Лекции.Орг


Поиск:
Тема: Небезпеки в сучасному урбанізованому середовищі
План

1. Поняття урбанізації.

2. 3абруднення атмосфери міст та міських приміщень

3. Забруднення питної води в містах.

4. Шумове, вібраційне та електромагнітне забруднення міст.

 

1. Процес світової урбанізації розпочався в Європі, де вперше почали формуватися міста завдяки концентрації засобів виробництва, великої промисловості. Становлення урбанізації почалося на зламі XVII - XIX ст., коли міста в Західній Європі зосереджували найважливіші засоби виробництва й посідали ключові позиції у світовій економіці.

До 1918 р. країна була аграрною і в містах проживало 18% населення. Інтенсивна урбанізація в Україні розпочалася в 1926 -1939 рр., тобто всього лише за 13 років чисельність міського населення зросла у 2,4 рази. За 1940 -1970 рр. Чисельність міського населення в Україні зростала вже значно нижчими темпами, бо за 30 років воно збільшилось лише у 1,9 рази. З середини 50-х років XX ст. почався новий етап інтенсивного зростання кількості міст чисельності міського населення в Україні. Тільки за останні ЗО років частка міського населення в Україні зросла у 2,2 рази та становила на кінець XX ст. близько 70% загальної чисельності населення. В Україні є 7 міст з населенням, яке перевищило або майже сягає мільйона осіб: Київ; Дніпропетровськ; Одеса; Донецьк; Харків; Запоріжжя та Кривий Ріг. До речі, для Києва останні 30 років був характерний надзвичайно інтенсивний демографічний розвиток: чисельність його населення зросла майже у 2,5 рази і досягла на 2000 рік 2млн 600 тисяч мешканців.

Штучне міське середовище шкідливо впливає на здоров'я населення через забруднення атмосферного повітря, дефіцит сонячного повітря, води, а також стресових факторів, зумовлених напруженим ритмом життя, скупченістю населення, недостатність зелених насаджень тощо. Також небезпеку для здоров'я людей у місті становлять шумові, вібраційні навантаження, транспортні проблеми, вплив електричних, магнітних, іонізаційних полів. Отже в умовах великого міста загострюються всі сторони життєзабезпечення людей:

- Постачання достатньої кількості повноцінних продуктів харчування та питної води;

- Контроль і запобігання забруднення повітря;

- Водних ресурсів, грунтів;

- Утилізація та захоронення нагромаджуваних шкідливих виробничих та побутових відходів,

- Соціальні проблеми, пов'язані з різким зменшенням вільного "життєвого" простору, зростанням міст у висоту,

- Збільшенням захворювань, зумовлених забрудненням та інші.

 

2. Основними джерелами забруднення атмосфери є транспорт, енергетичні системи міста та промисловість.

У містах зосереджена основна маса транспортних засобів. Це вантажний, власний та громадський транспорт. Автотранспорт дає 70% усіх токсичних викидів в атмосферу. В Україні зареєстровано більше 1 мли вантажних автомобілів та близько 3 млн легкових.

Міста - це основні споживачі енергії. Місто споживає енергію у різних формах Досить широко використовується викопне паливо - кам'яне вугілля, нафтопродукти та природний газ. Це вже само по собі визначає забруднення міст продуктами згорання.

Найбільш поширеною шкідливою домішкою повітряного середовища є чадний газ. Надмірна кількість цього газу в повітрі призводить до швидкої втомлюваності людини, головного болю, запаморочення, ослаблення пам'яті, порушення діяльності серцево-судинної та інших систем організму.

Одним з показників якості міського життя є повітря приміщень. Згідно з оцінкою Агентства з охорони навколишнього середовища СІЛА, повітря всередині міських приміщень забруднено у 100 разів більше ніж зовні.

Причини забруднення повітря приміщень:

§ Забруднення від спалювання деревини, вугілля в камінах.

§ Невентильовані гази від газових плит та водонагрівачів.

§ Аерозолі.

§ Очисники, які містять хлор або аміак.

§ Лакові та воскові покриття підлог.

§ Зволожувачі повітря.

§ Розпилювачі від комах (інсектициди).

§ Дим від цигарок.

Заходи щодо поліпшення якості повітря в приміщеннях:

§ Ефективний засіб проти токсинів – домашні рослини;

§ Замість освіжувачів повітря використовувати оцет, наливши його в тарілку і

§ поставивши на 1 -2 години в кімнаті; в закритих невеликих приміщеннях (холодильники, туалет) поставити відкриту коробку з харчовою содою; внести в кімнату свіжу гілку ялини або сосни.

§ Замість відбілювачів використовувати харчову соду або буру;

§ Робити регулярне вологе прибирання приміщення, а також провітрювання;

§ Обладнати кухню витяжною шафою;

§ Не залишати відкритими пляшки з миючими та дезінфікуючими засобами.

 

3. Питна вода - найважливіший фактор здоров'я людини. В крани міських квартир питна вода потрапляє з річок, водосховищ, озер, з підземних глибин. Найчистіша підземна (особливо глибинна, артезіанська) вода. Але для великих міст цієї води не вистачає.

За даними ВООЗ, вода може містити 13 тисяч токсичних речовин, водою передається до 80% усіх захворювань, від яких у світі щорічно вмирає 25 мли осіб.

Щоб природна вода була придатна для вживання, вона проходить декілька стадій очищення та знезараження на водопровідних станціях, способи очищення забруднених вод можна об'єднати в такі групи: механічні, фізичні, фізико-механічні, хімічні, фізико-хімічні, біологічні, комплексні.

Проблема забезпечення населення України якісною питною водою з кожним роком ускладнюється, стає більш гострою. Склалася ситуація, коли практично всі поверхневі, а в окремих регіонах і підземні води за рівнем забруднення не відповідають вимогам стандарту до джерел водопостачання. Питна вода стає активним чинником шкідливого впливу на здоров'я і першопричин виникнення багатьох небезпечних масових інфекційних захворювань, зокрема вірусного гепатиту А.

Про недостатню ефективність існуючої технології очистки води свідчать високий рівень захворюваності населення кишковими інфекціями. Взагалі ж на сьогодні відомо близько 100 хвороб, які "дарує" нам питна вода.

Яку ж воду треба пити, щоб бути здоровим? Одні спеціалісти радять пити воду кип'ячену та відстояну, інші наполягають на воді "срібній", через те що срібло вбиває мікроорганізми.

Згідно з розпорядженням Київської міської держадміністрації, в місті збудовано та введено в експлуатацію 25 павільйонів роздачі артезіанської води.

У торговельних закладах можна придбати різноманітні індивідуальні та колективні фільтри для водопровідної води, але лише деякі з них здатні зробити воду максимально безпечною. Універсальних фільтрів, здатних повністю очистити воду від усіх шкідливих домішок, просто не існує. Але в наш час фільтри стали предметом першої необхідності.

 

4. Для мешканців міста шум - справа звичайна. Досить часто людина навіть не замислюється над його протиприродністю. В будь-якому регіоні міста шумить автотранспорт, гуркоче трамвай, з певним шумом працює підприємство, поблизу злітають з аеродрому літаки. В квартирах шумлять холодильники і пральні машини, в під'їздах - ліфти.

За останні 30 років у всіх великих містах шум збільшився на 12-15 дБ, а суб'єктивна гучність виросла в 3-4 рази.

Шум знизив продуктивність праці на 15-20%, суттєво підвищив ріст захворюваності. Експерти вважають, що у великих містах шум скорочує життя людини на 8-12 років.

Для позначення комплексного впливу шуму на людину медики ввели термін "шумова хвороба".Симптомами цієї хвороби є головний біль, нудота, дратливість, які досить часто супроводжуються тимчасовим зниженням слуху.

Ефективним заходом боротьби з шумом в містах є озеленення. Дерева, які посаджені близько одне від одного, оточені густими кущами, значно знижують рівень техногенного шуму і покращують міське середовище.

До негативних фізичних чинників міста належить також вібрація Джерелами вібрації в міста є: *рейковий транспорт, * автомобільний транспорт, * будівельна техніка, * промислові установки.

Зазвичай вібрація розповсюджується від джерела на відстань до 100м.Найбільш потужне джерело вібрації - залізничний транспорт. Коливання ґрунту поблизу залізниці перевищує землетрус силою 6-7 балів. В метро інтенсивна вібрація розповсюджується на 50 - 70 м.

Несприятливо впливають на організм людини і електромагнітні випромінювання промислової частоти (50 герц) та частот радіохвильового діапазону. В помешканнях електромагнітні поля створюють: радіоапаратура, телевізори, холодильники тощо, що становить певну небезпеку. Якщо поруч знаходиться постійне джерело електромагнітного випромінювання, яке працює на аналогічній (чи є кратною) частоті, що може призвести до збільшення або зменшення нормальної частоти роботи людського органа, то наслідком цього можуть бути головний біль, порушення сну, перевтома, навіть загроза виникнення стенокардії.


Тема: Надзвичайні ситуації мирного часу.

План:

1. НС: загальна характеристика і причини виникнення. Аварії та катастрофи.

2. Стихійні лиха

3. Система оповіщення населення і попереджувальні заходи.

 

1. Надзвичайна ситуація - це порушення нормальних умов життя та діяльності людини в результаті аварії, катастрофи, стихійного лиха, епідемії тощо, яка призвела, або може призвести до загибелі людей та значних матеріальних втрат.

Аварія - це порушення нормальної роботи певного механізму або процесу, що призводить до пошкодження обладнання, будівель, споруд, викликає значні матеріальні збитки, створює загрозу життю та здоров'ю людини.

Катастрофа - це аварія значних масштабів з трагічними наслідками.

Надзвичайні ситуації бувають природного і антропогенного характеру.

Аварії поділяють по шкалі теоретичних збитків.

1. Мала технічна аварія-до 105 $

2. "Рядова" технічна аварія- до 106 $

3. Крупна технічна аварія до 107 $

4. Крупна техногенна або природна катастрофа (аварія)- до 109 $

5. Локальна соціально-політична катастрофа з екологічними наслідками-до 1012$

6. Крупна природна катастрофа (землетрус)-до 1012$

7. Крупномаштабна природно-антропогенна катастрофа (Аральське море)-до 5* 1012 $

8. Величезна техногенна катастрофа (Чорнобильська АЕС)- до 5* 1012 $ ("Три Майл Айленд" США)- до 2*1011 $

9. Величезна соціально-політична катастрофа з глобальними наслідками (світова війна)- до 1017$

10. Глобальна катастрофа з порушенням умов життя на Землі- збитки ««{економічно бездумно).

В розрахунках людське життя економічно вимірюється в 2*106 $, що у 1,5 раза нижче практики високорозвинутих країн.

Найчастіше аварії трапляються на:

- транспорті (автомобільний, залізничний. Повітряний),

- енергетичних об'єктах (ТЕС, ТЕЦ, ГЕС, АЕС).

- об’єктах вугільної промисловості, -в сховищах і складських приміщеннях,

- на підприємствах, які використовують вибухові і отруйні речовини.

Загальні аварії часто виникають внаслідок пожежі, вибуху, поломки механізму, терористичного акту тощо.

Людський фактор є основним серед причин виникнення аварій:

- порушення правил експлуатації обладнання машин і механізмів,

- недотримання трудової і технологічної дисципліни,

- недотримання Т.Б.

- відсутність належного нагляду за станом обладнання, машин і механізмів,

- порушення технології виробництва

- через стихійні лиха

 

2. Стихійне лихо - це надзвичайне природне явище, яке діє з великою руйнівною силою, порушує нормальну життєдіяльність населення, руйнує будівлі та споруди, знищує матеріальні цінності, призводить до загибелі людей, тварин і рослин. Найбільш характерними природними стихійними лихами є:

Землетрус - сильне коливання і переміщення ділянок земної кори у вигляді короткотривалих (5-10 сек.) поштовхів, які виникають внаслідок порушення рівноваги у глибині земної кори.

Бувають вулканічні і моретруси. Сила коливань вимірюється за шкалою Ріхтера від 1 до 12 балів.

1920р.-провінція Ганьсу (Китай) -180.000 осіб загинуло.

1976р.-Тань-Шань (Китай) -240.000 осіб загинуло.

1988р.-Спітак (Вірменія) «150.000 осіб загинуло.

Відомий ефект передачі енергії на відстані.

Повінь - затоплення значної частини суходолу внаслідок підйому рівня води у водоймах через:

- бурхливе таїння снігу, льодовиків або випадання рясних опадів.

- вітрові нагони води з моря в гирла річок.

- прорив загороджувальних споруд водою (дамб).

Зсуви - це переміщення великої маси ґрунту по схилам гір і річок. Основною причиною виникнення є надлишкове насичення підгрунтовими водами глинистих порід до текучого стану.

Селевий потік (сель) - це стрімкий рух з гір води з домішками піску, каміння, мулу і переміщують комки масою до 20т.

Пожежі - це стихійне поширення вогню, який вийшов з під контролю людини.

Трапляються на торф'яниках в степах і лісах. Пожежі бувають верхні, низові і підземні.

- верхні пожежі рухаються по вершинам дерев з швидкістю 8км/год, під час сильного вітру до 25 км/год.

- низові горіння трави, листя і т.д.

- підземні - горіння торф'яників.

Снігові замети - виникають внаслідок сильних снігопадів і завірюх. Через них може припинитись рух автотранспорту, ускладнюється зв'язок, порушується життя селищ та міст.

 

3. В залежності від виду та розміру аварії чи стихійного явища можливі різні види сповіщення. Так при повені, сповіщення може бути заздалегідь через систему цивільної оборони та метеорологічної служби по узгодженню з органами місцевої влади та Міністерства по надзвичайним ситуаціям. Сповіщення по таким ситуаціям проводиться через радіо, телебачення та газети.

На основі цієї інформації підприємства та установи відповідні служби і підрозділи міста і області проводять організаційні та технічні заходи по уникненню або зменшенню негативного впливу надзвичайної ситуації.

Надзвичайні ситуації створюються за короткий час (пожежі, вибухи, зсуви),тому важливо своєчасне оповіщення населення про надзвичайну ситуацію, яке проводиться по радіо, телебаченню, а підприємства та організації відповідного району міста, селища додатково по телефону.

На багатьох підприємствах та установах застосовується гучномовна система сповіщення персоналу від диспетчера до відповідних робочих місць чи окремих приміщень. Для двостороннього зв'язку між окремими підрозділами підприємства чи об'єкта використовується як телефонний зв'язок так і різні види технологічного зв'язку (гучномовний, світловий, звуковий, кодовий).


Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-02-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 526 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Велико ли, мало ли дело, его надо делать. © Неизвестно
==> читать все изречения...

1525 - | 1200 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.