Ведення податкового обліку є обов'язковим для балансових установ банку. Цей вид обліку є інформаційною основою для складання податкової звітності. У п. 3.3 Положення «Про організацію бухгалтерського обліку та звітності в банках України» подається узагальнена характеристика податкової звітності банків.
Порядок складання декларації з податку на прибуток банку та інших форм звітності з питань оподаткування визначається Державною податковою адміністрацією України. Перелік основних форм податкової звітності банку та особливості їх надання податковим органам визначені в табл. 12.6.
Однією з основних форм податкової звітності, на складання якої працівники комерційного банку витрачають найбільше часу, є декларація з податку на прибуток банку. Порядок складання цієї декларації регламентується Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997р. та наказом ДПА№ 148 «Про затвердження форми декларації з податку на прибуток банку та Порядку її складання» від 31.03.2003 р.
Зазначений порядок застосовується щодо банків та їх філій, які здійснюють діяльність відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність». Декларація заповнюється в гривнях, без копійок. Податок на прибуток за квартал, півріччя, три квартали та рік розраховується за правилами, визначеними Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств», наростаючим підсумком з початку календарного року.
Декларація складається із заголовної та двох основних частин і десяти додатків, з яких шість (К1-К6) подаються щоквартально, у тому числі за рік, а чотири (Р1-Р4) подаються виключно за рік. Порядок заповнення додатків визначається формами цих додатків. Показники, відображені в декларації та у відповідних додатках з однаковим кодом рядків, мають збігатися.
Дані наведені в декларації, повинні підтверджуватися первинними документами обліку та відповідати податковому обліку (звітності). Достовірність даних підтверджується підписами
Таблиця 12.6. Деякі форми податкової звітності комерційних банків | |
Форми звітності | Строки подання до Державної податкової інспекції (адміністрації) |
Декларація з податку на прибуток банку | Подається протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу |
Податкова декларація з податку на додану вартість | Залежно від податкового періоду: для місячного податкового періоду - подається протягом 20 календарних днів, наступних за звітним місяцем; для квартального податкового періоду - подається протягом 40 календарних днів, наступних за звітним кварталом |
Зведений розрахунок суми земельного податку | Подається щорічно до 1 лютого поточного року з розбивкою річної суми земельного податку рівними частками за місяцями |
Розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів | Подається протягом 60 календарних днів після останнього календарного дня звітного року за придбані протягом року транспортні засоби. Розрахунок також подається до органу державної податкової служби в 10-денний термін після реєстрації транспортних засобів у відповідних органах |
Розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища | Подасться протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу |
Декларація про збір за використання радіочастотного ресурсу України | Подається щомісяця протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця |
Розрахунок сплати комунального податку | Подається протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця |
керівника і головного бухгалтера та засвідчується печаткою банку (філії).
Далі розглянемо основні аспекти складання декларації з податку на додану вартість. Порядок заповнення та подання даної декларації визначається наказом ДПА № 166 від 30.05.1997 р.
Звітний (податковий) період може дорівнювати одному календарному місяцю або одному календарному кварталу - залежно від обсягу оподатковуваних операцій за минулі дванадцять місячних податкових періодів. Декларація до органів податкової служби може бути подана: на паперових носіях, на магнітних носіях з роздрукованими копіями файлів, засобами електронної пошти е-maіl, поштовими відправленнями.
Декларація складається зі вступної частини, службових полів та чотирьох розділів, з них платником заповнюються перші три розділи; службові поля, вступна частина та четвертий розділ заповнюються працівниками податкової інспекції (адміністрації).
У розділі І «Податкові зобов'язання» вказуються загальні обсяги поставки, за якими в платника в даному звітному періоді виникло податкове зобов'язання. До розділу II «Податковий кредит» включаються обсяги придбання (виготовлення, будівництва, спорудження) товарів (послуг), основних фондів з метою їх подальшого використання в межах господарської діяльності платника податку, а також тих, які не призначаються для їх використання в господарській діяльності.
У розділі III «Розрахунки з бюджетом за звітний період» зазначається сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду» з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду.
Останньою формою податкової звітності, яка розглядається нами в межах даного підручника, є зведений розрахунок суми земельного податку. Розрахунок подається щороку власниками землі та/або землекористувачами до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки. Юридичні особи самостійно обчислюють суму податкового зобов'язання щодо земельного податку в порядку та за ставками, визначеними Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. Порядок заповнення та подання даної декларації визначається наказом ДПА № 434 від 26.10.2001 р. Розрахунок податку складається на підставі даних державного земельного кадастру станом на 1 січня поточного року.
До податкового розрахунку додаються такі додатки: № 1 -«Відомості про наявність документів на землю»; № 2 - «Звіт про пільги на земельний податок»; № 3 — «Розрахунок суми земельного податку на земельні ділянки сільськогосподарського призначення»; № 4 - «Розрахунок суми земельного податку на земельні ділянки населених пунктів, яким встановлено грошову оцінку»; № 5 - «Розрахунок суми земельного податку на земельні ділянки населених пунктів, яким не встановлено грошову оцінку»; № 6 -«Розрахунок суми земельного податку на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів».
У разі зміни протягом року грошової оцінки землі, настання іншої зміни чи виявлення помилок, що змінюють суму земельного податку, подається новий розрахунок з виправленими показниками.