Мета заняття: Навчитися складати систему обробітку ґрунту під озимі культури.
Робоче місце: аудиторія.
Матеріально-технічне забезпечення робочого місця: завдання викладача, робочий зошит, ручки, лінійки, олівці, підручник, практикум.
Правила безпеки: не займатися сторонніми справами, не захаращувати робоче місце, обережно поводитися з підручниками.
Зміст та послідовність виконання завдання:
Озимі культури в структурі посівних площ становлять значну частку і в основному формують продовольчий фонд зерна. Оскільки сівба озимих проводиться на початку осені вслід за періодом високих літніх температур, то для отримання добрих сходів важливо накопичити і зберегти в орному шарі грунту 20-30 мм доступної вологи. Це і є основним завданням обробітку грунту під озимі культури.
З метою створення сприятливих умов для подальшого розвитку рослин і отримання високих урожаїв зерна озимих культур допосівним обробітком ґрунту потрібно максимально очистити поле від бур’янів, збудників хвороб і шкідників, створити достатні запаси поживних речовин, а також виключити або ослабити вплив негативних умов під час вегетації культур. Не менш важливим завданням обробітку під озимі є доведення ґрунту до дрібногрудочкуватого стану, створення рівного, ущільненого і разом з тим вологого ложа для насіння.
Нестабільне випадання опадів у літньо-осінній період, а також сівба після різних попередників потребують творчого застосування системи обробітку під озимі культури.
Основний обробіток під озимі культури після чистих парів, парозаймаючих і непарових культур складається з обробітку ґрунту дисковими лущильниками (ЛДГ-10) чи важкими дисковими боронами в двох напрямках, вносять добрива і проводять оранку. Іноді, якщо з осені під пар не була проведена оранка, то її проводять весною, виконують полицеву оранку на глибину 20-22 см. Якнайраніше, поки грунт не висох і добре кришиться. Це здійснюється здебільшого відразу після сівби ранніх ярих. Для цього плуг агрегатують з важкою зубовою бороною для поліпшення кришення скиби і вирівнювання рілля. За посушливої весни кращий ефект дає агрегатування плуга з кільчасто-шпоровим катком чи подрібнювачами грудок ПВР-2,3 або ПВР-3,5.
При підготовці поля до сівби озимих культур слід безпосередньо після оранки, не чекаючи пересихання верхнього шару, обробити його культиваторами або боронами, доводячи до дрібногрудочкового стану. В конкретних умовах можна використовувати також агрегати РВК-3,0, ВІП-5,6, культиватор УСМК-5,4 та ін.
Щоб краще вирівняти поверхню поля, передпосівний обробіток грунту проводять під кутом до напрямку оранки і з перекриттям між суміжними проходами 15-20 см. Якісно підготовлене до сівби озимих поле має бути вирівняним і містити в посівному шарі не менше 80% грудочок розміром від 1 до 5 см. Наявність у ньому грудочок понад 10 см в діаметрі не допускається, а відхилення від норми глибини передпосівного обробітку не повинно перевищувати не більше і не менше 1 см.
Хід роботи
Завдання 1. На базі отриманих знань, з урахуванням умов господарства, зони, повідомлених викладачем, необхідно спроектувати систему обробітку ґрунту під озимі культури після різних попередників. Записи зробити в таблиці 10.
Таблиця 10.
Культура | Попередник | Прийоми обробітку | Час прове-дення | Глибина обробіткусм | Знаряддя обробітку |
Зробити висновок:
Після виконання завдання студент повинен
знати: 1. Прийоми обробітку ґрунту. 2. Операції обробітку ґрунту. | уміти: 1. Проектувати прийоми обробітку ґрунту залежить від умов господарства, попередника, забур’яненості поля. |
Завдання для самостійної роботи:
1. Єщенко В.О. С. 200-211
2. Кравченко М.С. С. 246.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 10