Клас є важливим суб'єктом суспільного розвитку. Класові суспільства виникали понад 5 тис. рр. тому – тоді фінішує первісна історія. Майнове розшарування людей поділяло їх на специфічні групи, які визнавалися ще Платоном та Аристотелем.У кінці XVIII ст. англійські економісти розкрили економічну анатомію класів. Французькі історики й утопісти розглядали історію як боротьбу класів.У марксизмі класи визначаються рівнем розвитку виробництва, а саме: виникають вони з появою приватної власності на засоби виробництва й зумовлені суспільним поділом праці. У сучасній філософії є різні точки зору на сутність класів.
1. Марксистська. Ознаки класу - причетність до засобів виробництва, місце у певній історичній системі суспільного виробництва, роль у суспільній організації праці, спосіб одержання та частина прибутку.
2. Соціал-дарвіністська. Клас є результатом боротьби за виживання людей у певних географічних умовах (перенесення законів біології на суспільство).
3. Психологічна. Клас - наслідок розшарування спільності відповідно до рівня інтелектуальних здібностей, чеснот, психологічних особливостей.
4. Веберівська. Клас - відносно самостійна група людей, що вирізняється насамперед своїми специфічними інтересами у сфері виробництва, політики та специфічними цінностями.
Класова боротьба в марксизмі вважалася рушієм розвитку антагоністичних суспільств. Абсолютизація її ролі виключала форми класової співпраці і визнавала революції "локомотивами історії", тоді як еволюція, поступові зміни принципово недооцінювалися. Позиції ортодоксального марксизму заперечені досвідом XX ст. що засвідчує союз класів, єдність суспільства як більш ефективний доцільний, типовий спосіб історичного розвитку.
Поряд із поняттям "клас" (яке вже не відповідає реаліям суспільного життя XX ст.) виникає поняття "страта", що фігурує в нових теоріях соціальної стратифікації та мобільності (П. Сорокін, С. Чейз). Страта - соціальний пласт, який виділяють за різною сукупністю ознак (рід занять, престижність, розмір прибутку, ставлення до певних соціальних проблем, манери, звички тощо). У сучасних суспільствах виділяють різну кількість страт – від чотирьох до восьми і більше.
Розрізняють відкриті суспільства, де перехід із однієї страти в іншу є реально можливим (приклад сучасної Америки) і закриті суспільства, у яких такий перехід невідповідає соціальним очікуванням,заборонений релігією чи законом (приклад давньої Індії). Соціальна мобільність може бути вертикальною ("соціальні ескалатори й ліфти") та горизонтальною (зміна місця роботи без суттєвих надбань чи втрат в економічному плані).
Сучасне структурування суспільства спирається на виділення трьох базових класів: вищого, середнього й нижчого. Такі класи об’єднують декілька прошарків.Вищий клас називають елітою, середній - основою суспільства (у розвинених суспільствах він дорівнює 70% громадян). Сьогодні в Україні формування середнього класу оцінюється як засіб, мета й показник успіху державотворення.
Соціальне структурування пов’язане із виділенням соціальних спільностей ( реально існуючих сукупностей індивідів, що емпірично фіксується, відрізняється відносною цілісністю і є самостійним суб’єктом соціальної дії). Всі спільності поділяються на аморфні та групові. Перші – структурно нерозчленовані, нестійкі, з розмитими межами, різнорідні за складом. Соціальні групи – основний елемент структури суспільства. Роберт Мертон визначає соціальну групу як сукупність індивідів, що взаємодіють між собою, усвідомлюють свою належність до цієї групи і є такими з погляду інших. Основні риси групи: взаємодія, членство, єдність(згуртованість). Таким чином, соціальна група виокремлена із соціального цілого на основі специфіки діяльності, соціальної належності, спільності відносин, цінностей, норм поведінки в межах історично складеного суспільства.
Соціальні групи поділяються на малі, середні і великі; формальні та неформальні; реальні та умовні. Малі групи об’єднують до кількох десятків людей на основі безпосередніх контактів (напр. сім'я); середні – до десятків мільйонів людей за стратифікаційною,функціональною, релігійною та іншими ознаками (напр. жителі регіону, послідовники певної релігії). Великі соціальні групи є довготривалими, сталими, існують у масштабах усього суспільства. Це класи та нації. Поняття "клас" поступово замінюється поняттям "страта". Нація формується завдяки єдності наступних чинників: географічного, культурного, історичного, антропологічно-етнічного, морально-психологічного та економічного. Нація – духовно-соціальний вид стійкої людської спільності, що склалася історично на певній території, характеризується глибоким внутрішнім чуттям, самоусвідомленням власної належності до певної етнічної групи та спільністю мови, культури, побуту, звичаїв, історичних переживань, психічного складу, антропологічних особливостей, економічного життя.