Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Аналіз теоретичної спадщини П. Д. Юркевича




 

Розглядаючи теоретичну спадщину П. Д. Юркевича, необхідно враховувати той факт, що він був одночасно філософом і богословом. У критико-філософських уривках «З приводу статей богословського змісту, поміщених у Філософському лексиконі» він розмежовував предмет богословських і філософських наук, але при вивченні його власних творів нерідко буває важко уловити грань, коли загальні філософські міркування виливаються у висновки метафізично-богословського характеру. Один з перших творів П. Д. Юркевича «Серце і його значення в духовному житті людини, за вченням слова Божа» був написаний за традиційною богословською схемою середньовічного релігійно-філософського трактату, із підкреслено висловленою орієнтацією на візантійські зразки. Твір починається низкою аргументів зі Священного писання, потім ідуть посилання на авторитет батьків та учителів церкви, і лише наприкінці наводилися авторські міркування «згідно розуму», що містять філософсько-антропологічну концепцію про серце як фундаментально-визначальну основу людини в її фізичному, моральному та духовному житті. Християнсько-телеологічний ідеалізм П. Д. Юркевича розвивався у бік ідеалізму, в основі якого лежав емпіризм.

Останніми справжніми філософами він вважав Я. Бема, Г. В. Лейбниця і Е. Сведенборга. Філософською позицією П. Д. Юркевича був широкий, вільний від усяких обмежень емпіризм, що включає і все істинно раціональне, і все істинно надраціональне, оскільки і те, й інше, перш за все, існує емпірично в універсальному досвіді людства з не меншими правами на визнання, чим усе, що бачимо та відчуваємо.

Для творчості П. Д. Юркевича, як і для усієї духовно-академічної філософії другої половини XIX століття, був характерний глибинний інтерес до платонізму, що розглядався крізь призму християнського вчення. Майже в усіх своїх творах він постійно прагнув показати «характерну рису платонічного мислення». У промові «Розум за вченням Платона і досвід за вченням Канта», виголошеній 12 січня 1866 р. на урочистих зборах в Московському університеті, філософ підкреслював, що «уся історія філософії розділяється на дві нерівні епохи, з яких перша відкривається Платоном, друга – Кантом». Їх вчення склали, на думку П. Д. Юркевича, фундамент загальноєвропейської філософської думки в її сучасному стані та майбутньому розвитку. При цьому істина вчення І. Канта про досвід можлива лише виходячи з істини вчення Платона про розум. П. Д. Юркевич заперечував проти визначення платонівської ідеї як постійного, вічного в зміні явищ, як єдиного і рівного самому собі в різноманітності буття, під тим приводом, що цій вимозі задовольняють і різні системи матеріалістичного атомізму і реалізму. Для П. Д. Юркевича більшою мірою відповідає суті вчення Платона визначення ідеї як істинно сущого, завдяки чому істина розуму виступає критерієм «уявно-вічного» буття речей. Разом із тим, як філософ і богослов, він вважав, що мислення не вичерпує усієї повноти духовного життя людства і, переосмислюючи платонізм у плані розуміння Абсолюту, прагнув до певного зближення знання та віри.

Будь-яке справжнє філософствування, на думку П. Д. Юркевича, повинно розпочинатися з поняття «ідея», оскільки воно виступає дослідженням про те, в чому полягає істинне знання. Одним із висновків його трактату «Ідея» (1859 р.) була думка про те, що філософія як світогляд є справою усього людства, а не окремої людини. Людство, як правило, ніколи не живе абстрактно-логічними спогляданнями. Його духовному життю властиво розкривати свій зміст в усій повноті та цілісності своїх складових елементів. Немає необхідності в тому, щоб те чи інше добре переконання доводило свою правомірність, виходячи із загальних логічних підстав. Критикуючи матеріалізм, П. Д. Юркевич зазначав, що духовне начало не може бути виведене з матеріального, оскільки останнє набуває форми, знайомі нам з досвіду, лише у взаємодії з началом духовним. За певних умов у матеріалізму існує можливість стати справжньою філософією з розвиненою метафізикою, проте його дослідним установкам суперечить поняття чуттєвого переконання як сущого в собі, стороннього для суб’єкта і тому здатного пояснити цей суб’єкт і його свідомість. Матеріалізм же розглядає досвід у рамках поняття безумовного механіцизму і строгих причинних стосунків. Справжня філософія, за переконанням П. Д. Юркевича, повинна відноситися до механіцизму як до принципу вторинного, оскільки буття і суть не визначаються фізичними началами: і механіцизм, і причина лише фіксують зміни в системі вже існуючого світу явищ і буття.

Звернення до платонізму вилилася у П. Д. Юркевича в розробку ще однієї характерної для східнослов’янської філософської думки теми, яку можна було б визначити як метафізику любові і філософію серця. Філософське осмислення таких, понять, як серце та любов, було безпосередньо сприйнято П. Д. Юркевичем у Г. С. Сковороди, він постійно звертався до його філософської спадщини у своїх творах «Людина, – писав він, – починає свій моральний розвиток з рухів серця, яке скрізь хотіло б зустрічати ті істоти, що радіють, зігрівають одне одного теплотою любові, пов’язані дружбою і взаємним співчуттям»[223]. Тільки у цій формі здійсненого загального щастя світ представляється йому як щось гідне існувати.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-09-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 569 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Сложнее всего начать действовать, все остальное зависит только от упорства. © Амелия Эрхарт
==> читать все изречения...

2217 - | 2091 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.