Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Механізм антикризового управління на державному рівні




Криза є ситуативною характеристикою функціонування будь-якого суб'єкта, що є наслідком невизначеності в його зовнішньому і внутрішньому середовищах.

Слід звернути увагу на те, що кризові явища виникають перш за все в найбільш розвинених системах. Так, "велика депресія" почалася в 1929 р. в найбільш розвиненій країні капіталістичного миру - США.

Останній з сучасних криз - валютний-фінансовий - почався в 1997 р. в найбільш розвинених державах Південно-східної Азії - Японії, Індонезії, Таїланді, Південній Кореї.

Встановлено, що кризи разом з негативними наслідками - спадом виробництва, безробіттям, інфляцією - сприяють вдосконаленню систем управління і впровадженню інновацій.

Розглянемо механізм подолання системної кризи, що торкнулася України в 90-х роках XX в.

В Україні і інших країнах СНД на основі кризи системи управління виявилися такі негативні наслідки:

· диспропорції розвитку економіки внаслідок великої питомої ваги підприємств ВПК, за різними оцінками того, що складав 70-90 % промислового потенціалу України;

· відсутність прогресивних технологій у всіх сферах народного господарства, окрім ВПК;

· наявність нераціональних транспортних схем і як наслідок - розрив економічних зв'язків між підприємствами на величезній території колишнього СРСР;

· монополізм державних підприємств, що привів до монополізму і диспропорцій у сфері ціноутворення.

Першочерговим завданням для подолання кризи управління є підготовка менеджерів, знайомих з сучасними технологіями управління. Тому необхідно організувати підготовку професійних менеджерів на всіх рівнях управління: державному, регіональному і на мікрорівні.

Освоєння сучасних технологій управління - головне завдання для керівників всіх рівнів. Старі кадри своїмконсервативним і інерційним мисленням перешкоджають економічним перетворенням в нашій країні.

Перш за все необхідне проведення адміністративної реформи в Україні. У її завдання входять:

· усунення з системи державного і регіонального управління псевдоменеджерів;

· скорочення чисельності державного апарату і регіональних чиновників в 2,5-3 рази;

· організація підготовки 2,5-3 млн. менеджерів відповідно до сучасних вимог і з урахуванням національного менталітету.

Не менш важливий ефективно використовувати унікальні земельні ресурси країни. Для цього слід передати хоч би 50 % орних земель реальним приватним власникам. Для ефективного використання орних земель необхідно:

· створити по досвіду США 400-500 тис. фермерських господарств, в яких буде зайнято близько 1,5 млн. фермерів і членів їх сімей, що складе близько 3 % населення України замість нинішніх 36 %;

· одночасно дати можливість функціонувати державним агропромисловим комплексам з метою формування конкурентного середовища;

· передати в безвідплатне користування землі, на яких розміщені підприємства, що діють;

· передати профспілкам безоплатно землі, на яких розміщені санаторії, дома і бази відпочинку.

Рішення цієї задачі можливе за умови, якщо буде зломлено опір лівих сил і аграріїв у Верховній Раді України, які не хочуть прогресивних нововведень в землекористуванні. Закон про землекористування в Україні в корені змінить економічні відносини, а ефективне використання орних земель здатне вивести Україну світові лідери по виробництву сільськогосподарської продукції.

Найбільш дієвим інструментом виходу з нинішньої кризової ситуації є державна підтримка формування в Україні 3,5-4 млн. господарюючих суб'єктів, з них 2,5 млн. малих підприємств. Досвід розвинених країн свідчить про те, що до 60-65 % продукції, товарів і послуг проводиться малими підприємствами.

Рішення цієї задачі неможливе без спеціальної підготовки менеджерів для малих підприємств.

Особливості механізму антикризового управління в регіонах полягають в створенні вільних економічних зон господарювання і передачі регіонам має рацію регулювати оподаткування підприємств в межах відведених ним повноважень. У регіонах найважче вирішується завдання усунення з систем управління консервативних керівників всіх рівнів і чиновників регіональних структур управління.

Найбільш ефективний інструмент антикризового управління - постановка чітких цілей перед суспільством України, розробка перспективних загальнонаціональних і регіональних програм виходу з кризи, організація стратегічного планування підприємств всіх форм власності, здійснення систематичного інформування суспільства про стан виконання програм (за типом щотижневих оглядів).

Тільки усвідомлення суспільством суті управлінської кризи дозволить виробити і упровадити прийнятні методи антикризового управління.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-08-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 465 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2312 - | 2040 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.