Заняття з фізичної підготовки займають важливе місце в загальній системі бойової підготовки військовослужбовців. Вони направлені на розвиток і постійне вдосконалення фізичних здібностей, формування і вдосконалення військово-прикладних рухових навиків, поліпшення фізичного розвитку, зміцнення здоров'я і підвищення стійкості організму до несприятливих чинників військово-професійної діяльності. Навчальні заняття як основна форма фізичного вдосконалення особового складу армії і флоту мають такі особливості:
1. Пріоритетність у вирішенні завдань фізичного вдосконалення військовослужбовців. Навчальним заняттям властиві всі функції, якими володіє фізична підготовка в цілому як складова частина системи бойового вдосконалення військ.
2. Обов'язковість навчальних занять для всіх категорій військовослужбовців. Всі військовослужбовці, незалежно від віку, статі, службового становища, звання і стану здоров'я залучаються до регулярних занять з фізичної підготовки. Вони проводяться 2-3 рази (2-3 години) на тиждень у навчальний (службовий) час.
3. Регламентована тривалість і час проведення навчальних занять (50 або 100 хвилин).
4. Побудова навчальних занять на основі спеціальних програм. Перелік розділів (тем), їх зміст, об'єм навчального часу, раціональна послідовність проведення занять, організаційно-методичні вказівки по навчанню військовослужбовців визначаються спеціальними програмами бойової (фізичної) підготовки.
5. Проходження на навчальних заняттях всіх етапів навчання фізичним вправам: ознайомлення, розучування, вдосконалення.
Рівень фізичної підготовленості військовослужбовців, досягнутий під час навчальних занять, підтримується і підвищується в процесі інших форм фізичної підготовки.
Навчальні заняття підрозділяються на теоретичні і практичні.
Теоретичні заняття направлені на оволодіння військовослужбовців необхідними знаннями, передбаченими програмою навчання на підвищення свідомості, цілеспрямованості і активності у вирішенні завдань фізичної підготовки, проводяться у вигляді лекцій і семінарів.
Практичні заняття є основним видом навчальних занять і мають навчально-тренувальну і методичну спрямованість.
Навчально-тренувальні заняття можуть бути наочними і комплексними.
Наочні навчально-тренувальні заняття проводяться за розділами фізичної підготовки: прискорене пересування, гімнастика, лижна підготовка, подолання перешкод, військово-прикладне плавання, рукопашний бій, спортивні та рухові ігри.
Комплексні навчально-тренувальні заняття направлені на підвищення загальної і спеціальної фізичної підготовленості військовослужбовців. До їх змісту включаються вправи з кількох розділів фізичної підготовки.
Методичні заняття з фізичної підготовки підрозділяються на навчально-методичні, інструкторсько-методичні і показні.
Навчально-методичні заняття проводяться з курсантами навчальних частин, що готують командирів відділень, забезпечують формування умінь, які необхідні для якісної організації і проведення фізичної підготовки з особовим складом.
Інструкторсько-методичні заняття проводяться з метою підвищення знань, вдосконалення умінь командирів підрозділів в організації і проведенні занять з фізичної підготовки, тривалість, як правило, 2 години. В ході інструкторсько-методичних занять уточнюються завдання і зміст майбутнього етапу фізичного вдосконалення військовослужбовців, перевіряються теоретичні знання і рівень практичної підготовленості осіб, що інструктуються, проводиться розбір організації і методики проведення занять, методики навчання руховим діям, дається оцінка теоретичної, методичної і практичної підготовленості командирів підрозділів.
Показні заняття проводяться з метою показу зразкової організації і методики занять, вироблення у командирів підрозділів єдиного підходу до застосування ефективних засобів і методів фізичної підготовки.
Таким чином, навчальні заняття, завдяки своїм особливостям, різноманітності видів і різної спрямованості, багатству змісту, вносять вирішальний внесок у забезпечення фізичної готовності військовослужбовців до бойової діяльності і тому цілком справедливо вважаються основною формою фізичного вдосконалення особового складу армії і флоту.
Ранкова фізична зарядка
Є обов'язковим елементом розпорядку дня, проводиться з метою:
• систематичного тренування військовослужбовців і направлена на швидке приведення організму після сну в активний стан;
• підвищення різносторонньої фізичної підготовленості;
• виховання звички до щоденного виконання фізичних вправ;
• зміцнення здоров'я і гартування організму.
Зарядка проводиться через 10 хвилин після підйому особового складу тривалістю від 30 до 50 хвилин. Всі вправи, які виконуються на зарядці (залежно від специфіки їх дії на тих, що займаються фізичними вправами), з'єднані в певні варіанти, які чергують між собою протягом кожного тижня.
Перший варіант (загальнорозвиваючі вправи) направлений на загальне зміцнення організму і підвищення різносторонньої фізичної підготовленості військовослужбовців. До змісту включаються загальнорозвиваючі вправи і вправи парами, а також біг до 1000 метрів.
Другий варіант (прискорене пересування) направлений на розвиток у військовослужбовців витривалості і швидкісних здібностей, поліпшення функціонального стану організму. Для цього до зарядки включаються відрізки швидкісного характеру 50-100 метрів, естафети, тренування в змішаному пересуванні до 4 км або бігу до 3 км.
Третій варіант (комплексне тренування) передбачає всебічний розвиток і вдосконалення фізичних якостей і військово-прикладних рухових навиків військовослужбовців. Даний варіант містить вправи в різних розділів фізичної підготовки. Підбір вправ здійснюється з урахуванням завдання, яке вирішується, рівня підготовленості тих, хто займається фізичними вправами, і стану навчально-матеріальної бази з фізичної підготовки.
Разом з основними варіантами, залежно від можливостей, можуть використовуватися додаткові варіанти: "Спортивні ігри", "Плавання або купання", "Вправи при низькій температурі", "Тренування в приміщенні", "Самостійне тренування".
Як і навчальні заняття з фізичної підготовки, ранкова фізична зарядка включає підготовчу, основну і заключну частини.
З метою гартування і попередження переохолодження особового складу для проведення ранкової фізичної зарядки встановлюється відповідна форма одягу, залежно від температури повітря і сили вітру.