Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Що ми знаємо про Малоросійське товариство.




У наукових дослідженнях, пов’язаних із декабристським рухом на Україні, серед таємних товариств і управ, які не відіграли значної ролі в революційному русі згадується Малоросійське товариство. Що це була за організація, коли і ким створена, яку програмну мету перед собою ставила? Засновником і керівником Малоросійського товариства був Василь Лукич Лукашевич – дуже багатий поміщик переяславського повіту, власник Борисполя. Змолоду він вважався вільнодумцем, і ще в 1810 році „Комітетом у справах, що заключають зраду або порушення загального спокою” розглядалась політична справа Лукашевича, який „пив за столом за здоров’я Бонапарта”. У 1818 році В. Лукашевич вступив до Полтавської масонської ложі, а через неї був прийнятий до декабристського „Союзу благоденства”, читав його статут „Зелену книгу”. Крім цих відомостей ми не маємо ніяких даних про діяльність Лукашевича як декабриста, і можемо припустити, що не задовольнившись своєю участю в масонській ложі та „Союзі благоденства”, він вирішив самостійно створити таємну політичну організацію. Свідчать спогади підполковника Хотянцова про те, що Лукашевич пропонував йому залишити „Союзі благоденства” і вступити до „товариства, заснованого в Малоросії, яке мало зв’язок з польськими таємними товариствами”. Декабрист С.Волконський на слідстві свідчив також, що чув про товариство „управляемое Лукашевичем”. Хоча дехто з декабристів підтримував ідеї Малоросійського товариства (наприклад П. Пестель), ми не маємо достатніх підстав вважати його власне декабристською організацією. До нас не дійшли документи Малоросійського товариства, але з багатьох свідчень В. Давидова, М. Бестужева-Рюміна, С. Волконського та ін. на слідстві у справі декабристів, складається уявлення, що основною метою його було відокремлення України від Росії. Так, В.М. Давидов „чув від Волконського, що є Малоросійське товариство, мета якого 0 незалежність Малоросії від Росії, і що Лукашевич його член”, а Бестужев-Рюмін заявляв, що Лукашевич „намагається з’єднати Малоросію з Польщею”. Відомо про існування зв’язків між Малоросійським товариством і польським Патріотичним товариством. Вірогідніше за все, що за головну мету Лукашевич ставив завоювання незалежності України і встановлення у ній демократичної влади, а засобом для досягнення цієї мети вбачався союз з польськими революційними організаціями.

В історичній літературі Малоросійське товариство часто згадується як таке, що встигло організуватися. Проте свідчення декабристів на слідстві 1825-1826 рр. містять докази, що це товариство реально існувало в 1821-1825 рр. маючи свої філіали в Полтаві, Києві, Ніжині, Чернігові, Борисполі. Бестужев-Рюмін у своєму свідченні заявив, що управа товариства знаходиться в Борисполі, а більша частина – в Чернігівській губернії і в самому Чернігові. П.Пестель згадував: „Малороссийское общество значительно”.

На користь реального існування Малоросійське товариство під проводом В. Лукашенка красномовно говорить той факт, що з усіх полтавців, хто проходив у справах декабристів, тільки Лукашевича не покарано. З лютого 1826 року він був заточений до Петропавлівської фортеці, а з 15 червня 1826 р., коли слідство закінчилося і з усіх полтавців підозру було знято, висланий під наглядом поліції безвиїзно до власного маєтку в Борисполі із забороною спілкування з будь-ким стороннім. Переяславський комісар мав щотижня доносити про поведінку піднаглядного генерал-губернатору Рєпніну, а той, в свою чергу – імператору. Так тривало до листопада 1828 р., але й потім довгий час за Лукашевичем залишався негласний нагляд.

Нам не відомі документи самого Малоросійського товариства, які б свідчили про й його діяльність. Можна припустити, що перебуваючи в стані формування, воно не встигло виробити чіткої програми дій, а тім паче втілити її в життя. Однак сам факт його існування незаперечно підтверджується документами і свідчить про формування українського національно-визвольного руху на початку ХІХ ст. та про його взаємозв’язок з визвольними політичними рухами в Росії та Польщі.

Про Малоросійське товариство можна дізнатися з таких літературних джерел:

Історія України. Курс лекцій у 2-х томах, т.І. К., 1991, с. 398;

Павловський И.Ф. Из прошлого Полтавщины (к истории декабристов) – Полтава, 1918: Медведська Л.О. Декабристи на Полтавщині. – Харків, 1960; Лисенко М.М. До питання про Малоросійське товариство (1821-1825) // Історичний український журнал., 1967, 3 4.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 914 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2336 - | 2136 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.