Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Положення елемента в періодичній системі та його здатність до комплексоутворення




Розглядаючи здатність елемента до комплексоутворення, необхідно враховувати різноманітність лігандів, які можуть координуватися з даним елементом, тобто різноманітність типів комплексних сполук, що він утворює, а також характер зв’язків між цим елементом і лігандом – йоннний чи ковалентний – та яка міцність цього зв’язку.

Міцність зв’язку залежить від багатьох факторів: заряду центрального йона і лігандів, знаку і величини заряду утвореного комплексу, наявність у внутрішній сфері циклічних угрупувань, що включають центральний йон, природи зовнішньої сфери.

Характеризуючи комплексоутворюючу здатність елемента, необхідно враховувати, що один і той же елемент в різних валентних станах може давати з одними і тими ж лігандами комплекси різної стійкості і кожен елемент утворює комплекси з лігандами, які містять певні атоми донора. Наприклад, елементи 2а групи утворюють комплекси з оксиген- і флуорвмісними лігандами, тоді як їх бромо- і йодокомплекси невідомі. Для найбільш типових комплексоутворювачів – елементів тріад восьмої групи – зв’язки Me–S та Me–N більш характерні і міцніші, ніж зв’язки Me–О. Отже, чим більша група лігандів, що утворюють з даним елементом комплекси, і чим більш стійкими вони є, тим більш типовим комплексоутворювачем є цей елемент.

Низький заряд та великий радіус йонів лужних металів є причиною низької комплексоутворюючої здатності цих елементів. Для них не характерні комплекси ні з нітрогенвмісними, ні з сульфурвмісними лігандами, ні з галогенами. Їх комплекси, що утворюються при безпосередній взаємодії амоніаку з безводними солями, легко руйнуються під дією води.

Численні кристалогідрати солей лужних металів можна наближено вважати аквакомплексами.

Для легких елементів I а групи відомі комплекси з деякими органічними лігандами, наприклад, з бензоїлацетоном:

ЕДТА та деякі інші комплексони дають комплекси з Літієм. Калій і Цезій комплексів не утворюють.

Елементи I б групи дають достатньо стійкі комплекси з гало­генами, амінами, сульфурвмісними та з деякими оксигено­вміс­ними лігандами. Для Cu+, Ag+, Au+ відомі комплекси з координаційними числами 2 і 3, наприклад: (NH4)2[CuBr3], (NH4)2[CuCl3].

Йони Cu2+, Ag2+, Au2+ координують навколо себе по чотири або шість замісників. При цьому утворюються комплекси з плоским тетраедричним або октаедричним розташуванням лігандів навколо центрального йона. Комплексні галогенопохідні Ag2+ та Au2+ невідомі, а Cu2+ нестійкі через окисно-відновну взаємодію з галогенід-іонами.

Комплекси Купруму, Аргентуму, Ауруму, що містять зв'язок метал–Нітроген мають координаційні числа 2, 4, 6. Наприклад:

[Cu(NH3)2]+, [Cu(NH3)2]2+, [CuPy6]+, [CuPy4]+, [CuPy6]2+, [Ag(NH3)2]+, [Au(NH3)4]3+ та ін.

Найбільш стійкими є комплекси [Cu(NH3)2]+, [Ag(NH3)2]+, [Cu(NH3)4]2+.

Для елементів даної групи дуже характерними є утворення зв’язків Ме–S. Дуже стійкими є комплексні ціанідні і роданідні йони.

 

Таблиця 1





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-01-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 868 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2518 - | 2366 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.