Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Принципи побудови, функції




Підходи до структуризації поняття “банківська система”

Враховуючи складність банківської системи, її багатофункціональність, специфічні особливості функціонування та розвитку в науковій економічній літературі існують різноманітні підходи до визначення поняття «банківська система». Традиційно вважалося, що банківська система – це сукупність взаємопов’язаних її ланок, тобто це і центральний банк, і комерційні банки (універсальні та спеціалізовані). Такий підхід використовується, коли розглядаємо банківську систему з позицій інституційного тлумачення. Виокремлюють також і організаційний підхід, коли беруть до уваги ті види послуг, які надають банківські установи.

Таким чином, підходи до визначення поняття «банківська система» можна поділити на такі види: інституційний, правовий, організаційно-економічний та інші. Розглянемо особливості кожного з зазначених підходів.

Інституційний підхід. Основні прихильники: В. Іванов, Б. Івасів, О.Лаврушин, Ю.Львов, Р. Тиркало та інші. В рамках даного підходу існують дві концепції. Згідно першої концепції банківська система визначається як сукупність взаємопов’язаних банків країни. Наприклад, “банківська система являє собою розгалужену мережу комерційних банків, яка контролюється єдиною структурою – центральним банком”. Так, перша концепція зводить суть банківської системи до поєднання діючих у країні банків. Згідно з другою концепцією до складу банківської системи додають спеціалізовані фінансово-кредитні установи. Наприклад, “банківська система – це сукупність банків і банківських інститутів, що існують у тій чи іншій країні у певний історичний період і є складовою кредитної системи, у їх взаємозв’язку.

На нашу думку, при інституційному підході дещо спрощено розглядається банківська система, не враховується вся складність цієї динамічної структури, її функції, зв’язки, які існують в самій системі, та з системами більш високого порядку (макроекономічною, фінансовою системою в країні та світовою економічною системою).

Правовий підхід. Основні положення даного підходу викладено в законодавстві та коментаріях юристів. Згідно з чинним законодавством України, а саме Законом України “Про банки і банківську діяльність”, банківська система України складається з Національного банку України та інших банків, що створені і діють на території України відповідно до положень цього Закону. Поряд із цим окремими авторами банківська система ототожнюється із системою кредитно-фінансових інститутів, яка складається з двох рівнів – відомств НБУ і комерційних банків. Отже, у формуванні правової термінології не вистачає узгодженості та системності, відсутнє чітке визначення поняття “банківська система”.

Важливість правового підходу полягає в тому, що він на концептуальному рівні визначає, що являє собою банківська система. Найбільш узагальненим і визначальним описом банківської системи є Закон України “Про банки і банківську діяльність” та все банківське законодавство, яке регулює всі види взаємовідносин складових частин, функції, методи регулювання банківської системи та забезпечення її фінансової стійкості. Отже, правовий підхід включає в себе організаційний підхід, і є його логічним продовженням.

Організаційно-економічний підхід. Основні прихильники: О. Дзюблюк, А. Мороз, М. Савлук та інші. Ключовим моментом при даному підході є розгляд банківської системи виходячи з організаційно-економічних умов, які визначили потребу системного оформлення і впорядкування банківської діяльності. Так, О. В. Дзюблюк, зводить суть банківської системи до сукупності усіх банків країни, які взаємодіють між собою, підпорядковуючись установленим нормам і правилам ведення банківської справи, з метою забезпечення можливості ефективного грошово-кредитного регулювання економіки, кредитно-розрахункового обслуговування господарського обороту, а також стабільної діяльності банківських установ. На нашу думку, відповідний підхід найбільшим чином просунувся в розробці теоретичних засад економічної сутності банківської системи.

Враховуючи наведені вище думки щодо суті та структури банківської системи, пропонуємо визначити наступним чином:

Банківську систему як ланку фінансово-кредитної системи, що представлена сукупністю банківських інститутів, які перебувають у тісному взаємозв’язку і структурній взаємозалежності та функціонують відповідно до встановленої нормативно-правової бази.

На сьогодні банківська система України за рівнем організованості, особливо на другому рівні, залишається недосконалою, а ефективність виконання функцій недостатньо високою, що не створює належних умов для її переходу на принципи стабільного функціонування та розвитку.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 457 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наука — это организованные знания, мудрость — это организованная жизнь. © Иммануил Кант
==> читать все изречения...

2243 - | 2054 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.