Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


II. Праверка дамашняга задання. 1. Конкурснае чытанне песень на памяць.




1. Конкурснае чытанне песень на памяць.

2. Расказаць пра купальскія песні, якія знайшлі ў бібліятэцы.

— Што ёсць агульнага ў вясновых і летніх песнях? Чым яны вас зацікавілі?

III. Паведамленне тэмы ўрока

Увазе вучняў прапануюцца наступныя папяровыя фігуры:

Э

К

 

 

А

 

 

Ч

Р

Задача вучняў — за 1 мінуту запомніць фігуры і літары на іх. Потым настаўнік пераварочвае фігуры літарамі ўніз і кладзе іх у той паслядоўнасці, у якой размешчаны літары ў слове:

       

Дзеці павінны ўспомніць, якія літары напісаны на якой фігуры, і назваць слова. (Рэчка.) Слова зашсваецца на дошцы.

— Адгадайце загадку:

Раздвоена бародка,

Вяльможная паходка,

Ідзе — як цар да трона,

На галаве — карона. (Певень.)

IV. Знаёмства з новай тэмай

— Назавіце памяншальна-ласкальна адгаданыя словы. (Рэчка — рэчанька, певень — певунок.)

— Ці здагадаліся вы, з якой мэтай мы рабілі гэту работу? (Адказы вучняў.)

— I рэчанька, і певунок — галоўныя героі лірычных і жартоўных песень, з якімі мы пазнаёмімся на ўроку. Гэтыя песні не адносяцца да абрадавай паэзіі. Яны могуць быць як жартоўнымі і вясёлымі, так і сумнымі.

V. Чытанне настаўнікам тэксту песні «Рэчанька» (с. 13-14)

— Якой вы ўяўляеце рэчаньку?

VI. Чытанне тэксту песні вучнямі

1. Чытанне-гудзенне. 2. Знаходжанне і чытанне ўрыўкаў да малюнка.

VII. Аналіз зместу твора

— Да каго звяртаюцца ў песні?

— Які адказ дае рэчанька?

— Як прачытаеце тэкст песні — павольна, напеўна, хутка?

Х в і л і н к а а д п а чы н к у (пад музыку)

Практыкаванні для мышцаў шыі, спіны, рук, ног, прысяданні, нахілы ўлева, управа, уперад, назад.

VIII. Чытанне настаўнікам тэксту песні «Певунок» (с. 15)

— Хто галоўны герой песні?

— Што ён рабіў? Бюро даведак:

жартоўная — смешная, забаўная.

IX. Чытанне тэксту вучнямі

1. «Буксір». (Настаўнік чытае ўслых, мяняючы тэмп чытання. Вучні чытаюць моўчкі, стараючыся паспяваць за настаўнікам.)

2. Знаходжанне і чытанне ўрыўка да малюнка.

3. Бінарнае чытанне. (Адзін тэкст чытаюць адначасова 2 вучні.)

X. Аналіз зместу твора

— Што прапанавалі зрабіць певунку?

— Ці прыслухаўся ён да парады?

— Што яшчэ зрабіў певунок?

— Чаму гэту песню завуць жартоўнай?

— Ці нагадвае яна невялічкую казачку? Чым?

XI. Абагульненне

Гульня «Жылі-былі песні».

— Знайдзіце і прачытайце назвы песень, якія жывуць у музычным куфэрку.

В О С Е Н Ь С К І Я               С А М    
                                  Л        
      М                 К         Я       З
      Е   Л           Ж А Р Т О Ў Н Ы Я   І
      Ш   І             Р         І   Ч   Н   Ы   Я       М
      А   Р             О               О
      Н   Ы             Т               В
      Ы   Ч             К І Я           Ы
      Я С Н Ы Я               Ж         Я
          Ы             Л Е Т Н І        
          Я                   І            
                              Ў            
                              Н            
                              Ы            
                              Я            

XII. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія

— Назавіце песні, з якімі мы сёння пазнаёміліся.

— Якая розніца паміж вясновымі і летнімі (купальскімі, жніўнымі) песнямі?

— Як ладзяць свята Купалле?

— Якія песні вам больш за ўсё спадабаліся і запомніліся?

— Дзякуй за добрую працу.

XIII. Дамашняе заданне (с. 13-15) 1. Падрыхтаваць выразнае чытанне песень.

2. Адказаць на пытанні на старонцы 16.


Тэма: БАЙКІ «ЧАМУ КОТ ПАСЛЯ ЯДЫ МЫЕЦЦА»I «ХТО ЗАДЗІРАЕ НОС УГОРУ»

Мэты:

Ø пазнаёміць з жанрам байкі;

Ø фарміраваць уменне вызначаць жанравыя асаблівасці байкі, вызначаць пры дапамозе прыказак і прымавак галоўнуго думку твора;

Ø фарміраваць навык арфаэпічна правільнага чытання;

Ø пашыраць аператыўнае поле чытання вучняў, удасканальваць уменне чытаць выразна, працаваць у групах;

Ø ствараць умовы для фарміраванкя ў дзяцей працавітасці.

Тып урока: традыцыйны.

 

ХОД УРОКА

I. Арганізацыйны момант Гукавая размінка

Я-я-я — усё рабіць умею я.

Ю-ю-ю — кветкі на вакне палью.

Е-е-е — гэта праца для мне.

II. Праверка дамашняга задання Праца ў групах:

1 група: — Назавіце песні, якія запомніліся больш за іншыя. Абгрунтуйце свой выбар.

2 група: — У чым розніца паміж вясновымі і летнімі (купальскімі, жніўнымі) песнямі? Прачытайце выразна адну з іх.

3 група: — 3 якімі песнямі мы пазнаёміліся на мінулых уроках?

— Прачытайце выразна лірычныя песні.

III. Знаёмства з новай тэмай

— Да якога віду творчасці адносяцца песні, аб якіх мы гаварылі? (Да вуснай народнай творчасці.)

— Што яшчэ, на вашу думку, адносіцца да вуснай народнай творчасці? (Казкі, байкі.)

Байка — гэта невялікі твор, падобны да казкі. Ад казкі байка адрозніваецца тым, што мае пэўнуго мараль, вывад.

— Зараз мы з байкамі і пазнаёмімся. Пра героя адной з іх вы даведаецеся, адгадаўшы загадку.

Памяркуйце, дзеці, самі,

Хто ёсць дома ў вас з вусамі?

Малады яшчэ, дарэчы,

А ляжыць усё на печы? (Кот.) Н. Парукаў

IV. Чытанне настаўнікам байкі «Чаму кот пасля яды мыецца» (с. 17)

— Пра каго байка?

— Якім у творы паказаны кот? Бюро даведак:

палок — узвышша ў лазні для парылкі, зробленае з дошак.

V. Чытанне тэксту байкі вучнямі

1. Чытанне тэксту цалкам.

2. Чытанне ўрыўка да малюнка (с. 17).

3. «Жывы малюнак» (адзін вучань чытае, а другі мімікай рэагуе на пачутае).

VI. Аналіз твора

— Што зрабіў кот? (Злавіў мыш.)

— Што пачала рабіць мыш? Чаму?

— А ці добра, на вашу думку, хітраваць?

— Ці можна асудзіць мыш за яе хітраванне? Чаму?

— А як вы паступілі бы ў такім выпадку?

Х в і л і н к а а д п а ч ы н к у (пад музыку)

Раз-два-тры-чатыры-пяць, Выйшаў коцік пагуляць. А за ім браты-блізняткі, Жыць не могуць без зарадкі. Коцікі-свавольнікі, Як малыя школьнікі, Скачуць, бегаюць, штурхаюцца. І пад стол хаваюцца. Важна шпацыруюць, Пакуль не пачуюць: «Годзе, коцікі, гуляць, Час вам байкі пачытаць».   Хадзьба. Скачкі, бег на месцы Прысесці. Хадзьба.

— Коцікі запрашаюць нас пачытаць байку.

VII. Чытанне настаўнікам байкі «Хто задзірае нос угору» (с. 18)

— Хто задраў нос угору?

VIII. Чытанне байкі вучнямі

1. Чытанне ўслых.

2. «Скачкі» (чытанне праз слова).

3. Работа ў парах «Хто хутчэй».

На дошцы запісаны сказ. На стале ляжаць карткі з тэкстамі. Па сігналу вучні шукаюць у тэкстах дадзены сказ. Перамагае тая пара, якая першай знойдзе сказ.

IX. Аналіз зместу твора

— Аб чым пытаў сын у бацькі?

— Які адказ даў бацька?

— Ці можна гэту байку суаднесці з паводзінамі людзей? У якіх выпадках? Ці добра рабіць так?

X. Абагульненне. Работа ў групах

— Падбярыце прыказкі да баек, якія прачыталі на ўроку.

1група: да байкі «Чаму кот пасля яды мыецда».

2 група: да байкі «Хто задзірае нос угору».

Прыказкі

1. Рыбка ў рацэ, ды не ў руцэ. 2. Дзе справа, там і слова.

3. Праца і рукі — моцныя зарукі. 4. Аржаная каша сама сябе хваліць.

5. Пабіла кошка мышыныя слёзкі. 6. Крукам носа не дастанеш.

7. Кошцы смех, а мышцы смерць. 8. Колас, што зярнят не мае, угару лоб задзірае

9. Каля роту ўецца, ды ў рот не пападае. 10. Не столькі ніва, колькі дзіва.

11. Кошка мышцы не таварыш. 12. Парожняя бочка звініць, а поўная маўчыць.

13. Параўнялася свіння да каня, але шэрсць не такая. 14. Фарсуна не адразу пазнаеш.

15. Дзе рукі і ахвота, там вялікая работа.

XI. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія

— Чым цікавыя байкі?

— Чаму яны вучаць?

— Які вынік можна зрабіць?

— Што вам запомнілася і спадабалася на ўроку?

— Ці былі цяжкасці ў працы?

— Вы добра сёння працавалі. Дзякуй.

XII. Дамашняе заданне (с. 17-18)

Падрыхтаваць выразнае чытанне баек.

 


Тэма: ЛЕГЕНДЫ «АДКУЛЬ УЗНІК ГОРАД МІНСК» I «ЯК УЗНІКЛА НАЗВА ГОМЕЛЬ»

Мэты:

Ø пазнаёміць з жанрам легенды і яго асаблівасцямі;

Ø фарміраваць уменне вызначаць жанравыя асаблівасці легенды;

Ø удасканальваць уменне правільна і асэнсавана чытаць тэкст уголас і моўчкі, пашыраць аператыўнае поле чытання вучняў;

Ø стварыць умовы для развіцця пазнавальнай актыўнасці вучняў;

Ø садзейнічаць развіццю цікавасці да вывучэння гісторыі роднага краю, гісторыі ўзнікнення назваў беларускіх гарадоў;

Ø выхоўвапь любоў да роднай краіны.

Тып урока: традыцыйны.

ХОД УРОКА

I. Арганізацыйны момант

— Мы старанныя, ўважлівыя і будзем добра працаваць, падтрымліваць адзін аднаго.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 2561 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2183 - | 2133 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.