Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Злочинні групи, що вчиняють насильницькі злочини




Діяльність таких груп визначається переважно ситуативно виникаючими обставинами, яким передує досить тривале по­переднє знайомство, спільне проведення часу, збіг установок поведінки та наявність у кожного із учасників антисуспільної спрямованості. Залучення до групи відбувається, як правило, шляхом навіювання, зараження і наслідування на яскраво ви­раженому емоційному тлі.

Даним групам властиві жорсткі правила і традиції, засновані на культі насильства, що зумовлює значні психологічні і фізичні санкції за порушення норм рольової поведінки, у тому числі — екстремальні. Найбільш яскраво, у порівнянні з вищезазначе­ними групами, виражена ідентифікація особистості з групою, внаслідок чого значною мірою деформуються уявлення про нор­ми моралі і закону, втрачається самоконтроль, ігнорується та пе­рестає усвідомлюватися неминучість відповідальності.


102 Тема 4

Культивується використання специфікованої атрибутики в широких межах — від жаргону до обрядів і традицій; лідерами заохочується розгнузданість, розбещеність, оргії, акти вандалізму, тобто такі афективно-імпульсивні форми поведінки, що сприяють посиленню залежності учасника від групи, а та­кож створюють емоційний фон, який полегшує прийняття рішення про вчинення злочину.

3. Психологічні аспекти організованої злочинності

Організована злочинність набула в нашому суспільстві вкрай небезпечного характеру. Сьогодні це визнають уже не тільки ок­ремі вчені, інформаційні відомства, правоохоронні органи, але й вищі керівні органи України.

Організована злочинність — це відносно масова група стійких і керованих співтовариств злочинців, що займаються злочинною діяльністю як промислом, вчиняють великомасш­табні розкрадання державної і суспільної власності, створюючи для цього систему захисту від соціального контролю з викорис­танням таких протизаконних засобів, як корупція, залякуван­ня, насильство та ін.

Актуальність протидії організованій злочинності в Україні визначається у теперішній час тим, що в основі її виникнення й розвиту лежать складні і взаємообумовлені соціально-еко­номічні, політичні, юридичні та організаційно-управлінські при­чини. Тому для вирішення зазначеної проблеми необхідний ком­плексний підхід, а саме застосування відповідних соціально-еко­номічних, політичних, юридичних та організаційно-управлінсь­ких заходів, що враховували б також соціально-психологічні ас­пекти цього складного соціально-кримінального феномену.

Серед соціально-психологічних аспектів організованої зло­чинності особливе значення мають: причини об'єднання в зло­чинні організації; їхня психологічна структура; система взаємин як у всій організації, так і в окремих її підрозділах; методи і засо­би психологічного впливу на суб'єкти злочинних організацій (своїх членів) і об'єкти злочинних зазіхань. Можна виділити чо­тири основних параметри, що визначають соціально-психоло­гічну характеристику організованої злочинності.


Психологічні особливості злочинних груп 103

1. Об'єднання злочинних угруповань у могутні регіональні, міжрегіональні і міжнародні організації зі складною функціо­нально-ієрархічною структурою.

Відомо, що Україна поділена на п'ять територіальних зон, кожна з яких містить у собі злочинні організації місцевого, об­ласного та регіонального рівня. Українські злочинні структури активно впроваджуються також в Європу та на американсько­му континенті, складаючи все більшу конкуренцію традиційним місцевим кланам, причому їхня діяльність зареєстрована вже в понад 30-ти країнах світу.

Місце і роль злочинного угруповання в системі організова­ної злочинності визначає, насамперед, ступінь його організова­ності. Так, на найнижчому рівні знаходяться окремі злочинці та злочинні групи з відносно невизначеною структурою, найчас­тіше з перемінним складом учасників, що спеціалізуються на ок­ремих видах злочинів (кишенькові злодії, шахраї, дрібні торговці наркотиками тощо). «Поділ праці» між такими групами точно визначений, вони мають свого «координатора» та «захисника», користуються послугами скупника і мережею навідників.

На наступному рівні розташовуються злочинні групи з ви­раженою структурою і постійним складом учасників, серед яких чималий відсоток раніше засуджених та осіб із кримінальним досвідом. Сфера діяльності груп цього типу груп набагато шир­ша, вони використовують корумповані зв'язки з державним апа­ратом і правоохоронною системою, а також примушують до співробітництва деяку частину населення.

Вищий рівень представлений високоорганізованими співто­вариствами типу синдикату. Вони мають добре розвинену і ста­більну ієрархічну структуру, де члени групи наділені чітко виз­наченими ролями та функціями, а злочини ретельно планують­ся і готуються; важливим аспектом групової життєдіяльності є налагодження міжрегіональних і міжнародних злочинних зв'язків. У таких групах установлюється тверда дисципліна се­ред членів, що підтримується оперативно-діючим набором санкцій до порушників норм і правил; високий рівень конспі­рації і протидії правоохоронним органам (залякування чи фізич­не знищення свідків, підкуп та шантаж державних службовців.


104 Тема 4

вплив на співробітників, які проводять розслідування злочинів, та суддів).

2. Наявність багатопланової, видозмінюваної й всебічно організованої злочинної діяльності. Усе різноманіття соціально-психологічних явищ в системі організованої злочинності реалі­зується через її цілі, мотивацію, засоби і прийоми злочинних дій.

Мета діяльності злочинних об'єднань полягає в одержанні максимального прибутку за рахунок інтенсивного використан­ня всіх можливих матеріальних і людських ресурсів у злочинно­му промислі. Для досягнення цієї мети вони використовують різні, постійно змінювані й доповнювані, види протиправних дій. Дослідження вітчизняних та зарубіжних вчених свідчать, що в даний час найбільш характерними для організованої зло­чинності видами протиправної діяльності є3:

1) насильницьке впровадження в легальний бізнес (11);

2) незаконні валютні операції і банківські операції (5);

3) наркобізнес (6);

4) ігорний бізнес, в тому числі й контроль над ігровими зала­
ми та ігровими автоматами (3);

5) шахрайство на ринку цінних паперів, у будівельному та ту­
ристичному бізнесі тощо (2);

6) рекет стосовно фірм та приватних осіб, що мають високі
офіційні і неофіційні доходи (1);

7) шантаж з використанням компрометуючих матеріалів (4);

8) викрадення дітей з метою одержання викупу (7);

9) розбійні напади на касирів, інкасаторів та ін. (8);

 

10) утримання нелегальних пансіонатів для відпочинку і роз­
ваг (10);

11) утримання нелегальних відеосалонів (12);

12) утримання таємних будинків розпусти (9).

Останнім часом правоохоронними органами фіксується все більше фактів нового різновиду організованого злочинного про­мислу — торгівлі людьми, найчастіше жінками та дітьми — для подальшого їх використання у злочинних цілях (проституція, зйомки у порнофільмах, примусового донорства органів тощо).

3 В дужках наводиться рейтингове місце відповідного виду злочинного про­мислу в 1992 р.


Психологічні особливості злочинних груп 105

Усе різноманіття мотивації поведінки організованих зло­чинців можна звести до наступних її різновидів: корисливо-ути­літарна, соціального престижу, самоствердження, персоніфіко­вана (особистісна] мотивація. Але при цьому слід зазначити, що в остаточному підсумку групову спрямованість організованої злочинності визначають індивідуальні злочинні мотиви.

Важливим компонентом психологічної структури організо­ваної злочинності є засоби і прийоми злочинних дій, що ґрунту­ються на злочинно-професійному досвіді та врахуванні конкрет­них соціально-економічних умов держави, регіону, міста й ін. їх умовно можна розподілити на чотири групи:

1] засоби і прийоми здійснення злочинів. До цієї групи відно­сяться: планування злочинних акцій з детальним розподілом ролей учасників; гнучка тактика злочинних дій (в одному випад­ку для здійснення злочину поєднуються зусилля декількох груп, в іншому злочини вчиняються окремими злочинними групами чи навіть одинаками-професіоналами); використання консуль-тантів-професіоналів з числа злочинного елементу і службовців державних закладів та установ; підшукування і виготовлення знарядь і засобів, що полегшують здійснення злочину; викорис­тання вогнепальної та холодної зброї, вибухових речовин, кату­вання жертв та ін.;

2) засоби і прийоми протидії правоохоронним органам. До них
відносяться: дестабілізація обстановки в регіоні шляхом орга­
нізації групових порушень громадського порядку, масових хулі­
ганських та інших проявів; демонстрація сили шляхом нападу
на працівників правоохоронних органів; використання сучас­
ної техніки, засобів зв'язку; дотримання прийомів конспірації;
передача працівникам правоохоронних органів дезінформації;
цільове спостереження за діяльністю представників органів
внутрішніх справ та учасниками групи; злочинна розвідка й ін.;

3) засоби і прийоми приховання слідів злочинної діяльності.
До їх числа можна віднести: знищення матеріальних слідів зло­
чинів; знищення (приховання) знарядь і засобів їх вчинення;
зміна (маскування) власної зовнішності; залякування чи підкуп
свідків і потерпілих або використання підставних свідків; вико­
ристання засобів, що утрудняють залучення службових собак;


106 Тема 4

фальсифікація доказів (умисне залишення певних слідів на місці злочину, підміна знарядь злочинів і т. ін.); підкуп, шантаж чи погрози розправи над працівниками правоохоронних органів та членами їх сімей; розправа з членами угруповань, викритими в співробітництві з ОВС чи такими, що прагнуть припинити зло­чинну діяльність й ін.;

4) засоби і прийоми організаційного забезпечення: форму­вання груп «бойовиків» з числа спортсменів чи криміналітету, ведення «розвідки» місця й умов здійснення злочину; формуван­ня резервних коштів («общака») та підготовка конспіративних квартир для забезпечення нелегального існування; викорис­тання найманців для здійснення вбивств; підготовка груп «при­криття», транспортного та інформаційного забезпечення; вер­бування «надійних» правників, лікарів та інших необхідних фахівців і т.ін.

До цієї групи відносяться також засоби і прийоми формуван­ня групових поглядів і норм поведінки, основними серед яких є вплив злочинних авторитетів і груповий вплив. Вони реалізу­ються за допомогою методів психологічного впливу, а саме: пе­реконання, навіювання, зараження і наслідування.

Чинниками переконуючого впливу можуть стати матеріаль­на винагорода, цілеспрямоване тиражування в суспільстві кри­мінальної субкультури, посилання на високий рівень добробуту і навіть суспільного визнання лідерів злочинних угруповань, романтичні розповіді про злочинне життя, особливо особами, які відбували покарання в місцях позбавлення волі, посилання на вимоги злодійських традицій і т. ін.

Навіювання виконує подвійну функцію. По-перше, воно сприяє згуртуванню і зміцненню злочинного угруповання. У цьому випадку зміст його визначається прикладом та способом життя досвідчених злочинців, цінностями злочинного способу життя, формуванням почуття впевненості й групової захище­ності. По-друге, навіювання виступає як основний засіб розвит­ку і реалізації внутрішніх групових відносин співучасників. Ос­нову такого роду навіювання складає різного роду психологіч­ний тиск та примус не тільки з боку лідерів угруповання, але й всієї організації в цілому.


Психологічні особливості злочинних груп 107

Наслідування і зараження в злочинних співтовариствах ґрунтується на своєрідному емоційному груповому тлі: амбіва­лентність емоцій тривожності при реалізації злочину і радості та задоволення при успішному завершенні справи, позитивні емоції, пов'язані зі схвальною груповою оцінкою заборонених дій. Як показує практика, створенню відповідного емоційного тла сприяє вживання алкоголю і наркотиків.

3. Високий рівень групової організованості злочинних співто­вариств. Раніше вже відзначалося, що однією з ознак організо­ваної злочинності є наявність системи зв'язків з чітким розпо­ділом ролей та функцій між її учасниками. Найбільш показова в цьому відношенні злочинна організація типу синдикат.

Структурно вона складається з декількох рівнів: керівницт­ва (еліти), забезпечення безпеки, виконавчого, допоміжного.

Керівництво (еліта) — сюди входить організатор («бос») та його довірені особи (помічники, керівники окремих структурних підрозділів, радники). Основні їх функції полягають у підтри­манні порядку в організації, визначенні об'єктів злочинних до­магань та розробленні злочинних планів, забезпеченні безпеки злочинної діяльності, а також в одержанні максимального при­бутку. Між тим, у справах, що стосуються всіх членів злочинної спільноти, абсолютним є авторитет лише організатора, хоча безпосередніх контактів із ним рядові учасники не мають.

Лідери окремих злочинних груп та радники здійснюють значний вплив на діяльність організації, але беззаперечною вла­дою не володіють.

Блок забезпечення безпеки очолюється відповідними радни­ками (заступниками) і представлений окремими напрямами: формування злочинної ідеології, реалізація прийнятих рішень, контроль за діяльністю членів угруповання; легалізація коштів, здобутих злочинним шляхом; організація та підтримання необ­хідного рівня взаємодії між окремими злочинними групами, ко­ординація їх зусиль; вирішення конфліктних ситуацій між гру­пами та окремими учасниками; виявлення і включення в систе­му нових груп і осіб; матеріальна підтримка засуджених і членів їхніх родин.


108 Тема 4

Загалом основними завданнями блоку безпеки є: створення умов для реалізації влади лідерів та убезпечення їх життєдіяль­ності, підтримання в злочинній організації необхідного рівня дисципліни та дотримання існуючих норм і правил поведінки, в тому числі — й реалізація відповідних санкцій у випадку їх по­рушення.

Виконавчий блок складається зі злочинних груп різного рівня організованості і окремих злочинців-професіоналів, кожен із яких має свою спеціалізацію, сферу та територію злочинного промислу. їм дозволяється мати й власний легальний бізнес, але за умови відрахування організації визначеної лідерами части­ни своїх доходів.

Саме ці особи в структурі організованої злочинності вчиня­ють власне злочини, бо ні керівники, ні представники блоку без­пеки не виконують «чорної», повсякденної та небезпечної робо­ти, як правило, на свій страх і ризик. Тому вони найчастіше вик­риваються правоохоронними органами та притягаються до кри­мінальної відповідальності, в той час як «верхівка» організова­ної злочинності залишається безкарною.

Допоминсний блок — службовці та фахівці, що безпосеред­ньо не входять до складу злочинної організації, але за винаго­роду надають їй різного роду послуги. Це можуть бути корум­повані представники органів державної влади, працівники органів внутрішніх справ та інших правоохоронних органів, судді, адвокати, банкіри, державні службовці, лікарі та будівель­ники тощо. Надати вичерпний переліку цьому випадку немож­ливо, бо надто різноманітні сфери життєдіяльності суспільства, до яких проникає чи прагне проникнути організована зло­чинність.

До допоміжного блоку можна зарахувати також приватних підприємців різного рівня, які передають організованій злочин­ності частину своїх доходів в обмін на захист від конкурентів («кри-шування»); тих, хто займаються протизаконними видами діяль­ності (торгівці «живим товаром», утримувачі будинків розпусти, розповсюджувачі наркотиків, продавці краденого тощо). Всі вони в остаточному підсумку працюють на злочинні організації та підло-


Психологічні особливості злочинних груп 109

рядковуються умовам, продиктованим її лідерами, безвідносно до цілей і мотивів, за якими така взаємодія відбувається.

4. Високий рівень професіоналізму учасників злочинної організації.

Організована злочинність прагне до високого рівня навче-ностіта професіоналізму своїх учасників, про що свідчить бага­то фактів. Так, наприклад, у складі викритих організованих зло­чинних груп майже кожен четвертий мав вишу, незакінчену вищу чи середню фахову освіту; там чималий відсоток раніше засуджених, що мають три і більше судимостей, «злодіїв у законі», злочинних авторитетів. Близько 40% учасників таких груп—уп­равлінці, службовці, юристи, спортсмени та інші фахівці з до­сить високим рівнем кваліфікації.

Професійні злочинці, як правило, вузькоспеціалізовані, бо кожен із них прагне займатися саме тим видом злочинного про­мислу, де може досягти найбільшого успіху та, що особливо важ­ливо, максимального рівня особистої безпеки.

Для навчання своїх членів умінням і навичкам злочинної діяльності використовуються як офіційні, так і неофіційні струк­тури: вищі заклади освіти та різного роду спеціалізовані курси (наприклад, із оволодіння комп'ютером чи автомобільної підго­товки), місця позбавлення волі, молодіжні угруповання з анти-суспільною спрямованістю. Живильним середовищем для про­фесіоналізації злочинців завжди була і залишається криміналь­на субкультура (наприклад, створення нелегальних злочинних «академій» для навчання картковому шулерству чи майстерності обману громадян типу «наперстництва»). Крім того, за допомо­гою шантажу, підкупу, насильства і погроз у певних випадках до злочинної діяльності можуть залучатися потрібні фахівці з різних професійних галузей.

Вимога убезпечення злочинного способу життя диктує про­фесійним злочинцям необхідність користуватися умовною сис­темою сигналів, жестів, знаків, незрозумілою для оточуючих мовою («фенею»). Навіть татуювання несуть суттєве інформа­ційне навантаження і багато чого можуть розповісти про люди­ну. Тому такі знання є обов'язковим елементом професійної на-вченості в системі організованої злочинності.


110 Тема 4

ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. В чому полягає особлива суспільна небезпечність діяль­
ності злочинних груп?

2. Пригадайте визначення та основні кваліфікаційні ознаки
злочинної групи.

3. Що слід віднести до основних причин об'єднання осіб у
злочинне угруповання?

4. Які закономірності функціонування злочинних груп Ви
можете пригадати?

5. Окресліть основні змістові характеристики різновидів зло­
чинних угруповань.

6. Сформулюйте юридико-психологічне визначення органі­
зованої злочинності.

7. Які параметри визначають соціально-психологічну харак­
теристику організованої злочинності?

 

8. Пригадайте основні напрями протиправної діяльності
організованих злочинних груп.

9. Які складові утворюють структуру типової організованої
злочинної групи?

10. Перерахуйте основні методи психологічного впливу, що
застосовуються в злочинних групах.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 543 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Сложнее всего начать действовать, все остальное зависит только от упорства. © Амелия Эрхарт
==> читать все изречения...

2145 - | 2033 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.