Ћекции.ќрг


ѕоиск:
 атегории:

јстрономи€
Ѕиологи€
√еографи€
ƒругие €зыки
»нтернет
»нформатика
»стори€
 ультура
Ћитература
Ћогика
ћатематика
ћедицина
ћеханика
ќхрана труда
ѕедагогика
ѕолитика
ѕраво
ѕсихологи€
–елиги€
–иторика
—оциологи€
—порт
—троительство
“ехнологи€
“ранспорт
‘изика
‘илософи€
‘инансы
’ими€
Ёкологи€
Ёкономика
Ёлектроника

 

 

 

 


ѕервинн≥сть адм≥н≥стративноњ системи менеджменту
”правл≥нн€ на «аход≥ й в аз≥атських крањнах еволюц≥онувало в≥д освоЇнн€ системи адм≥н≥стративного управл≥нн€ до ощадливого виробництва, ≥нформац≥йних технолог≥й ≥ дал≥ до систем менеджменту €кост≥. “ому адм≥н≥стративна система менеджменту первинна. Ѕудь-€ке удосконаленн€ управл≥нн€ у компан≥€х св≥ту зазвичай починаЇтьс€ з налагодженн€ адм≥н≥стративноњ системи. ¬она Ї фундаментом ефективного управл≥нн€, не заклавши €кий, неможливо в принцип≥ ефективне управл≥нн€.

—учасний адм≥н≥стративний менеджмент дозвол€Ї реал≥зувати процесний п≥дх≥д в управл≥нн≥ ≥ використовувати його можливост≥. ÷е важливо дл€ невеликих п≥дприЇмств, оск≥льки вир≥шуЇтьс€ проблема керованост≥, що п≥дсилюЇтьс€ при њх зростанн≥ ≥ розвитку. “им б≥льш важливо дл€ середн≥х ≥ великих п≥дприЇмств, що мають багато напр€мк≥в д≥€льност≥ ≥ втрачають гнучк≥сть при ускладненн≥ управл≥нн€ ними.

ѕроцесний п≥дх≥д дозвол€Ї провести рев≥з≥ю ≥снуючоњ на п≥дприЇмствах системи управл≥нн€ дл€ того, щоб розд≥лити один в≥д одного вс≥ наскр≥зн≥ процеси виробництва товар≥в ≥ послуг.

Ѕагато новац≥й не дають ≥ не можуть дати серйозного результату доти, доки управл≥нн€ не буде базуватис€ на сучасн≥й систем≥ адм≥н≥стративного менеджменту, що використовуЇ можливост≥ процесного п≥дходу.

якщо п≥дприЇмство збираЇтьс€ п≥двищувати ефективн≥сть управл≥нн€, то цю роботу сл≥д починати з освоЇнн€ адм≥н≥стративного менеджменту.

—учасний адм≥н≥стративний менеджмент може бути гарною основою дл€ освоЇнн€ метод≥в ощадливого виробництва, використанн€ ≥нформац≥йних технолог≥й, застосуванн€ систем €кост≥.

 

9.2. јдм≥н≥стративний менеджмент ≥ ощадливе виробництвом товар≥в (наданн€ послуг)

–егул€рний адм≥н≥стративний менеджмент дозвол€Ї перейти до орган≥зац≥њ ощадливого виробництва товар≥в (наданн€ послуг). ќщадливе виробництво Ї революц≥йним, проривним п≥дходом до менеджменту взагал≥ ≥ управл≥нню €к≥стю зокрема, оск≥льки забезпечуЇ довгострокову конкурентоспроможн≥сть п≥дприЇмств без суттЇвих кап≥таловкладень.

ƒл€ в≥тчизн€них п≥дприЇмств система ощадливого виробництва вкрай актуальна, тому що њњ використанн€ може суттЇво п≥двищити конкурентоспроможн≥сть вироблених товар≥в ≥ послуг.

ѕосл≥довники ощадливого виробництва на «аход≥ й в јз≥њ, стверджують, що, наприклад, у таких галуз€х, €к металург≥€ або машинобудуванн€, при використанн≥ цього п≥дходу найчаст≥ше не потр≥бно закуповувати обладнанн€, зм≥нювати матер≥али ≥ технолог≥њ, не потр≥бно нав≥ть н≥чого компТютеризувати. Ќ≥чого, кр≥м менеджменту, тут не потр≥бно.

Ќеобх≥дно т≥льки вир≥шити вс≥ орган≥зац≥йн≥ проблеми Ц ч≥тко до деталей налагодити весь процес виробництва, а також вир≥шити проблему мотивац≥њ персоналу на кожному робочому м≥сц≥. ÷€ непроста задача вир≥шуЇтьс€ в рамках системи адм≥н≥стративного менеджменту.

ўоб виробництво було ощадливим необх≥дна налагоджена система адм≥н≥стративного менеджменту.

≤де€ ощадливого виробництва (Ђlean productionї) уперше виникла ≥ була реал≥зована в €понськоњ автобуд≥вн≥й компан≥њ Ђ“ойотаї у 70-х роках минулого стор≥чч€. –еал≥зац≥€ ≥дењ ощадливого виробництва залишаЇтьс€ й у наш час кращим зразком вир≥шенн€ проблем управл≥нн€.

японський професор ясух≥ро ћонден, що узагальнив ≥ теоретично осмислив досв≥д автобуд≥вноњ компан≥њ Ђ“ойотаї, писав у книз≥, виданоњ у —Ўј в 1983 роц≥, що ц€ система €вл€Ї приклад комплексного управл≥нн€. Ќа його думку, досить ймов≥рно те, що наступний г≥гантський стрибок вперед у застосуванн≥ нових метод≥в управл≥нн€ виробництвом в≥дбудетьс€ не швидко.

—учасний адм≥н≥стративний менеджмент Ї лише частиною комплексного управл≥нн€ виробництвом, оск≥льки його предмет обмежуЇтьс€ лише орган≥зац≥Їю самого управл≥нн€.

—уть ≥дењ ощадливого виробництва пол€гаЇ у ви€вленн≥ ≥ виключенн≥ з процесу виробництва вс≥х зайвих матер≥альних ресурс≥в, д≥й ≥ операц≥й, що пр€мо не беруть участь у створенн≥ новоњ споживчоњ вартост≥, а отже, т≥льки шкод€ть п≥дприЇмствам, зб≥льшуючи соб≥варт≥сть продукц≥њ.

—истема комплексного управл≥нн€ виробництвом компан≥њ Ђ“ойотаї привернула увагу кер≥вник≥в ус≥х галузей €понськоњ економ≥ки п≥сл€ нафтовоњ кризи наприк≥нц≥ 1973 року. «≥штовхнувшись з безпрецедентною ≥нфл€ц≥Їю, викликаною зростанн€м витрат виробництва, б≥льш≥сть €понських ф≥рм зазнавали збитк≥в, у той час €к Ђ“ойотаї одержувала величезн≥ прибутки. Ќа приклад≥ Ђ“ойотиї стало очевидним, що структура п≥дприЇмства повинна бути ощадливою ≥ м≥цною.

Ѕагато €понських компан≥й перебороли депрес≥ю п≥сл€ нафтовоњ кризи завд€ки тому, що ц≥лком або частково впровадили комплексну систему управл≥нн€ Ђ“ойотиї у себе. —истема Ђ“ойотиї може з≥грати, €к писав я. ћонден важливу роль у пол≥пшенн≥ орган≥зац≥њ не т≥льки американських ≥ Ївропейських ф≥рм, але ≥ ф≥рм в усьому св≥т≥, особливо в автомоб≥льн≥й промисловост≥.

ќсновний принцип системи управл≥нн€ компан≥Їю Ђ“ойотаї говорить: виробництво необх≥дних деталей у потр≥бний час ≥ у потр≥бн≥й к≥лькост≥.

–еал≥зац≥€ даного принципу дозвол€Ї знижувати витрати виробництва за рахунок скороченн€ непотр≥бних пром≥жних вузл≥в ≥ готових вироб≥в.

ƒл€ цього сл≥д вир≥шити три пром≥жн≥ п≥дзадач≥:

1) оперативне регулюванн€ обс€гу ≥ номенклатури виробництва, що допомагаЇ систем≥ пристосовуватис€ до щоденних ≥ щом≥с€чних коливань попиту;

2) забезпеченн€ €кост≥ на р≥вн≥, що дозвол€Ї постачати дл€ кожноњ наступноњ операц≥њ детал≥ вищоњ €кост≥ з боку сум≥жник≥в;

3) актив≥зац≥€ прац≥вник≥в, оск≥льки п≥дприЇмство використовуЇ трудов≥ ресурси на шл€ху до головноњ мети.

”с≥ три задач≥ повинн≥ вир≥шуватис€ у комплекс≥. ќдна залежить в≥д ≥ншоњ. ∆одну з них не можна усп≥шно вир≥шити окремо, не вир≥шуючи ≥нших.

—товпами комплексноњ системи управл≥нн€ компан≥Їю Ђ“ойотаї Ї перш≥ два принципи:

1) принцип Ђточно у часї (Ђjust-in-timeї), що означаЇ виробництво потр≥бного виду вироб≥в у потр≥бн≥й к≥лькост≥ й у потр≥бний час;

2) принцип Ђавтоном≥зац≥њї (€понською Ц Ђдзидокаї), €кщо спрощено, це означаЇ самост≥йний контроль прац≥вника за браком.

Ќа основ≥ реал≥зац≥њ принцип≥в Ђточно у часї ≥ Ђавтоном≥зац≥њї дос€гаЇтьс€ безперервн≥сть потоку продукц≥њ й адаптац≥€ виробництва до зм≥н попиту за к≥льк≥стю ≥ номенклатурою продукц≥њ.

ƒва наступн≥ принципи комплексноњ системи управл≥нн€ компан≥Їю Ђ“ойотаї - це:

1) принцип Ђгнучкого використанн€ робочоњ силиї, що означаЇ зм≥ну чисельност≥ роб≥тник≥в у залежност≥ в≥д коливань попиту;

2) принцип Ђрозвитку творчого мисленн€ ≥ впровадженн€ конструктивних ≥дейї.

ƒл€ реал≥зац≥њ принцип≥в Ђточно у часї (Ђjust in timeї), Ђавтоном≥зац≥њї, Ђгнучкого використанн€ робочоњ силиї, Ђрозвитку творчого мисленн€ ≥ впровадженн€ конструктивних ≥дейї, що визначають вих≥дну основу комплексного управл≥нн€ компан≥Їю Ђ“ойотаї, були розроблен≥ в≥дпов≥дн≥ методи.

ƒе€к≥ з метод≥в комплексного управл≥нн€ компан≥Їю Ђ“ойотаї, €кщо скористатис€ терм≥нолог≥Їю јнр≥ ‘айол€, можна пр€мо в≥днести до техн≥чноњ системи орган≥зац≥њ.

÷е, наприклад, так≥ техн≥чн≥ методи комплексного управл≥нн€, €к:

Ø система Ђканбанї, що використовуЇтьс€ дл€ забезпеченн€ функц≥онуванн€ виробництва ≥ роботи постачальник≥в за принципом ЂЂточно у часї (Ђjust-in-timeї);

Ø методи Ђвир≥внюванн€ї виробництва продукц≥њ, пристосованого до зм≥н попиту;

Ø скороченн€ часу переналагодженн€ обладнанн€ дл€ виробництва продукц≥њ др≥бними парт≥€ми;

Ø схеми рац≥онального розм≥щенн€ виробничого обладнанн€ дл€ орган≥зац≥њ сонхрон≥зованих багатопредметних виробничих поток≥в;

Ø нормуванн€ операц≥й дл€ забезпеченн€ њх збалансованост≥, а також ≥н.

 ожний з техн≥чних метод≥в окремо ≥ комплексна система управл≥нн€ компан≥Їю Ђ“ойотаї у ц≥лому стають по-справжньому життЇвими, завд€ки актив≥зац≥њ людського фактору або застосуванню метод≥в, що в≥днос€тьс€ до забезпеченн€ функц≥онуванн€ соц≥альноњ системи (того, що јнр≥ ‘айоль, образно назвав - соц≥альним т≥лом). “ому можна ц≥лком обірунтовано вид≥лити в≥дпов≥дну групу соц≥ально-трудових метод≥в.

ƒо групи соц≥ально-трудових метод≥в комплексноњ системи управл≥нн€ можна в≥днести:

Ø орган≥зац≥ю ≥ розвиток д≥€льност≥ малих груп (Ђкружк≥в €кост≥ї) щодо удосконаленн€ виробництва;

Ø автономний контроль €кост≥ продукц≥њ безпосередньо на робочому м≥сц≥ самим роб≥тником;

Ø використанн€ роб≥тник≥в, що волод≥ють дек≥лькома профес≥€ми, дл€ забезпеченн€ гнучкост≥ виробництва;

Ø систему Ђфункц≥онального управл≥нн€ї, що використовуЇтьс€ дл€ поширенн€ на все п≥дприЇмство метод≥в контролю €кост≥ продукц≥њ ≥ управл≥нн€ витратами та ≥н.

“аким чином, техн≥чн≥ методи, що застосовуютьс€ у компан≥њ Ђ“ойотаї, визначаючи належну орган≥зац≥ю виробництва, обумовлюють ефективне використанн€ робочоњ сили, матер≥ал≥в ≥ обладнанн€.

“ак, функц≥онуванн€ виробництва ≥ робота постачальник≥в за принципом ЂЂточно у часї (Ђjust-in-timeї) робить непотр≥бними запаси матер≥ал≥в на заводах. «апаси можуть бути ц≥лком л≥кв≥дован≥. як насл≥док не потр≥бними ви€вл€ютьс€ складськ≥ прим≥щенн€, зменшуютьс€ витрати на утриманн€ виробничих запас≥в, зростаЇ оборот кап≥талу.

” компан≥њ Ђ“ойотаї не стали покладатис€ вин€тково на методи централ≥зованого оперативно-виробничого плануванн€, що визначаЇ виробнич≥ граф≥ки в≥дразу дл€ вс≥х стад≥й виробничого процесу.  оли виробничий процес досить складний ≥ продукц≥€ збираЇтьс€ з тис€ч≥ вузл≥в ≥ деталей, важко реал≥зувати принцип ЂЂточно у часї (Ђjust-in-timeї). “ому у компан≥њ Ђ“ойотаї дл€ регулюванн€ виробничих поток≥в розробили ≥ стали вперше використовувати систему Ђканбанї, що служить засобом реал≥зац≥њ принципу ЂЂточно у часї (Ђjust-in-timeї).

—уть њњ пол€гаЇ у наступному. Ђ анбанї - це пр€мокутна картка в пластиковому конверт≥. ™ картки двох вид≥в (картка в≥дбору ≥ виробничого замовленн€). ” картц≥ в≥дбору вказуЇтьс€, к≥льк≥сть деталей, €ка повинна бути уз€та з попередньоњ д≥л€нки. ” картц≥ виробничого замовленн€ вказуЇтьс€, ск≥льки деталей повинно бути виготовлено на попередн≥й д≥л€нц≥.

 артки циркулюють усередин≥ завод≥в, а також м≥ж п≥дприЇмством ≥ численними постачальниками. ” картках указуютьс€ найменуванн€ ≥ к≥льк≥сть деталей, €к≥ треба виготовити. –об≥тникам д≥л€нки, що отримали замовленн€, н≥чого не залишаЇтьс€, €к виробл€ти т≥льки таку к≥льк≥сть деталей, €ка необх≥дна дл€ д≥л€нки, з €коњ над≥йшла картка. –об≥тники д≥л€нки, дл€ €коњ виконувалос€ замовленн€, одержують з попередньоњ д≥л€нки необх≥дн≥ детал≥ в необх≥дн≥й к≥лькост≥ й у потр≥бний час. –азом ≥з забраною з м≥сц€ складуванн€ парт≥Їю виготовлених деталей направл€Їтьс€ картка в≥дбору.  артка виробничого замовленн€ залишаЇтьс€ в м≥сц≥ складуванн€ виготовлених деталей, ≥нформуючи про уз€ту њх к≥льк≥сть.

” результат≥ виробнич≥ д≥л€нки на заводах компан≥њ Ђ“ойотаї пов'€зуютьс€ пр€мими зв'€зками. ÷е дозвол€Ї краще контролювати необх≥дну к≥льк≥сть продукц≥њ, що випускаЇтьс€.

—истема Ђканбанї - це усього лише ≥нформац≥йна система, функц≥онуванн€ €коњ стало можливим завд€ки виконанню визначеного комплексу орган≥зац≥йно-техн≥чних ≥ соц≥ально-економ≥чних умов. “ому було би спрощенн€м зводити освоЇнн€ системи Ђканбанї до введенн€ карток в≥дбору ≥ виробничого замовленн€.

–обота системи Ђканбанї забезпечуЇтьс€ збалансован≥стю виробництва, скороченн€м часу переналагодженн€ обладнанн€, рац≥ональним його розм≥щенн€м, нормуванн€м операц≥й ≥, що особливо важливо, актив≥зац≥Їю людського фактору й автономним контролем €кост≥ продукц≥њ на робочих м≥сц€х.

јктив≥зац≥€ людського фактору у компан≥њ Ђ“ойотаї дос€гаЇтьс€ в першу чергу на основ≥ орган≥зац≥њ ≥ розвитку д≥€льност≥ малих груп (Ђкружк≥в €кост≥ї) щодо удосконаленн€ виробництва, а також метод≥в функц≥онального управл≥нн€.

Ќа зборах Ђкружк≥в €кост≥ї кожний роб≥тник маЇ можлив≥сть висувати пропозиц≥њ ≥ пропонувати удосконаленн€. ƒ≥€льн≥сть щодо удосконаленн€ виробництва допомагаЇ скоротити число прац≥вник≥в ≥ дати њм моральне задоволенн€ в≥д прац≥.

ѕроцес висуванн€ пропозиц≥й спри€Ї п≥двищенню трудовоњ морал≥, ефективному вир≥шенню питань автоматизац≥њ виробничих процес≥в, скороченню часу п≥дготовки виробництва, нормуванню операц≥й, пол≥пшенню схем розм≥щенн€ обладнанн€ ≥ використанн€ робочоњ сили.

‘ункц≥ональне управл≥нн€ у компан≥њ Ђ“ойотаї - це п≥дх≥д, що забезпечуЇ через функц≥ональн≥ наради кер≥вництво виробленн€м ≥ реал≥зац≥Їю загальноњ дл€ вс≥х п≥дрозд≥л≥в п≥дприЇмства пол≥тики з питань забезпеченн€ €кост≥ ≥ управл≥нн€ витратами.

—л≥д в≥дм≥тити, що розвиток творчого мисленн€ ≥ впровадженн€ конструктивних ≥дей у виробництво через систему Ђкружк≥в €кост≥ї ≥ систему функц≥онального управл≥нн€ стають можливими, завд€ки достатн≥й мотивац≥њ персоналу €понських компан≥й.

якщо пор≥внювати з американською, Ївропейською, а тим б≥льше з в≥тчизн€ною практикою ≥ практикою крањн ближнього заруб≥жж€, то мотивац≥€ персоналу - це ключова проблема, €ку усп≥шно вир≥шують €понськ≥ компан≥њ у пор≥вн€нн≥ з п≥дприЇмствами ≥нших крањн.

≤снують р≥зн≥ думки щодо причин високоњ мотивац≥њ персоналу €понських компан≥й. ѕоширеною Ї думка, що висока мотивац≥€ персоналу €понських компан≥й по€снюЇтьс€ причинами культурного пор€дку, що мають глибок≥ ≥сторичн≥ корен≥. ≤мов≥рно, що це так. јле усе до причин культурного пор€дку не зводитьс€ ≥ не може бути зведено. ≤накше, €кий сенс вивчати €понську практику, €кщо њњ дос€гненн€ не можна використовувати в ≥нших крањнах?

ѕрофесор ясух≥ро ћонден пише, що система Ђ“ойотаї Ї ун≥кальною ≥ революц≥йною. ќднак дл€ використанн€ системи Ђ“ойотаї закордонними п≥дприЇмствами немаЇ перешкод.

ќднак, впровадженн€ системи Ї непростою справою. ѕричому складн≥сть застосуванн€ системи Ђ“ойотаї за кордоном пов'€зана не з њњ техн≥чними аспектами, а з факторами соц≥ально-трудового характеру. Ќеобх≥дним Ї глибокий переворот у св≥домост≥ кер≥вник≥в ≥ виконавц≥в, щоб належним чином був мотивований персонал п≥дприЇмства.

 

ѕоделитьс€ с друзь€ми:


ƒата добавлени€: 2016-11-24; ћы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 394 | Ќарушение авторских прав


ѕоиск на сайте:

Ћучшие изречени€:

Ћучша€ месть Ц огромный успех. © ‘рэнк —инатра
==> читать все изречени€...

1408 - | 1342 -


© 2015-2024 lektsii.org -  онтакты - ѕоследнее добавление

√ен: 0.023 с.