Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Турецько-татарська загроза




Кримське ханство як держава існувало у 1 449 — 1783 рр. на землях Кримського півострова» пониззя Дніпра, Приазов'я та Прикубання. Ще в ХШ ст. ця територія була захоплена монголо-татарами і ввійшла до складу Золотої Орди. У сер. XV ст. ханові Хаджі-Гірею вдалося вийти з-під золото-ординського правлін­ня і створити власну державу зі столицею у м. Бахчи­сараї. Державною релігією був іслам.

Незважаючи на існування Кримського ханства, пре­тензії на північне узбережжя Чорного моря заявила Туреччина. Вже в 1475 р. вона захопила генуезькі колонії Північного Причорномор'я і встановила своє панування а південній частині Кримського півострова, перетворивши ці території у турецьку провінцію -т. зв. Кафський селет (у його межах опинилися Херсонес, Балаклива, Мангуп,. Кафа, Керч, Тамань, Темрюк, Азов), 3 метою зміцнення своєї присутності на загарба­них землях та для контролю Чорного й Азовського морів, турки почали споруджувати в стратегічно важливих місцях фортеці. Найпотужніші з них заснували в гирлах рік: Дніпра - Кінбурн, Дністра — Акерман, Дунаю — • Ізмаїл, Дону — Азов та ін. Ряд фортець постало в таких причорноморських містах, як Очаків, Кілія, Тягиня (Бендери), Хаджибей (майбутня Одеса); було також зміцнено Перекоп, Гезлев (Євпаторія), Кафу (Феодо­сія) тощо. У результаті склалася ситуація, коли Крим­ське ханство фактично було відмежоване від Чорного моря. У 1478 р., зваживши на могутність Туреччини, воно визнало васальну залежність від неї.

Ставши васалом, Кримське ханство до певної міри виконувало роль провідника турецької політики у Східній Європі. При цьому його зовнішньополітичні акції зводилися головним чином до грабіжницьких набігів, у результаті яких найбільше страждали україн­ські землі. Татари майже щороку, а інколи й по кілька разів на рік нападали на Україну, вбиваючи та захоплю­ючи в неволю місцеве населення, спустошуючи міста і села, витоптуючи посіви. За підрахунками історика Я.Дашкевича, протягом XV — першої По. XVII ст. Україна внаслідок татарсько-турецьких набігів втратила бл. 2 — 2,5 млн чол. убитими та взятими в ясир (так турки називали полонених). Грабіжницькі промисли були для татар економічною необхідністю, оскільки їхнє скотарське господарство було примітивним І не могло задовольнити нагальних потреб. Торгівля ж людьми, здебільшого у Кафі, давала значні прибутки. Страшну картину невільницького ринку поч. XVII ст. змалював вірменський мандрівник, історик С.Лехаці: «... дівчаток та хлопчиків, парубків та гарних жінок, — зазначав він, — купці, взявши за руки, показували й продавали наче коней чи мулів. Інших невільників збирали десь на площі, наче отару овець. Покупці відкривали обличчя й груди молодих дівчат, обмацували з голови до ніг все їхнє тіло... Тих, які подобалися покупцям, купу­вали, віднявши у батька й матері, розлучивши з сест­рами та братами, й везли до себе...» Майже всі вони були приречені на рабську працю.

Основним покупцем невільників була Туреччина. Більша їх частина використовувалася у великих госпо­дарствах та рудниках, де працювала у жахливих, не­людських умовах «ід канчуками наглядачів. Рабовлас­ники давали невільникам образливі клички, таврува­ли, як худобу, змушували приймати іслам, тримали у чорному тілі. Ще гіршим було становище тих, як пра­вило здорових молодих чоловіків, кого посилали на суд­на веслово-вітрильного турецького флоту — «катор­ги». Тут вони правили за живу силу, що приводила а рух турецькі флотилії, до свого повного фізичного ви­снаження. Нерідко в бою, незважаючи на страшні побої, невільники відмовлялися гребти і цим спричинювали­ся до поразки турків. Траплялися на суднах і повстан­ня, зокрема, у 1599 р. козацький ватажок Самійло Кішка, який промучився на каторзі 25 років, очолив одне з них, визволив невільників і повернувся на Запо­ріжжя. Трагічною була доля хлопчиків — підлітків, за­хоплених у неволю, їх направляли в султанське військо, де перетворювали на яничар — фанатичних захис­ників мусульманства. Найвродливіших жінок та дівчат продавали до гаремів. Окремі з них займали досить-таки високе становище при султанському та ханському дворах (як Настя Лісовська з Рогатина, відома під іме­нем Роксолани, що 30 років була дружиною турець­кого султана Сулеймана Пишного) і намагалися яки­мось чином допомогти Україні.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 387 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2250 - | 2202 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.