Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


II. Праверка дамашняга задання. 1 група: выразнае чытанне, пераказ казкі, вывады ў параўнанні з «Казкай пра рыбака і рыбку».




1 група: выразнае чытанне, пераказ казкі, вывады ў параўнанні з «Казкай пра рыбака і рыбку».

2 група: выразнае чытанне і пераказ казкі;

3 група: выразнае чытанне казкі, адказы на пытані да казкі, змешчаныя ў падручніку.

III. Паведамленне тэмы ўрока

— Дзе жыў каток з казкі?

— А хто яшчэ жыве ў лесе?

— Сёння мы будзем гаварыць аб... Але пачакайце, лепш адгадайце загадку:

Рыжая дзяўчына залезла ноччу ў двор —

Курэй пералічыла

I усіх панесла ў свой двор. (Ліса.)

Белая, як снег, цэлы дзень у рэчцы купаецца,

А на бераг выйдзе — сухая. (Гусь.)

— Вось пра лісу і гусака мы і будзем сёння гаварыць. Пра іх мы прачытаем у казцы «Лісіца і Гусак» (с. 26-27).

IV. Чытанне казкі настаўнікам

— Успомніце казкі, у якіх ліса хітрая?

V. Чытанне казкі вучнямі

1. Чытанне-гудзенне.2. Чытанне і знаходжанне ўрыўка да малюнка.

3. «Фотавока». На дошцы запісаны слупок слоў з казкі (на выбар настаўніка), якія вучні чытаюць і запамінаюць пэўны час. Потым словы закрываюцца, а дзеці па памяці называюць іх.

Х в і л і н к а а д п а ч ы н к у (пад музыку)

Гульня «Ліса»

Гульня праводзіцца ў класным пакоі. Адзін вучань — «ліса», астатнія — «гусі». «Ліса» ціха крадзецца за «гусямі», прыгаворваючы:

Я ліса, лісіца, ліска.

Вельмі гусачкоў люблю.

Падбяруся блізка-блізка

I за хвосцік учаплю.

Пры гэтых словах «гусачкі» разбягаюцца, а «ліса» ловіць іх. Той, каго злавілі, становіцца «лісой».

VI. Аналіз казкі

— Што зрабіла ліса? Для чаго?

— Што вырашыў зрабіць гусак? Чаму?

— Ці ўдалося гусаку ашукаць лісу?

— Хто вам спадабаўся ў казцы, а хто не? Чаму?

— Пра лісіцу кажуць, што яна надта хітрая, а якая яна ў гэтай казцы?

— Паэт Авяр'ян Дзеружынскі назіраў за лісой і напісаў верш пра яе.

VII. Чытанне верша А. Дзеружынскага «Падманшчыца»

1. Выразнае чытанне верша вучнем, які бегла і выразна чытае.

Воўк пытае ліску:

— Дзе была?

— Я злавіла пеўня ля сяла.

— Ну, а дзе ж той певень?

— З'ела ля куста.

— А чаго ж ты ліска без хваста?

— Хвост жа мне той певень адарваў.

— Чуў я, як брахаў ён: гаў-гаў-гаў! А. Дзеружынскі

2. Чытанне верша па асобах.

VIII. Аналіз верша

— Аб чым пытаўся воўк у ліскі?

— Што адказала ліса воўку?

— Як вы думаеце, дзе дзеўся лісі хвост? Хто яго адарваў?

— Якой паказана ў вершы ліса? (Падманшчыцай.)

IX. Пазакласнае чытанне

X. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія

— Ці падобны ліса з казкі і ліса з верша? Чым?

— Што заслугоўвае асуджэння?

— Ці хацелі б вы мець такія рысы характару, як у лісы? Чаму?

— Што атрымалася? (Ліса і гусі.)

— Чаму навучыў вас урок?

— Як вы лічыце, што звычайна перамагае?

— Што было асабліва цікавым на ўроку? Ці не сумавалі вы?

— Вы добра працавалі. Дзякуй за працу.

— Працягні разважанне: «Урок мяне навучыў...»

XІ. Дамашняе заданне (с. 26-27)

Падрыхтаваць выразнае чытанне тэксту казкі.

Прачытаць дзве літаратурныя казкі беларускіх пісьменнікаў.


Тэма: КАЗКІ «БАЦЬКОЎСКІЯ ПАРАДЫ», «САМАЕ ДОБРАЕ»

Мэты:

Ø пашырыць веды вучняў аб беларускіх народных казках, іх жанравых асаблівасцях;

Ø фарміраваць уменне вызначаць жанравыя асаблівасці казкі, знаходзіць у тэксце сказы, якія сталі прыказкамі і прымаўкамі;

Ø удасканальваць уменне асэнсоўваць значэнне прыказак і прымавак, правільна і асэнсавана чытаць тэкст уголас і моўчкі, навыкі выразнага чытання, пашыраць аператыўнае поле чытання;

Ø садзейнічаць выхаванню ў дзяцей навыкаў працавітасці, уважлівых адносін да сваіх бацькоў.

Тып урока: традыцыйны.

ХОД УРОКА

I. Арганізацыйны момант

— Якім бы вы хацелі бачыць сённяшні ўрок?

— Паглядзіце адзін на аднаго, усміхніцеся і пажадайце адзін аднаму поспехаў у працы.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 2178 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2183 - | 2133 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.