Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Середньовічна філософія арабів та євреїв як чинник поширення арістотелівської філософії в Європі




 

Розвиток схоластичної філософії з кінця XII століття і до вищого ступеня її розквіту тісно пов’язаний із філософією арабів та євреїв, а потім і греків. Завдяки їх посередництву схоласти знайомляться з усією сукупністю творів Арістотеля, а також із думками філософів, що тлумачили зміст цих творів. З тих пір, як згідно з декретом Юстініана (529 р.) неоплатонічна філософія стала переслідуватися, що несприятливо впливало на ортодоксію християнської теології, – арістотелівська філософія стала поширюватися все інтенсивніше. Раніше переважно єретики, а потім і представники ортодоксії в теологічних суперечках користувалися Арістотелівською діалектикою.

Школа сірійських несторіан в Едесі (пізніше – в Нізібії) і медично-філософський навчальний заклад в Гандісапорі були головними осередками вивчення Арістотеля. Переважно звідти Арістотелівська філософія перейшла до арабів. Сірійські монофізити також займалися вивченням Арістотеля. Монофізит і тритеїст Іоанн Філопон і православний чернець Іоанн Дамаскін були христянами-арістотеліками.

Протягом VIII-IX століть заняття філософією занепадає, але традиція все ще тримається. У XI столітті виділяються як логіки Михайло Псел і Іоанн Італійський. Від наступних століть залишається багато коментарів на твори Арістотеля й інших філософів.

У XV столітті, особливо після падіння Константинополя (1453 р.), починається посилене знайомство Заходу із античною літературою, причому у філософії виникає боротьба між арістотелівським схоластицизмом і новонародженим платонізмом.

Філософія в арабів взагалі являє собою перемішаний із неоплатонізмом арістотелізм. До арабів, переважно в епоху панування Аббасидів (з 750 р. н.е.), прийшло грецьке лікарське мистецтво, природознавство та філософія. Відбулося це завдяки тому, що сірійськими християнами перекладалися сірійською та арабською мовами з грецького спочатку медичні, а потім і філософські твори.

Збереження традицій грецької філософії виражалося в тому, що і в Середньовіччі мав значення пануючий у останніх філософів старовини зв’язок платонізму й арісотелізму і вивчання у християнських теологів арістотелівської логіки як формального органона (όργανον) догматизму. Але внаслідок строгого монотеїзму ісламу арістотелівська метафізика, особливо її вчення про Бога, досягла на сході більшого значення, ніж у неоплатоників і християн. Ще успішніше розвивалася тут природничо-наукова доктрина Арістотеля внаслідок зв’язку філософських занять із медичними.

Знамениті арабські філософи на Сході:

· Алькенді (перша половина IX століття), який більш прославився як математик і астролог, ніж філософ;

· Альфарабі (X століття), що засвоїв неоплатонічне вчення про еманації;

· Авіценна (XІ століття), відомий як прихильник арістотелізму, високо шанований навіть у християнських вчених пізнього середньовіччя, як філософ і особливо – вчений медик;

· Альгазел (XII століття), який вдавався до філософського скептицизму на користь теологічної ортодоксії.

На Заході:

· Авемпац (Ibn Badja, XII ст.) і Абубацер (Ibn Tophail, XII ст.), що проводили думку про самостійний поступовий розвиток людини;

· Аверроес (Ibn Roschd, 1126-1198 рр.), відомий коментатор Арістотеля. Тлумачивши вчення Арістотеля про пасивний і активний розум, Аверроес стає на пантеїстичну точку зору, що виключає індивідуальне безсмертя. Він визнає єдиний загальний для всього людства інтелект, що розчленовується в окремих людях і знову повертає в себе кожну свою еманацію, так що вони тільки в ньому стають причетними безсмертю.

Філософію євреїв в середні віки складає частиною каббала, частиною перетворене платоно-арістотелівське вчення. Окремі каббалістичні положення можуть бути віднесені до I ст. н.е.

На подальше утворення цієї доктрини зробили значний вплив грецькі, особливо платонівські переконання посередництвом іудейсько-александрійської релігійної філософії, а пізніше – неоплатонічних творів. Зіткнення із чужими цивілізаціями, особливо із персицькою, потім із еллінською та римською, пізніше – із християнством і магометанством розширювало кругозір єврейського народу і поволі призводило до стирання національних меж у області віри.

Із єврейських філософів найбільш значні:

· Саадіа-бен-Іосиф-аль-Файумі (892-942 рр.), захисник Талмуда і супротивник караїмів;

· Соломон Ібн-Гебіроль, представник неоплатонічного напряму, жив близько 1050 року в Іспанії. Він визнається християнськими схоластами як арабський філософ і приводиться у них під ім’ям Авіцеброна;

· Бахия-бен-Йосип, автор морального твору про обов’язки серця (кінець XI ст.).

· Іуда Гальові, поет, який близько 1140 року в книзі «Khosari» обґрунтував переважання іудейського вчення над грецькою філософією, християнською і магометанською теологіею;

· Абрагам бен Давид, що в середині XII ст. здійснив спробу провести порівняння між іудейською та арістотелівською філософією.

· Маймонід (Moses Maimonides, 1135-1204 рр.) – відомий між єврейськими філософами середніх століть завдяки твору «Керівництво тих, що сумніваються». Арістотелю він приписує безумовний авторитет у пізнанні підмісячного світу, в пізнанні ж небесного і божественного обмежує його погляди;

· Льові бен Герсон (перша половина XIV ст.) – відомий як коментатор Аверроеса, а також як автор власних творів.

Посередництвом євреїв арабські переклади творів Арістотеля і арістотеліків перекладалися латинською мовою. Таким шляхом знання загальної арістотелівської філософії досягало християнських схоластів, які і самі стали займатися перекладом творів Арістотеля вже безпосередньо з грецької.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-09-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 539 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2267 - | 2218 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.