1. Выкажыце свае разважанні на тэму «Мінулы ўрок мяне навучыў.
2. Конкурс на лепшага чытача казкі.
III. Падрыхтоўка да ўспрымання новай тэмы
— Паслухаўшы вашы разважанні, я ўпэўнілася, што вы не станеце рабіць дрэнна. I тут вам дапамагла казка.
— Як вы думаеце, ці толькі мастацкія творы вучаць дабру? — Хто яшчэ? (Бацькі.)
IV. Знаёмства з новай тэмай
— Пра бацьку мы і будзем сёння гаварыць. Дапаможа нам у гэтым казка «Бацькоўскія парады» (с. 28).
V. Чытанне казкі настаўнікам
— Аб чам і аб кім гэта казка? Бюро даведак:
прымусіць — рус. — заставлять;
золак — раніца, світанак.
VI. Чытанне казкі вучнямі
1. Чытанне «ланцужком» па адным сказе.
2. Бінарнае чытанне (два вучні адначасова чытаюць адзін тэкст).
VII. Аналіз твора
— Што сказаў бацька сыну? Прачытайце.
— Якія пачуцці выклікалі ў сына парады бацькі?
— Як растлумачыў бацька сыну свае довады? (Мудра.)
— Ці добра ён зрабіў? Якімі з гэтых мудрых парад вы ўжо карыстаецеся?
— Хто іх вам падказаў? Ці гавораць вам бацькі, што рабіць трэба добра?
Х в і л і н к а а д п а ч ы н к у (пад музыку) Гульня «Дзед Кароль»
Выбіраецца вучань на роль дзеда Караля. Усе астатнія адыходзяць ад яго і дамаўляюцца, што яны будуць яму паказваць, пасля идуць да Караля і гавораць:
Прывітанне, дзед Кароль,
3 доўгай белай барадой,
3 карымі вачамі,
3 белымі вусамі.
Д з е д К а р о л ь. Прывітанне, даеткі,
Дзе вы былі, што рабілі?
Д з е ц і. Дзе былі, мы не скажам,
Што рабілі — пакажам.
Усе робяць розныя рухі (кожны свае), аб якіх дамовіліся раней (напрыклад, мыццё бялізны, чытанне кнігі, чыстку чаравікаў і г. д.) (Можна падрыхтаваць карткі з апісаннем рухаў і раздаць дзецям.) Дзед Кароль адказвае, што абазначаюць рухі каго-небудзь з удзельнікаў. Той уцякае, Дзед яго ловіць і той ставіцца Каралём. Гульня пачынаецца спачатку.
VIII. Падрыхтоўка да знаёмства з казкай «Самае добрае»
— Дык чаму ж вучыў бацька свайго сына? (Працаваць.)
— Як паступаў бацька, навучаючы сына? (Мудра.)
— Вось і ў наступнай казцы, якую я вам прачытаю, мы сустрэнемся э народнай мудрасцю. А называецца гэта казка «Самае добрае» (с. 30-31).
IX. Чытанне казкі настаўнікам
— Чым здзівіла вас казка? Бюро даведак (малюнкі):
прасніца — прыстасаванне для прадзення;
верацяно — драўляная палачка з завостранымі канцамі для ручнога прадзення.
X. Чытанне казкі вучнямі
1. Чытанне ўслых.
2. Чытанне «Вочкі-столь» (Настаўнік кажа: «Вочкі», — вучні чытаюць напаўголасу; потым кажа: «Столь», — вучні падымаюць вочы ўверх на столь, лічаць пра сябе да сямі. Потым настаўнік зноў кажа: «Вочкі», — дзеці пачынаюць чытаць з таго месца, дзе спыніліся. Так паўтараецца некалькі разоў. Важна, каб дзеці не карысталіся ні ўказкай, ні алоўкам, а запаміналі, дзе спыніліся.)
XI. Аналіз зместу твора
— Дзе і з кем жыў мудры чалавек? — Што рабіла яго маленькая дачка?
— Чаму дзяўчынка не магла трапіць у адзін пакой?
— Што паабяцаў дзяўчынцы бацька?
— Якая роспач сустрэла дзяўчынку, калі яна трапіла ў пакой?
— Як супакоіў яе бацька?
— Ці згодны вы са словамі мудрага чалавека?
— У чым бачыў бацька сэнс жыцця?
— А ў чым сэнс жыцця для вас?
—Знайдзіце і прачытайце ў казцы сказы, якія сталі прыказкамі.
XII. Са скарбонкі народнага слова
— Растлумачце наступныя выразы (на дошцы запісаны прыказкі са с. 29):
1. Не адкладвай на заўтра тое, што можна зрабіць сёння.
2. Раней устанеш — многа зробіш. 3. Сёння зробіш — заўтра, як знойдзеш.
4. Не той сябар, хто мёдам мажа, а той, хто праўду скажа.
5. Шануй людзей, тады і цябе будуць шанаваць. 6. Якая справа, такая і слава.
7. У добрага чалавека заўсёды многа добрых людзей. 8. Хто працуе, той святкуе.
XIII. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія
— Чаму навучыў вас урок? — Што з'яўляецца галоўным у жыцці кожнага чалавека?
— Што вас асабліва зацікавіла?
— Я вельмі ўдзячна вам за вашы адказы і вывады. Вы добра працавалі.
XIV. Дамашняе заданне (с.28,с. 30-31)
Выразнае чытанне казак па ролях.
Тэма: РАСЦІСЛАЎ БЕНЗЯРУК «ДРУЖБАКІ».Складанне тэксту па серыі малюнкаў ”Дружная сям’я”
Мэты:
Ø пашыраць веды вучняў аб літаратурных казках;
Ø фарміраваць уменне вызначаць жанравыя асаблівасці казкі;
Ø развіваць уменне правільна і асэнсавана чытаць тэкст уголас і моўчкі, чытаць па ролях, навыкі выразнага чытання;
Ø Удасканальваць уменне працаваць у групах;
Ø садзейнічаць стварэнню атмасферы сяброўства, узаемапавагі.
Тып урока: традыцыйны.
Абсталяванне: магнітафон, малюнкі, карткі з тэкстамі прымавак.
ХОД УРОКА
I. Арганізацыйны момант
Артыкуляцыйная гімнастыка
Які слаўны вечар. Які слаўны вечар. Які слаўны вечар! | Прагаварыць ціха. Мацней. Моцна. |