Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 7. Міжнародна статистика сільського господарства




Мета теми: вивчити макроекономічну роль системи макроекономічних показників в світовій економіці, методи їх розрахунку та зіставлення.

Завдання теми: розкрити систему показників та джерела інформації статистики сільського господарства. Охарактеризувати міжнародні зіставлення продуктивності праці у сільському господарстві

Основні терміни і поняття теми: система показників і джерела інформації міжнародної статистики сільського господарства. Міжнародні порівняння продукції сільського господарства. Міжнародні зіставлення продуктивності праці у сільському господарстві. Індекси динаміки продуктивності праці у статистиці сільського господарства.

ПЛАН

1. Система показників та джерела інформації статистики сільського господарства.

2. Міжнародні порівняння продукції сільського господарства.

3. Міжнародні зіставлення продуктивності праці у сільському господарстві.

 

1. Статистичні дані у галузі сільського господарства отримують за допомогою проведення с/г переписів і обстежень, у тому числі дані про дохід, площу угідь фермерів, виробництво продукції рослинництва і тваринництва та матеріальні й енергетичні витрати.

Вибіркове обстеження методів ведення сільського господарства, обстеження сіл, польових культур для розрахунку річної врожайності з метою складання прогнозів урожаїв є важливим джерелом даних про зміни в продуктивності. Інші джерела включають інтерпретацію зображень, отриманих шляхом дистанційного зондування, дані метеослужб, дослідження університетів і сільського господарства департаментів, дані адміністративного обліку, запису фермерів та обстеження доходів і витрат сільських жителів.

Джерела інформації міжнародної статистики сільського господарства:

· FAO Production Yearbook – щорічник, в якому публікуються дані про склад використовуваних земель;

· FAO Trade Yearbook – щорічник, в якому містяться дані про індекси обсягу експорту й імпорту с/г продукції у світі;

· FAO Fertilizer Yearbook – щорічник, в якому публікуються дані про внесення добрив;

· Yearbook of Forest Products – щорічний, що містить дані про продукцію лісового господарства;

· FAO quarterly bulletin of statistics – квартальні та FAO monthly bulletin of statistics – місячні бюлетені, в яких містяться короткі відомості про виробництво, торгівлю і ціни на с/г продукцію.

У статистиці сільського господарства головна увага приділяється виробництву сільського господарства продуктів. Основними показниками міжнародної статистики сільського господарства є:

· випуск, витрати сільського господарства продукції;

· продукція сільського господарства являє грошове вираження виробленої продукції рослинництва і тваринництва за фактичними цінами реалізації за календарний рік;

· для розрахунку індексу фізичного обсягу продукції сільського господарства використовується показник її обсягу в порівняних цінах;

· продукція рослинництва включає вартість продуктів, отриманих з урожаю даного року, вартість вирощування багаторічних насаджень і зміну вартості незавершеного виробництва від початку до кінця року;

· продукція тваринництва включає вартість вирощування худоби, птиці та інших тварин, виробництва молока, яєць, меду та ін.;

· рівень рентабельності (збитковості) продукції, реалізованої сільського господарства підприємствами, характеризується відношенням прибутку до собівартості реалізованої продукції;

· валовий збір – зібраний і оприбуткований урожай сільського господарства культур з усієї зібраної площі, як основних, так і з повторних і міжрядних посівів;

· середня врожайність сільського господарства культур, обчислена, виходячи з валового збору з основних посівів з одного га зібраної площі;

· середній річний надій молока від однієї корови наводиться в розрахунку на середнє поголів’я корів на початок року і початок кожного звітного періоду.

 

2. Існують різні методи міжнародних зіставлень обсягів продукції за: єдиними зерновими одиницями; зваженими натуральними затратами живої праці; цінами світового ринку, які існують лише для обмеженої кількості товарів. У світовій практиці міжнародних зіставлень рівнів сільського господарства виробництва використовують оцінку продукції в умовному зерні: національна валюта продукції поділяється на національну ціну на зерно, яке приймається за стандартний продукт.

Розрахунки порівняльних фізичних обсягів сільського господарства продукції двох країн можна здійснювати за такою індексною формулою: І=∑PB/PA(qA+qB), де

PA, PB – ціни на продукцію сільського господарства країн А і В;

qA, qB – набір зіставних продуктів у цих країнах.

Для порівняння фізичних обсягів сільського господарства виробництва вирішальне значення мають не відмінності у рівнях формування цін, а відносна відповідність національних цін індивідуальним вартостям окремих продуктів у кожній з країн, які порівнюються.

 

3. При зіставленні показників продуктивності праці у сільського господарства двох країн можна вирішувати ряд наукових і практичних питань, що дають можливість:

· об’єктивно порівняти абсолютні рівні та темпи розвитку продуктивності праці у сільського господарства двох країн;

· обґрунтувати шляхи подолання економічних суперечностей, що гальмують розвиток сільського господарства окремих країн;

· узагальнити техніко-економічні фактори, що зумовлюють у провідних галузях землеробства і тваринництва відмінності рівня і руху продуктивності праці в країнах, що порівнюються.

Методика порівнянь і зіставлень рівнів та динаміки продуктивності праці у сільського господарства повинна ґрунтуватися на 2-ох методологічних принципах: на зіставній концепції продуктивності у сільського господарства, а також на єдності методів розрахунку показників продукції, що зіставляється і затрат праці в обох країнах.

Рівні і динаміку продуктивності за трудомісткістю натуральних продуктів розраховують за формулою: іt10/q1/q0, де

іt – індекс динаміки трудомісткості окремих t-х сільського господарства продуктів;

Т0 і Т1 – затрати праці в одиницях валового часу в базисному і звітному періодах, год;

q0 і q1 – фізичні обсяги виробленої продукції у натуральному виразі в цих самих періодах.

Аналогічно розраховуються показники динаміки погодинної продуктивності праці у с/г: іw=q1/q0Т10/, де іw – індекс динаміки господарської продуктивності праці; а також показники динаміки продуктивності праці у сільського господарства в цілому: Iw=N1/N010, де Іw – індекс динаміки продуктивності праці; N0 і N1 – чиста продукція у базисному і звітному періодах.

Існує залежність між коефіцієнтом використання трудових ресурсів у сільського господарства, фондами робочого часу і співвідношеннями чисельності середньорічних робітників та фахівців, зайнятих у сільського господарства. Цю залежність можна виразити за допомогою індексів:

Ів.р.з.п.с.ф., де

Ів.р., Із.п., Іс.ф. – індекси відповідно використання трудових ресурсів, зайнятості середньорічного працівника, сезонності праці зайнятих фахівців.

Контрольні запитання:

1. Охарактеризуйте основні показники та джерела інформації статистики сільського господарства.

2. Назвіть основні міжнародні порівняння продукції сільського господарства.

3. Наведіть порядок зіставлення продуктивності праці у сільському господарстві.

Самостійна робота:

Робота над проблемними питаннями.

Проблемні питання:

1. Розкрити зміст і головні завдання формування алгоритму статистичного дослідження сільського господарства.

2. Визначте переваги і недоліки аналітичного забезпечення методології статистики сільського господарства.

3. Охарактеризуйте основні міжнародні порівняння продукції сільського господарства.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 555 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2261 - | 2000 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.