8 | 1. Што пабудаваў заснавальнік Мінска? (Млын.) 2. Як яго (заснавальніка) звалі? (Менеск. 3. Які горад стаіць на рацэ Сож? (Гомель.) 4. 3 чаго малолася мука на млыне ў Менеска? (3 камення.) 5. У якую частку сутак раз'язджаў Менеск? (Поўнач.) | ||||||||||
1 | М | Л | Ы | Н | |||||||
2 | М | Е | Н | Е | С | К | |||||
3 | Г | О | М | Е | Л | Ь | |||||
4 | К | А | М | Е | Н | Н | Я | ||||
5 | П | О | Ў | Н | А | Ч | |||||
6 | Д | У | Ж | Ы | Х | ||||||
7 | П | Л | Ы | Т | Ы | ||||||
6. Якіх людзей браў у сваю дружыну Менеск? (Дужых.)
7. Што плыло па Сожы? (Плыты.)
— Прачытайце слова, якое атрымалася пад лічбай 8. (Легенды.)
XII. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія
— Што вы даведаліся аб легендах?
— Якая легенда вам больш спадабалася?
— Што найбольш зацікавіла вас на ўроку?
— Ці не сумавалі вы на ўроку?
XIII. Дамашняе заданне (с. 19-20)
Падрыхтаваць выразнае чытанне легенд.
Тэма: БЕЛАРУСКАЯ КАЗКА «КАТОК-ЗАЛАТЫ ЛАБОК»
Мэты:
Ø пашыраць веды вучняў аб беларускіх народных казках, іх жанравых асаблівасцях;
Ø фарміраваць уменне вызначаць жанравыя асаблівасці казкі, правільна І асэнсавана чытаць тэкст уголас і моўчкі, вылучаць у тэксце і тлумачыць значэнне слоў, якія з'яўляюцца вобразна-выяўленчымі сродкамі, удасканальваць уменне чытаць па асобах;
Ø стварыць умовы для развіцця пазнавальнай актыўнасці вучняў,
Ø уменняў аналізаваць і параўноўваць літаратурныя творы;
Ø стварыць умовы для фарміравання ў дзяцей навыкаў працавітасці.
Тып урока: урок-разважанне.
ХОД УРОКА
I. Арганізацыйны момант
Крыжаванка
1. Што бывае ў пустой кішэні? (Дзірка.) 2. Што расце на бярозе: яблык ці груша? (Нічога.) 3. Што знаходзіцца ўперадзе зямлі? (Літара З.) 4. Што ў грыба на назе? (Капялюш.) | 6 | ||||||||||||
1 | Д | З | І | Р | К | А | |||||||
2 | Н | І | Ч | О | Г | А | |||||||
3 | З | ||||||||||||
4 | К | А | П | Я | Л | Ю | Ш | ||||||
5 | Ш | К | О | Л | А | ||||||||
5. Месца, куды дзеці ходзяць за ведамі. (Школа.)
— Зараз прачытайце слова, якое атрымалася па вертыкалі пад лічбай 6. (Казка.)
— Ці здагадаліся вы, аб чым мы будзем весці гаворку на ўроку? (Аб казцы.)
II. Знаёмства з новай тэмай
— Што вы ведаеце пра казку? (Адказы вучняў.) Паведамленне настаўніка
Казка — вуснае народнае апавяданне. Людзі марылі аб шчасці, аб перамозе дабра над злом, аб цудоўным краі, дзе яны хацелі б жыць, 1 перадавалі тое з вусчаў у вусны, ад аднаго пакалення ў другое — так і ўзнікла народная казка.
Адну з іх мы прачытаем сёння на ўроку. А называецца яна «Каток-залаты лабок» (с. 22-25).
III. Чытанне казкі настаўнікам
— Чым прывабіла вас казка?
Бюро даведак:
зацірка — ежа, згатаваная з мукі і малака (суп);
дзежка — драўляны посуд для замешвання цеста;
кабушка — кубелец.
IV. Чытанне казкі вучнямі
1. Чытанне «ланцужком» па сказу.
2. Знаходжанне ўрыўка да малюнка.
3. Чытанне па асобах, выключаючы словы аўтара.
Х в і л і н к а а д п а ч ы н к у (пад музыку)
Раз-два-тры-чатыры-пяць, У лес пайшлі даўно гуляць. Ветрык дрэўцы там хістае, Лісце на зямлю кідае, Мы хацелі іх зграбаць — Раз, два, тры, чатыры, пяць. | Хадзьба на месцы. Падняць рукі ўеору, нахілы ўлева, управа. Імітацыя рухаў. Імітацыя рухаў. |
V. Аналіз зместу твора
— Як жылі дзед з бабай?
— Што прапанавала баба дзеду?
— Што з гэтага атрымалася?
— Чым: дапамог каток дзеду з бабай?
— Як яны сталі жыць пасля гэтага?
— А чаму дзед з бабай не пайшлі на работу, каб зарабіць грошай? (Яны былі старыя.)
— Ці добра зрабіў каток?
— А вы маглі б зрабіць так, як зрабіў каток?
— А зараз падумайце, чым адрозніваюцца словазлучэнні залаты лабок і залаты лоб, залатое вушка і залатое вуха.
VI. Актуалізацыя ведаў вучняў
— Што агульнага паміж казкамі і легендамі, з якімі мы знаёміліся на мінулым уроку? (Іх аўтар — народ.)
— Давайце паслухаем легенды аб утварэнні Мінска, Гомеля. (Па групах — прачытаць легенды і зрабіць пераказ).
VII. Падвядзенке вынікаў урока. Рэфлексія
—Як вы думаеце, ці мог быць іншым пачатак і канец у казках
і легендах?
— Як звычайна пачынаюцца казкі? Як заканчваюцца?
— Падумайце, ці сустракалі вы ў іншых казках падобных дзеда
з бабай. («Казка пра рыбака і рыбку» А. С. Пушкіна.)
— У чым адрозненне паміж гэтымі казкамі? (У казцы «Каток-залаты лабок» адсутнічае сквапнасць.)
— Чаму пушкінская казка закончылася для герояў сумна, а казка, з якой мы пазнаёміліся сёння, — весела і радасна?
— А калі б вам выпала магчымасць папрасіць і атрымаць, што толькі пажадаеце, што б вы зрабілі: тое. што баба з казкі А. С. Пушкіна ці тое, што дзед з бабай з казкі «Каток, залаты лабок»? Чаму?
— Ацаніце сваю працу на ўроку.
— Надышоў час заканчваць урок. Дзякуй за працу.
VIII. Дамашняе заданне (с. 22-25)
Падрыхтаваць выразнае чытанне па ролях ўрыўка (на выбар) размовы дзеда і катка.
Тэма: КАЗКА «ЛІСІЦА I ГУСАК». Пазакласнае чытанне. Беларускія народныя казкі
Мэты:
Ø пашырыць веды вучняў аб беларускіх народных казках, іх жанравых асаблівасцях;
Ø фарміраваць уменне вызначаць жанравыя асаблівасці казкі, прагназаваць змест твора, пераказваць яго ад імя аднаго з персанажаў;
Ø удасканальваць уменне правільна і асэнсавана чытаць тэкст уголас і моўчкі, пашыраць аператыўнае поле чытання вучняў;
Ø садзейнічаць развіццю пазнавальнай актыўнасці вучняў, памяці і лагічнага мыслення.
Тып урока: урок-гульня.
ХОД УРОКА
I. Арганізацыйны момант Гукавая размінка
Ла-ла-ла — казка зноў да нас прыйшла.
Ды-ды-ды — казцы рады мы заўжды.
Жы-жы-жы — казку нам перакажы.