Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Методика розв’язання оберненої задачі




У даному випадку відомий вектор швидкості течії (його величина та напрям – курс ), а також величина швидкості руху судна відносно води та шляховий кут абсолютної швидкості . Отже в рівнянні

потрібно знайти – величину абсолютної швидкості та курс – напрям вектора .

Графічно – задача зводиться до побудови трикутника векторів за відомими двома кутами та (тобто за одним відомим кутом у трикутнику швидкостей) і двома сторонами та .

З початкової точки проводимо промінь по заданому шляховому куту – визначаємо траєкторію абсолютного руху судна. З точки відкладаємо вектор швидкості течії – визначаємо точку – місце, куди течія знесе судно у відсутності відносного руху (роботи двигуна).

Далі умовно відключаємо течію і визначаємо, куди може потрапити судно з точки за рахунок роботи двигуна так отримуємо точку на траєкторії абсолютного руху судна. Напрям визначає істинний курс , а довжина модуль абсолютної швидкості.

Аналітично – у трикутнику швидкостей , та відомі дві сторони, та кут між векторами та , тому за теоремою синусів знаходимо кут , який спирається на і визначає зміну курсу за рахунок течії. Для визначення абсолютної швидкості знову застосовуємо теорему синусів.

Приклад. Знайти величину абсолютної швидкості та істинний курс , щоб судно рухалось заданим шляховим кутом = 220° в області дії тієї ж самої течії, що у попередньому прикладі, якщо модуль відносної швидкості відомий (нехай має таке значення, як у прямій задачі).

Розв’язання. Графічний метод. Вважаємо, що судно знаходиться у точці . Від норду відкладаємо шляховий кут і проводимо лініюшляху , по якій повинно рухатися судно (рис. 3.2). Вектор абсолютної швидкості судна повинен співпадати з лінією шляху . Для того, щоб знайти напрям вектора (істинний курс ) послідовно виконаємо наступні операції:

1) з початкової точки побудуємо вектор швидкості течії у обраних раніше масштабах (1 см = 1 миля, 1 см = 1 вузол) та отримаємо точку (рис. 3.2), в яку течія за одну годину зносить судно з умовно виключеним двигуном;

2) умовно відключаємо течію і визначаємо, куди може потрапити судно за такий самий час з точки у відсутності течії під дією двигуна. Таким геометричним місцем точок буде коло з центром у точці , радіус якого дорівнює модулю швидкості судна відносно нерухомої води, тобто . Тому з точки циркулем з розтином робимо помітку на лінії шляху і отримаємо точку . Напрям відносно норду визначає істинний курс судна (дивись рис. 3.2), а довжина відрізку , який розташований на лінії шляхового кута, визначає модуль вектора абсолютної швидкості .

Вимірюємо довжину і отримуємо модуль абсолютної швидкості = 13,6 вузлів. Вимірюємо істинний курс і отримуємо = 227°, який повинно тримати судно, щоб рухатися заданим шляховим кутом = 220°. Отже, поправка на течію = 7°.

Аналітичний метод розв’язання базується на властивостях трикутників. Так, у трикутнику швидкостей (дивись рис. 3.2) відомі дві сторони , та кут = між векторами та легко знаходиться з умови задачі = 140°. Тоді за теоремою синусів знаходимо кут = , який потрібно знайти для визначення істинного курсу:

звідки отримуємо рівняння для визначення кута :

= · = 0,1205,

= (0,1205) = 6,9°.

Тоді для істинного курсу в конкретній ситуації (рис. 3.2) отримуємо

= 227°.

Для визначення абсолютної швидкості знову застосовуємо теорему синусів, оскільки кут на який спирається цей вектор = 33°

,

Звідки знаходимо

= 13,6 (вуз.).

Таким чином, щоб судно рухалося шляховим кутом 220° в області дії даної течії необхідно, щоб його істинний курс був 227°, при цьому абсолютна швидкість буде 13,6 вузлів, а не 16 вузлів.

Відповідь: = 13,6 вузлів, = 227°.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 552 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2320 - | 2074 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.