Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


III. Праца над тэмай урока




(Ролю Зімы выконвае дзяўчынка-важатая, падрыхтаваная раней.)

Стук у дзверы.

Н а с т а ў н і к. Хто гэта стукае? Заходзьце хутчэй!

Адчыняюцца дзверы. Заходзіць 3 і м а.

3 і м а. Я не спазнілася? Гэта ў вас гаварылі пра снег і ўспаміналі пра мяне? (Адказы вучняў.)

Ведаеце, дзеці, што з далёкай поўначы я ехала да вас, але больш кваеамоўна апісала маё вандраванне пісьменніца Зоська Верас уапавяданні «Чараўніца» (с. 64).

IV. Чытанне апавядання настаўнікам

— Якой прыйшла да нас зіма?

Бюро даведак:

спавітая — закручаная;

зачараваларус. заколдовала;

бязлітасная — жорсткая, суровая.

V. Чытанне апавядання вучнямі

1. Чытанне хорам.

2. Бінарнае чытанне (адзін тэкст чытаюць два вучні адначасова).

VI. Аналіз твора

— Хто і адкуль да нас прыехаў?

— Што яна зрабіла?

— Як Зіма адчувала сябе?

— Што адбывалася з наваколлем пасля яе ўсмешкі?

— Але, нягледзячы на ўсю яе прыгажосць, якая Зіма? Чаму?

Х в і л і н к а а д п а ч ы н к у (пад музыку)

3 і м а. Дзеці, вы, мабыць, стаміліся, і я вас запрашаю пагуляць. Дапамагаць мне будзе... (назваць імя хлопчыка).

Гульня «Сцеражыся! Мароз!»

Усе вучні становяцца ў кола адзін каля аднаго. Хлопчык станові спіной да дзяцей і крычыць: «Сцеражыся! Мароз!» Усе выбягаюць з кола і стараюцца забегчы ў яго зноў, каб не злавіў Мароз. Каго зловіць Дзед Мароз, той выходзіць з кола.

З і м а. Малайцы! Мне прыемна было з вамі пазнаёміцца, але мне спяшацца да дзяцей у другую школу, а вы працуйце далей.

3 і м а выходзіць.

— Пра ўчынкі зімы расказвае нам і народны пісьменнік Беларусі Якуб Колас (паказаць партрэт) у вершы «Зіма» (с. 55-56).

VII. Пазакласнае чытанне. Чытанне верша настаўнікам

— Якія зімовыя карціны вы ўяўляеце пры праслухванні верша? Бюро даведак:

шэраньрус. иней;

маркотнарус. печально.

VIII. Чытанне верша вучнямі

1. Чытанне верша з растаноўкай паўз.

2. Чытанне і знаходжанне ўрыўка да малюнка.

IX. Аналіз зместу твора

— Што зрабілі маразы? А вятры?

— Як выглядае лес?

— Растлумачце выразы: «Мяккая пярына вочы адбірае» і «Рэчка анямела». Як вы іх разумееце?

— Што адбывалася ў палях? Ад чаго ўсё гзта адбывалася?

— Як яшчэ можна назваць гэты верш?

X. Актуалізацыя ведаў вучняў

— А зараз падумайце, ці правільна зрабілі гусанькі, што паляцелі ў вырай? Чаму? Прачытайце аб гэтым у тэксце верша.

— Ці можна параўнаць прыроду восені і зімы? Чаму?

— Мне здаецца, што восенню прырода засыпае, а зімой знаходзіцца ў глыбокім сне. Як лічыце вы? Чаму?

XI. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія

— Што прыносіць зіма людзям, прыродзе?

— Як вы гэта ўяўляеце?

— Які настрой выклікае ў вас зіма?

— Што вас зацікавіла на ўроку?

— Чаго не хацелася рабіць на ўроку?

XII. Дамашняе заданне (с. 64 -66)

Вывучыць верш на памяць.

Выразнае чытанне тэксту З. Верас «Чараўніца».

Прачытаць творы аб прыкметах зімы.

 

 


Тэма: Зімовыя змены ў прыродзе.МАКСІМ БАГДАНОВІЧ «ЗІМОЙ». СКЛАДАННЕ ТЭКСТУ ПА СЕРЫІ МАЛЮНКАЎ

«ШТО ЗРАБІЎ МАРОЗ?»

Мэты:

Ø фарміраваць навык арфаэпічна правільнага чытання, уменне маляваць словамі карціну прыроды з твора, удасканальваць уменне чытаць выразна;

Ø развіваць уменне эмацыянальна ўспрымаць тэкст, вызначаць эмацыянальны настрой аўтара твора, ствараць умовы для развіцця пазнавальнай актыўнасці вучняў;

Ø садзейнічаць развіццю жадання назіраць за прыродай роднага краю, выхаванню беражлівых адносін да прыроды.

Тып урока: традыцыйны.

Абсталяванне: магнітафон, малюнкі, партрэты пісьменнікаў.

 

ХОД УРОКА

I. Арганізацыйны момант

Гукавая размінка

Ма-ма-ма — прыйшла халодная зіма.

Ме-ме-ме — але рады ўсе зіме.

Му-му-му — вельмі любім мы зіму.

II.Праверка дамашняга задання

— Успомніце, аб чым мы гаварылі на мінулым уроку?

— Перадайце інтанацыйна свае адносіны да зімы (верш Я. Коласа «Зіма»).

— Прачытайце аб дзеянні чараўніцы Зімы з апавядання «Чараўніца» З. Верас.

— Раскажыце, што стала з наваколлем ад яе ўсмешкі.

III.Новая тэма

— Які настрой выклікала ў вас усмешка Зімы? (Суровасці і радасць.) Чаму? (Таму што холадна, але ў той жа час можна пакатацца на санках, лыжах і каньках.)

— У зімовыя дні вы вучыцеся ў школе, а калі ж вы гуляеце ў свае зімовые гульні? (Вечарам.)

— Ці не было ў вас жадання прывітацца з зімовым вечарам?

— Гэта жаданне з'явілася і ў паэта Максіма Багдановіча (паказаць партрэт), і ён напісаў верш «Зімой» (с. 67-68), які я зараз прачытаю.

IV. Чытанне верша настаўнікам

Бюро даведак:

мары — жаданні, імкненні.

V. Чытанне верша вучнямі

1. Выразнае чытанне верша з растаноўкай лагічных паўз.

2. Настаўнік чытае знаёмы тэкст і замяняе некаторыя словы сінонімамі. Вучні шукаюць гэту замену.

Прывет, марозны, шумны вечар!

Прывет, скрыпучы, пульхны снег!

Завіруха не вые, супакоіўся вецер,

I свабодзен неважкіх санак бег.

Правільны варыянт:

Здароў, марозны, звонкі вечар!

Здароў, скрыпучы, мяккі снег!

Мяцель не вые, сціхнуў вецер,

I волен лёгкіх санак бег.

VI. Аналіз зместу твора

— Які быў вечар? Прачытайце.

— Які настрой, на вашу думку, выклікаў у паэта марозны вечар?

— Які настрой выклікаў у вас гэты верш?

— Якімі паказаны бярозы? Як пра іх гаворыць паэт?

— Аб чым яны мараць?

— Як адчуваюць сябе зоркі?

— Калі б вам давялося маляваць карціну пра бярозы зімой у вечаровай сіняве, якія б вы выкарыстоўвалі фарбы? Чаму?

— Намалявалі малюнак, а зараз «накіроўваемся на вуліцу».

Х в і л і н к а а д п а ч ы н к у (пад музыку)

Кружымся, як сняжынкі.

Гуляем у снежкі.

Ідзем па глыбокім снезе.

Пераступаем цераз сумёты.

Расчышчаем дарожкі ад снегу.

Грэемся на марозе.

Расціраем замёрзлыя рукі.

Катаемся на лыжах.

Гуляем у хакей.

Надышоў вечар, дзеці разбегліся класціся спаць.

VIІ. Складанне тэксту па серыі малюнкаў«Што зрабіў мароз?»

VIІI. Дамашняе заданне (с. 67– 68)

Вывучыць верш на памяць.

 


Тэма: Рыжая прыгажуня. АЛЕСЬ АСІПЕНКА «ПРЫГОЖАЯ ЛІСІЦА»

Мэты:

Ø фарміраваць навык арфаэпічна правільнага чытання, уменне маляваць словамі карціну прыроды з твора, удасканальваць уменне чытаць выразна;

Ø развіваць уменне эмацыянальна ўспрымаць тэкст, вызначаць эмацыянальны настрой аўтара твора, ствараць умовы для развіцця пазнавальнай актыўнасці вучняў;

Ø садзейнічаць развіццю жадання назіраць за прыродай роднага краю, выхаванню беражлівых адносін да прыроды.

Ø

Тып урока: традыцыйны.

Абсталяванне: магнітафон, малюнкі, партрэты пісьменнікаў.

 

ХОД УРОКА

I. Арганізацыйны момант

Гукавая размінка

Ма-ма-ма — прыйшла халодная зіма.

Ме-ме-ме — але рады ўсе зіме.

Му-му-му — вельмі любім мы зіму.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1603 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2298 - | 1984 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.