Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


В теорії особистості




Багато дослідників після Фрейда намагалися перегля­нути психоаналіз, щоб показати значення егопроцесів і простежити їх розвиток.

Теоретичні формулювання Е. Еріксона (1902-1994) сто­суються винятково розвитку его, хоча він і стверджував, що його ідеї не більш, ніж подальший систематичний роз­виток концепції Фрейда про психосексуальнии розвиток у світлі нових відкриттів у соціальних і біологічних науках. Проте Еріксон рішуче відійшов від класичного психоана­лізу за чотирма важливими пунктами.

По-перше, з позиції Еріксона, саме его складає основу поведінки і функціонування людини, у чому видно зсув акценту від ід до его. Егопсихологія описує людей як більш раціональних, і тому такими, які приймають усвідомлені рішення і свідомо вирішують життєві проблеми. У той час як Фрейд вважав, що его бореться, намагаючись розв'яза­ти конфлікт між інстинктивними спонуканнями і мораль­ними обмеженнями, Еріксон доводив, що его - це автоном­на система, що взаємодіє з реальністю за допомогою сприй­няття, мислення, уваги і пам'яті.

По-друге, Еріксон розвивав новий погляд щодо індиві­дуальних взаємовідносин з батьками і культурним контек­стом, в якому існує сім'я. Якщо Фрейда цікавив вплив батьків на становлення особистості дитини, то Еріксон підкреслює історичні умови, в яких у дитини формується его.

По-третє, теорія розвитку его охоплює весь життєвий простір індивідуума, тобто від дитинства до зрілості і ста­рості. Фрейд же обмежився вивченням впливу ранніх ди­тячих переживань і не приділяв увагу питанням розвитку за межами генітальної стадії.

Нарешті, по-четверте, у Фрейда і Еріксона різні по­гляди на природу і розв'язання психосексуальних конфліктів. Метою Фрейда було розкриття сутності й особ-мііиостей впливу на особистість несвідомого психічного ЖИТТЯ, а також пояснення того, як рання травма може призвести до психопатології в зрілості. Еріксон бачив своє вавдання в тому, щоб привернути увагу до здатності лю­дини переборювати життєві труднощі психосоціального характеру, стверджуючи, що кожна особиста і соціальна криза являє собою свого роду виклик, що призводить інди-шдуума до особистого зростання.

Варто відзначити, що в деяких питаннях ідеям Ерік сона і Фрейда властива теоретична єдність. Наприклад, ооидва теоретики сходяться в тому, що стадії розвитку особистості наперед визначені, і порядок їх перебігу є не­змінним. Еріксон також визнає біологічні і сексуальні ос­нови всіх більш пізніх мотиваційних і особистісних дис­позицій, а також приймає фрейдівську структурну модель особистості.

Багато інших постфрейдистів, які дотримуються пси-ходинамічної орієнтації, подібно до Еріксона, надавали особ­ливо великого значення ролі культурних і межособистіс них чинників у формуванні особистості.

Жодний теоретик не зміг настільки виразно описати соціальні детермінанти особистості, як Еріх Фромм (1990-1 980). Представник гуманістичного напрямку Фромм ствер­джував, що поведінка людини може бути зрозумілою тільки у світлі впливу культури, що існує у даний конкретний момент часу. Фромм намагався розширити горизонти пси­хоаналітичної теорії, підкреслюючи роль соціологічних, еко­номічних, політичних, релігійних і антропологічних чин­ників у формуванні особистості.

Фромм був упевнений у тому, що для кожного істо­ричного періоду характерний прогресивний розвиток інди­відуальності в міру того як люди боролися за досягнення більшої особистої свободи в усіх своїх потенційних мож­ливостях. Проте значний ступінь автономії і свободи ви­бору досягається ціною втрати почуття повної безпеки і появи відчуття особистої незначущості. Люди потребують


того, щоб мати владу над своїм життям і право вибору, але їм також необхідно відчувати себе об'єднаними і по­в'язаними з іншими людьми. Подолання почуття самот­ності, власної незначущості і відчуженості вимагають відмови від свободи і пригнічення своєї індивідуальності. Фромм описав декілька стратегій «утечі від свободи»:

- авторитаризм, що визначається як «тенденція по'єдна­ти самого себе з кимось або чимось зовнішнім, щоб набути сили, втраченої індивідуальним «Я»*: мазохічна форма ав­торитаризму виявляється в надмірній залежності, підпо­рядкованості і безпомічності, садистська форма - в експлу­атації інших, домінуванні і контролі над ними;

- деструктивність — подолання почуття неповноцін­ності шляхом знищення, підкорення або приниження інших;

- конформність — абсолютне підпорядкування соціаль­ним нормам, що регулюють поведінку, через що людина стає такою, як всі інші, поводиться загальноприйнято.

Проте Фромм вважав, що люди можуть бути автоном­ними й унікальними, не втрачаючи при цьому відчуття єдності з іншими людьми та суспільством, називаючи це позитивною свободою. Досягнення позитивної свободи ви­магає від людей спонтанної активності в житті, дій відпо­відно до внутрішньої природи. У книзі «Мистецтво любові» Фромм підкреслював, що любов і праця - це ключові ком­поненти, за допомогою яких здійснюється розвиток пози­тивної свободи.

Завдяки діяльності Карен Хорні (1885-1952) одержа­ла розвиток соціокультурна теорія особистості, основою концепції якої є важливість культурних і соціальних впливів на особистість.

Згідно з Хорні, для дитинства характерні: потреба в задоволенні і потреба в безпеці. Задоволення охоплює всі основні біологічні потреби: в їжі, сні тощо. Але головною в розвитку дитини є потреба в безпеці - бути улюбленою, бажаною і захищеною. Хорні вважала, що поведінка батьків,





що перешкоджає задоволенню цієї потреби, сприяє форму ванню патологічної особистості. Нестала, непослідовна пове­дінка батьків, насмішки, невиконання обіцянок, надмірна опі­ка, емоційна відчуженість сприяють розвитку базальної три­ноги- «відчуттю самотності та безпомічності перед обличчям потенційно небезпечного світу». Базальна тривога виявляєть­ся в усіх взаємовідносинах людини та у її світосприйнятті, оскільки це інтенсивне і всепроникне відчуття відсутності без­пеки. Отже, етіологію невротичної поведінки варто шукати в порушених відносинах між дитиною і батьками.

Щоб подолати почуття недостатньої безпеки, ворожості, безпомічності, властиві базальній тривозі, дитина часто зму­шена вдаватися до різних захисних стратегій. Хорні описа­ла десять таких стратегій, що одержали назву невротич­них потреб (або невротичних тенденцій), що наявні в усіх людей і виявляються у певному стилі поведінки. Здорова людина поводиться, гнучко реагуючи на різноманітні ситу­ації, замінюючи один стиль на інший, залежно від мінли­вих обставин*. Потреба набуває невротичного характеру, якщо людина невтомно намагається перетворити її задово­лення в спосіб життя: «якщо він (невротик) потребує лю­бові, то повинний одержати її від друга і ворога, від робо­тодавця і чистильника взуття»ід (табл. 3). Таблиця З Невротичні тенденції особистості за К. Хорні

 

Надлишкова потреба Прояви у поведінці
1. У любові і ■схваленні Невгамовне прагнення бути улюбленим і бути об"єктом захоплення з боку інших; підвищена чутливість і сприйнятливість до критики, знехтування або недружелюбності.
2. У керівному партнері Надмірна залежність від інших і страх одержати відмову або залишитися на самоті; переоцінка любові - переконаність у тому, що любов може вирішити усе.

4 Хорни К. Конструктивная теория неврозов. - М., 1998. ** Хорни К. Невротическая личность нашего времени. Само-анализ. - М., 1997.

Продовження табл. З

 

Надлишкова потреба Прояви у поведінці
3. У чітких обмеженнях Превага такого життєвого стилю, при якому першорядне значення мають обмеження і встановлений порядок; невимогливість, задоволення малим і підпорядкування іншим.
4. У владі Домінування і контроль над іншими як самоціль; презирливе ставлення до слабкості.
5. В експлуатуванні інших Побоювання бути використаним іншими або страх виглядати «тупим» у їхніх очах, але небажання почати що-небудь, щоб перехитрити їх.
6. У суспільному визнанні Бажання бути об'єктом захоплення з боку інших; уявлення про себе формується залежно від суспільного статусу.
7. У захопленні собою Прагнення створити свій прикрашений образ, позбавлений вад і обмежень; потреба в компліментах і лестощах з боку оточуючих.
8. У честолюбстві Сильне прагнення бути найкращим, незважаючи на наслідки, страх невдачі.
9. У самодостатності і незалежності Уникнення будь-яких відносин, що припускають взяття на себе будь-яких зобов"язань; дистанціонування від усіх і всього.
10. У бездоганності і незаперечності Спроби бути морально непогрішним і бездоганним V всіх відношеннях: підтримка враження досконалості і чесноти.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-09-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 628 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2610 - | 2184 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.