Звітність за касовими операціями складається з метою забезпечення безперервного руху готівкових коштів у господарському обороті, а також для проведення НБУ державної грошової політики у сфері готівкового обігу та для складання НБУ прогнозів готівкового обігу.
Основними видами звітності за касовими операціями є форми № 747 та № 748, які заповнюються із застосуванням автоматизованого методу опрацювання облікової інформації: касові операції в момент здійснення (введення в автоматизовану банківську систему) розподіляються за символами відповідно до постанови НБУ №124 від 19.03.2003р.
Форма № 747 «Звіт про касові обороти банку» надається щодекадно Департаменту готівково-грошового обігу. Ця форма складається за номенклатурою символів 02-73. Символи звіту за надходженнями готівки в каси банків зазначаються в кожному касовому документі на внесення готівки відповідно до джерел походження готівкових коштів (торговельна виручка, надходження виручки від усіх видів платних послуг, надходження податків та зборів і т.ін.). Символи звіту за видачею готівки зазначаються клієнтами на звороті грошових чеків відповідно до цільового призначенням грошових сум, які вони одержують у банку, а також у кожному видатковому касовому документі (видача на виплати, пов'язані з оплатою праці; видача на стипендії; видача на виплати за відрядженнями тощо).
За допомогою автоматизованих систем банку щодня формується відомість обліку касових оборотів за символами форми № 747 на підставі щоденних даних касових журналів за надходженнями і видачею готівки за символами звіту.
Форма № 748 «Звіт про касові обороти банку» надається щомісячно Департаменту готівково-грошового обігу. У формі № 748, як і у формі № 747, надходження готівки до каси банку відображається символами 02-32, видача готівки з каси банку символами 40-61. Крім того, у формі № 748 додатково відображається рух коштів за такими касовими символами: 84-88 - відображають безготівкові зарахування грошових доходів на рахунки за вкладами фізичних осіб у банках; 93 - безготівкові розрахунки з використанням платіжних карток; 94 - безготівкові розрахунки фізичних осіб за цінні папери; 95 - безготівкові розрахунки фізичних осіб за товари, послуги та інші перерахування.
Звітність за операціями з цінними паперами банки складають за видами діяльності, які вони можуть здійснювати на ринку цінних паперів. Відповідно до Законів України «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 р. та «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 р. банки можуть здійснювати такі групи операцій з цінними паперами:
- емісійні - випуск власних цінних паперів;
- посередницькі - брокери, дилери, андерайтери;
- виступати інфраструктурними учасниками фондового ринку -
зберігачі та реєстратори;
- інвестиційні - придбання цінних паперів з метою отримання
прибутку.
За операціями з цінними паперами банки складають та подають звітність до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку й Національного банку України. Розглянемо деякі форми звітності за операціями з цінними паперами.
Форма № 391 «Звіт про стан портфеля цінних паперів (за класифікаціями контрагентів і рахунків)» надається щомісячно Департаменту статистики та звітності. Звіт передбачає надання банками даних про обсяги придбаних цінних паперів щодо сформованих портфелів: торгового, на продаж, до погашення, інвестиції в асоційовані компанії. Крім того, інформація надається щодо секторів економіки, емітентів, кодів валют та початкових строків погашення.
Форма № 363 «Звіт про цінні папери, емітовані банком, іншу заборгованість, похідні фінансові інструменти, доходи та витрати банку (за класифікаціями контрагентів і рахунків)» надається щомісячно Департаменту статистики та звітності. Звіт передбачає надання банками даних про цінні папери, емітовані банками, а також залишки коштів за іншою заборгованістю щодо секторів економіки, резидентності, кодів валют і початкових строків погашення. Також надається інформація щодо процентних доходів та витрат, доходів у вигляді дивідендів, отриманих та сплачених штрафів за секторами економіки.
Перелік форм звітності за операціями з готівкою та цінним паперами можна визначити з додатку В.
12.3.6. Статистична звітність банків,