодо значних регіональних відмінностей в системі охорони громадського здоров‘я. Регіони України відрізняються за такими ознаками:

- ступенем зв‘язку з центром (віддалені, невіддалені);

- фінансовою і соціальною автономністю;

- ступенем довіри до регіонального керівництва;

- рівнем соціальної і громадської самосвідомості;

- рівнем освіченості населення;

- інвестиціями;

- господарською спеціалізацією;

- економічним потенціалом;

- ступенем безробіття;

- рівнем бідності в тому числі і суб‘єктивною його оцінкою;

- середньою заробітною платою;

- іншими факторами стресогенної напруги;

- природними ресурсами;

- ступенем розвитку галузі ОЗ;

- екологічними в тому числі антропогенними умовами.

Регіональні особливості охорони громадського здоров‘я. Класифікація та загальнення регіональних особливостей свідчить, що регіональні або фонові особливості охорони громадського здоров‘я мають біо-соціальний характер:

- забезпеченість 1 жителя основними фондами ОЗ, фізкультури і соціального забезпечення;

- розвиток мережі і потужність закладів ОЗ;

- потужність обєктів соціального комплексу;

- потужність об‘єктів рекреаційного комплексу;

- рівень людського розвитку(освіта);

- культура здоров‘я;

- екологічні показники;

- інфраструктура забезпечення закладами ОЗ;

- інфраструктура забезпечення рекреаційними можливостями;

- фінансування закладів ОЗ і рекреації.

Впливають комплексні - регіональні або фонові особливості, які визначаються характером взаємодії чинників:

- економічних (техногенні)

- соціальних (соціальні)

- екологічних (природні)

- демографічних (біологічних).

R = Ap; при р R = n/N,

де А - наслідок, а р - його ймовірність.

де n - кількість випадків, а N-середня кількість населення.

До принципів регіонального підходу відносять:

- зв‘язок із всією системою - регіон частина держави;

- використання багатоджерельного фінансування - фонди, бюджет, страхування, благодійність;

- пріоритетна цілеспрямованість заходів;

- адекватний розвиток інфраструктури;

- розвиток культури здоров‘я населення;

Регіональна політика в охороні громадського здоров‘я відображає адаптованість заходів з охорони здоров‘я і реформ системи до показників здоров‘я населення регіону і регіональних особливостей. До таких показників відносять:

- потенціал здоров'я - комплекс заходів, які спроможна здійснити держава, суспільство, система охорони здоров'я, громадянин, спрямованих на оптимізацію стану здоров'я;

- інтегрований індекс здоров'я: народжуваність, смертність, дитяча смертність, середня очікувана тривалість життя, первинна захворюваність, інвалідизація.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-11; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 314 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

2351 - | 2153 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.