1. Еластичність попиту за ціною (пряма):
що виражає відносну змінну (у відсотках) розміру попиту на будь-яке благо зі зміною ціни цього блага на 1% і характеризує чутливість споживачів до зміни цін на продукцію.
Якщо цінова еластичність попиту за абсолютною величиною більша за одиницю, то попит називають еластичним (цілком еластичним у разі нескінченно великої еластичності попиту).
Якщо цінова еластичність попиту за абсолютною величиною менша від одиниці, то попит називають нееластичним(цілком нееластичним у разі нульової еластичності попиту).
Якщо цінова еластичність попиту за абсолютною величиною дорівнює одиниці, то говорять про попит з одиничною еластичністю.
2. Еластичність попиту за доходом:
,
Що виражає відносну зміну (у відсотках0 розміру попиту на будь-яке благе в разі зміни доходу споживачів цього блага на 1%. Додатна еластичність попиту за доходом характеризує нормальні (якісні) товари, а від’ємна – малоцінні (низькоякісні) товари.
Наприклад, високий додатний коефіцієнт попиту за доходом у галузі означає, що її внесок у економічне зростання більший,ніж частка у структурі економіки, і вона має шанси на розширення й розвиток у майбутньому. Навпаки, якщо коефіцієнт еластичності попиту на продукцію галузі за доходом має невелике додатне чи від’ємне значення, то на неї очікує застій і перспектива скорочення виробництва.
3. Перехресна еластичність попиту за ціною:
,
що характеризує відносну зміну (у відсотках) розміру попиту на одне благ в разі зміни ціни на інше благо (яке замішує або доповнює його у споживанні) на 1%. Додатна перехресна еластичність попиту за ціною свідчить про змішуваність благ, а від’ємна – про доповнюваність.