— Калі людзі ўсміхаюцца? Дакажыце гзта словамі з тэксту казкі, якую вы чыталі дома.
— Што вырашыў зрабіць злы чараўнік? Што з гэтага выйшла?
— Раскажыце, што параіў добры чалавек чараўніку?
— Што дапамагло злому чараўніку стаць добрьш? Знайдзіце адказ у тэксце.
1 група: пераказ па састаўленым плане.
2 група: тлумачэнне адрозненняў паміж народнай і літарартурнай казкай.
III. Паведамленне тэмы ўрока
— Як вы думаеце, калі людзі ўсміхаюцца, якія яны? (Шчаслівыя)
— А што трэба чалавеку для шчасця? (Мірнае жыццё.)
—Ці можам мы так сказаць пра сваё жыццё?
—А дзе мы жывём?
—Чым з'яўляецца для нас Беларусь?
— Ці здагадаліся вы, над чым мы будзем працаваць сёння на ўроку?
— Сёння мы пазнаёмімся з апавяданнем Артура Вольскага «Беларусь — мая Радзіма» (с. 42-43).
IV. Чытанне апавядання «Беларусь — мая Радзіма» настаўнікам
— Як пісьменнік ставіцца да сваёй Радзімы? Бюро даведак:
лунаць — плаўна лятаць, рухацца ў паветры;
скарб — клад;
нетры — глыбіні зямлі;
бараніць — рус. защищать.
V. Чытанне апавядання вучнямі
1. Камбінаванае чытанне (настаўнік і вучні чытаюць хорам).
2. Чытанне «ланцужком» па сказе.
VI. Аналіз зместу твора
— Як мы называем сваю краіну? (Беларусь, Радзіма, Бацькаўшчына.)
— Растлумачце значэнне слова Бацькаўшчына.
— Чаму нашу краіну называюць яшчэ і «зямлёй пад белымі крыламі»?
— Чым багата наша зямля? Што з'яўляецца галоўным скарбам Беларусі?
— Людзі якіх нацыянальнасцей жывуць у Беларусі? Што яны ўсе разам складаюць? (Беларускі народ.)
— Што павінен рабіць кожны чалавек, каб яго краіна была багатай і моцнай?
VII. Са скарбонкі народнага слова
— Растлумачце прыказкі (запісаць на дошцы):
1. Родная зямля мякчэй чужой пярыны.
2. Той герой, хто за Радзіму гарой.
3. Бацькаўшчыны не купляюць і не прадакшь.
VIII.Х в і л і н к а а д п а ч ы н к у (пад музыку)
Практыкаванні для ўмацавання мускулаў шыі, спіны, рук, ног.
IX. Гутарка з класам
— Паглядзіце на карту (размешчана на дошцы). Што абазнача; зялёны колер на ёй? А блакітны?
— А вось тут (паказаць на карце) — наша Беларусь, наша Радзіма
— Якой можна назваць нашу краіну? (Сінявокай, таму штс многа рэк, азёр; краінай лясоў.)
— Ці можа такі край уяўляць сабой таямніцы?
— А на гэтае пытанне адказ падказала нам Зоська Верас у вершы «Чароўны край» (с. 44-45).
X. Чытанне верша «Чароўны край» настаўнікам Бюро даведак:
мяжа — вузкая палоска неўзаранай зямлі паміж участкамі; жыта красуе — каласіцца;
кнігаўка — птушка (рус. чибис). (Паказаць малюнак.)
згадай — успомні.
XI. Чытанне верша вучнямі
1. Чытанне «ланцужком» (кожны заканчвае на тым месцы, дзе павінна быць паўза).
2. «Скачкі» (чытанне праз слова).
XII. Аналіз зместу твора
— Пра каго пазтэса расказвае ў вершы?
— Куды яна вядзе сына? (Паказаць чароўныя краявіды.)
— Якім пачуццём насычаны верш (радасным, сумным, заміла ваным)?
— Як трэба чытаць верш, павольна ці хутка?
XIII. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія
— Як мы называем сваю краіну?
— Які наш край? Людзі якіх нацьганальнасцей жывуць у Беларусі:
— Як трэба ставіцца да сваёй Радзімы?
— Якое пачуццё выклікала ў вас праца на ўроку?
— Што б вы хацелі яшчэ пачуць, аб чым даведацца?
— Ці цяжка вам было працаваць?
— Вы добра працавалі. Дзякуй за працу.
XIV. Дамашняе заданне (с. 42-43)
Заданне па групах:
1 група: вывучыць верш на памяць;
2 група: падрыхтаваць выразнае чытанне апавядання.
Тэма: Радзіма мая дарагая… ВАСІЛЬ ВІТКА «ТВОЙ РОД, ТВАЯ РАДЗІМА», ГЕНАДЗЬ БУРАЎКІН «КРАЙ МОЙ»
Мэты:
Ø удасканальваць навык выразнага чытання, уменне правільна і асэн-савана чытаць уголас, асэнсоўваць значэнне прыказак і прымавак, з іх дапамогай вызначаць галоўную думку твора;
Ø развіваць уменне эмацыянальна ўспрымаць тэкст, вызначаць эма
Ø цыянальны настрой аўтара твора;
Ø садзейнічаць выхаванню любві да Радзімы, гонару за яе людзей і багацці, фарміраванню жадання вывучаць гісторыю свайго роду.
Тып урока: традыцыйны.
ХОД УРОКА
I. Арганізацыйны момант
— Празвінеў званок на ўрок. Хай гэты час прынясе вам радасць зносін, напоўніць сэрцы высакароднымі пачуццямі.