Аналізуючи результати дослідження, важливо визначити, в першу чергу, стратегію розв'язування досліджуваним завдань, з'ясувавши, наскільки змістовно протікав у них процес мислення. Стратегія розв'язування може бути:
а) хаотичною, невпорядкованою, при якій розв'язував, ня характеризується безсистемним пошуком і висуненням значної кількості задумів, логічно не пов'язаних між собою. Висунуті в цьому разі гіпотези не піддаються остаточній перевірці;
б) формально-алгоритмічною, якій властиве послідовне перебирання можливих варіантів розв'язування з окремими поверненнями до раніше розглянутих, при цьому домінує продуктивний рух у змістовому плані і явно недостатнє регулювання — у смисловому;
в) змістоадаптивною, коли є логічно пов'язаний рух за семантично вагомими ознаками, коли ведучим є рух думки в рівнях, що утворюють смислову сферу, а саме — в особистісному та в рефлексивному;
г) згорнутою, для якої характерна скороченість оціночні них дій і злиття їх з пошуковими, що дозволяє досить швидко знаходити правильний розв'язок.
Рефлексія мислення дозволяє під час розв'язуванні завдань виробити найбільш ефективну стратегію і прискорити мислительну діяльність. У запропонованій методиці рефлексивність проявляється в зміні стратегії розв'язування в ході виконання завдання. При цьому потрібно звернути увагу на вплив розв'язку попередньої анаграми на наступні.
Важливо врахувати у навчанні роль мислення. Високий рівень розвитку властивостей мислення, які входять у структуру навчання, забезпечує легкість і швидкість аналізу й узагальнення ознак, суттєвих для вирішення проблеми. Цей рівень рефлексивності виконує функції контролю й оцінки людиною власних розумових дій, дає можливість виявляти і враховувати свої помилки, оцінювати правильність пошуків нових шляхів розв'язування заві дань. У дослідженні на цей рівень вказує показник рангу, не нижчий за 12—13.
Рівень сформованості рефлексивності мислення встновлюють за допомогою таблиці, в якій літерою К позначено коефіцієнт сформованості рефлексії.
К | Рівень сформованості рефлексивності мислення |
0 – 0,3 0,31-0,7 0,71-1,0 | Низький Середній Високий |
На основі даних про рівень сформованості рефлексивності мислення, аналізу стратегії розв'язування анаграм і показника швидкості розумових процесів доцільно скласти рекомендації досліджуваному про поліпшення його навчальної діяльності, враховуючи при цьому індивідуальні особливості темпераменту, властивості характеру і навички роботи з літерами.