Існують три головні шляхи поліпшення платіжного балансу за допомогою іноземних інвестицій: збільшення експорту, скорочення імпорту і заміна імпорту.
Частина продукції підприємства з іноземними інвестиціями прямує на експорт. Таким підприємствам простіше розширити експорт, чим іншим місцевим виробництвам. Їх продукція наближається за якістю до товарів, що виробляються в розвинених країнах. При цьому помітну роль грають упаковка, дизайн і відповідність світовим стандартам. Іншими перевагами є зв'язки інвестора за кордоном, доступ до ділерської і сервісної мережі, що важливо при експорті споживчих товарів.
Очікування від скорочення імпорту ґрунтуються на тому, що у випадку прямих інвестицій значна їх частина поступає у вигляді устаткування і сировини, витрати на які несе інвестор. Особливо важливою в довгостроковому періоді стає заміна імпорту, оскільки іноземний капітал часто тече в галузі, де місцеве виробництво невелике, а попит задовольняється за рахунок імпорту.
Деяка частина інвестицій обов'язково приймає грошову форму. Особливо це стосується інвестицій, які здійснюються в процесі приватизації, коли акції купуються за гроші. При проектах, що реалізовуються іноземними інвесторами, грошові вкладення зазвичай обмежені, і в деяких випадках капіталовкладення в місцевій валюті проводяться за рахунок місцевих партнерів або банківських кредитів.
Роль іноземних інвестицій у підвищенні рівня ринкової конкуренції.
Іноземні інвестиції створюють додаткову ринкову конкуренцію. У Україні спостерігається дуже високий рівень концентрації виробництва в багатьох галузях. У цих умовах підприємства з іноземними інвестиціями можуть активізувати конкуренцію, використовуючи деякі властиві їм переваги (вищу продуктивність праці, кращий маркетинг і т. п.).
Підвищення рівня конкуренції - один з чинників, який сприяє зменшенню загального рівня виробничих витрат на ринках окремих видів продукції. Поява на ринку продукції підприємств з іноземними інвестиціями вимагає від інших місцевих підприємств технологічних і організаційних нововведень. Таким чином, іноземні інвестиції як один з чинників оновлення виробництва в багатьох галузях економіки сприяють процесу економічної модернізації і розвитку ринкового середовища.
Разом з тим іноземні інвестиції окрім позитивної грають і негативну роль в економіці країни. Виділимо проблеми, що виникають в процесі здійснення інвестицій.