Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Створення глибокого орного шару на чорноземах.




Поглиблення й окультурення орного шару в більшому ступені потребують опідзолені і вилугувані чорноземи й у меншому - типові. На малопотужних і змитих чорноземах більш ефективне поглиблення шляхом оранки з ґрунтопоглиблювачами на глибину 20 - см або 23 - 25 см з розпушуванням підорного шару від 5 до 15 см і безвідвальним розпушуванням на 25 - 40 см з незначним перемішуванням оброблюваного шару.

На потужних і тучних чорноземах більш ефективне поглиблення шляхом глибокої оранки плугом з передплужниками, при цьому відбувається перемішування верхнього і підорного шарів.

На типових чорноземах для поглиблення орного шару доцільно застосовувати дво- та триярусну оранку, що забезпечує часткове переміщення і перемішування ґрунту.

На опідзолених і вилугуваних чорноземах ефективне періодичне глибоке розпушування плоскорізами - глибокорозрихлювачами. Після нього на поверхні ґрунту залишається стерня, що сприяє захисту ґрунту від ерозії, нагромадженню і збереженню ґрунтової вологи, а одночасне внесення добрив у шари, що розпушуються, позитивно змінює їх агрофізичні й агрохімічні властивості.

Варто підкреслити важливе значення високих доз органічних добрив у сполученні з мінеральними в окультуренні чорноземів, особливо опідзолених і вилугуваних.

При поглибленні потрібно обов'язково вносити органічні і мінеральні добрива: при глибокій оранці - у верхній вивернутий підорний шар з обов'язковим перемішуванням добрив з цим шаром, а при безвідвальному розпушуванні - на поверхню ґрунту з закладенням їх у верхній шар, що розпушується дисковими знаряддями.

10.7.4. Створення глибокого орного шару на каштанових ґрунтах.

При поглибленні орного шару цих ґрунтів використовують ті ж способи, що і на чорноземах. Однак у зв'язку з тим що каштанові ґрунти знаходяться в зоні недостатнього зволоження, при глибокому заляганні ґрунтових вод більш ефективна оранка плугами з ґрунтопоглиблювачами з внесенням органічних і мінеральних добрив у паровому полі і під просапні культури. На світло-каштанових і каштанових ґрунтах більш ефективна оранка на 25 - 28 см і розпушування підорних шарів на глибину 10 см, а на темно-каштанових - оранка на 30 - 35 см з підорним розпушуванням на 5 см. На солонцюватих каштанових ґрунтах для усунення негативного впливу натрію застосовують гіпсування й оранку, щоб виораний на поверхню шар поліпшувався під дією опадів, температури, оброблюваних рослин і наступної обробки ґрунту.

На лугових каштанових ґрунтах, що мають солонці нейтрального засолення, застосовують оранку на глибину надсолонцевого горизонту і глибоке безвідвальне розпушування на 30 - 35 см один раз у 3 - 4 роки з одночасним внесенням органічних і мінеральних добрив і проведенням заходів щодо вологонасичення (снігозатримання, боронування).

На лучно-степових каштанових солонцях нейтрального засолення проводять плантажну або триярусну оранку в сполученні з внесенням добрив і гіпсу. Висока ефективність агротехнічної і хімічної меліорації каштанових солонцюватих ґрунтів отримана в Нижньому Поволжі, Заураллі і Західному Сибіру.

У районах зрошуваного землеробства під впливом води каштанові ґрунти сильно ущільнюються, знижується їхня поруватість. У зв'язку з цим орний шар поглиблюють частіше (через один рік) для поліпшення водопроникності і сольового режиму.

 

Значення глибокої оранки

Як показала практика світового землеробства, наявність потужного кореневмісного шару, утвореного шляхом поступового й інтенсивного окультурення ґрунту, дозволяє одержувати високі і стійкі врожаї сільськогосподарських культур, більш повно використовувати ресурси вологи і живильних речовин ґрунту, ефективніше використовувати високі дози добрив.

Створення могутнього орного шару визначає умови для ведення стійкого інтенсивного високопродуктивного рослинництва.

Установлено, що чим потужніший орний шар, вище його родючість і окультуреність, тим вища і врожайність сільськогосподарських культур. Наприклад, врожайність озимої пшениці на дерново-підзолистому ґрунті з глибиною орного шару 38 см була в 3 рази вище, ніж при глибині 17 см. При невеликому кореневмісному шарі вносити високі дози добрив малоефективне, тому що частина поживних речовин може виявитися за його межами і стане недоступною для коренів рослин. Крім того, можуть відбуватися великі втрати поживних речовин від вимивання.

У той же час збільшити кореневмісний шар порівняно швидко, легко і недорого можна лише на потужних, добре окультурених ґрунтах. У більшості ж ґрунтів гумусовий горизонт невеликий, а підорні шари мають несприятливі властивості. Поглиблення орного шару на цих ґрунтах вимагає здійснення цілого комплексу заходів. Рослини одержують життєво важливі речовини не тільки з орного, але і з підорних шарів.

На окультурених ґрунтах зі сприятливими фізичними й агрохімічними властивостями підорних шарів зернові культури можуть споживати більш 50 % вологи, 20 - 40 % живильних речовин з підорних горизонтів. У цих умовах виявляється висока продуктивність сортів при інтенсивних технологіях їхньої обробки. Важливість і можливість швидкого окультурення не тільки орного, але і підорного шарів встановлена багатьма вченими.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 586 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2611 - | 2185 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.