Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Типи найбільш поширених комплексів




Виключний інтерес для аналітичної хімії представляють комплекси, у яких лігандами є молекули амоніаку. Схильність солей до утворення комплексів з амоніаком настільки велика, що рівновага повністю зміщується в бік утворення комплексу. Так, наприклад, у розчині, що містить [Cu(NH3)4]2+, міститься лише один йон Cu2+ на 1·1011 комплексних йонів. Малорозчинні аргентум галогеніди також розчиняються у розчині амоніаку з утворенням безбарвних розчинних комплексів, що містять йон [Ag(NH3)2]+.

Йон Ni2+ утворює з амоніаком два комплексних йона. При додаванні до розчину, що містить йони Ni2+, невеликої кількості розчину амоніаку в осад випадає нікель гідроксид Ni(OH)2 світло-зеленого кольору. При внесенні деякого надлишку розчину амоніаку осад розчиняється, розчин набуває темно-синього забарвлення, що містить йони [Ni(NH3)4]2+, а з великим надлишком амоніаку утворюється йон [Ni(NH3)6]2+ і розчин забарвлюється у блакитний колір.

Кобальт з амоніаком утворює ряд комплексних сполук. Якщо до розчину, що містить кобальт (ІІ) хлорид і амоній хлорид, додати розчин амоніаку, то Со2+ зразу ж окиснюється до Со3+ киснем повітря і утворюється комплекс [Со(NH3)6]Сl3 жовтого кольору. З маточного розчину виділяється інший комплекс – [Со(NH3)5Н2О]Сl3 рожевого кольору. У цьому комплексі одна молекула води заміщує одну молекулу амоніаку; координаційне число кобальту залишається рівним 6. У обох цих комплексах хлорид-іони знаходяться в зовнішній координаційній сфері і можуть бути осаджені йонами Аg+. При нагріванні до 100°С комплекс [Со(NH3)5Н2О]Cl3 втрачає молекулу води; при цьому утворюється комплекс [Со(NH3)5Cl]Cl2 червоно-пурпурового забарвлення. У цьому комплексі тільки два йона Cl осаджуються йонами Аg+, а третій йон Cl міцно зв’язаний у внутрішній координаційній сфері. Існує також комплекс [Со(NH3)4Cl2]Cl, у якому за допомогою Аg+ виявляється тільки один йон Cl.

Солі Хрому утворюють з амоніаком теж декілька комплексних йонів, які сильно відрізняються забарвленням:

§ [Сr(NH3)6]3+ – жовтий;

§ [Сr(NH3)5Cl]2+ – пурпурово-червоний;

§ [Сr(NH3)4Cl2]+ – зелений;

§ [Сr(NH3)2Cl4] – темно-зелений.

На відміну від йонів Со2+, Ni2+, Cu2+, Cr2+, Ag+, Hg2+, які легко утворюють комплекси з амоніаком, йони Аl3+, Fe2+, Fe3+ амоніачних комплексів не утворюють.

Однозарядні йони металів у більшості випадків зв’язують дві, двозарядні – чотири, тризарядні – шість молекул амоніаку. Елемент, що має змінні ступені окиснення, утворює комплекси, у яких координаційне число комплексоутворювача збільшується із збільшенням ступеня окиснення.

Для аналітичної хімії являють інтерес цілий ряд галогенокомплексів з галогеном у внутрішній координаційній сфері з різними катіонами у зовнішній координаційній сфері:

[BF4]; [SnCl6]2–; [PtCl6]2– та ін.

Надзвичайно стійкими є комплексні ціаніди: [Ag(CN)2]; [Cu(CN)2]; [Cu(CN)4]3–; [Au(CN)2]; [Fe(CN)6]3–; [Fe (CN)6]4– та ін.

Стійкість комплексів характеризується константою рівноваги дисоціації комплексного йона. Наприклад:

[Ag(CN)2] D Ag++2CN

Така константа рівноваги K називається константою нестійкості комплексного йона. Величина, обернена константі нестійкості, називається константою стійкості комплексу.

До складу комплексних йонів можуть входити і аніони кисневмісних кислот. Наприклад:

У першому випадку займає одне координаційне місце у Со3+, а у другому – два місця. У обох випадках координаційне число йона-комплексоутворювача дорівнює 6.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-01-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 698 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2259 - | 2081 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.