Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Палаццо Веккьо Базиліка Санта-Кроче, Флоренція




Тема 1.2.2. Художня культура епохи Відродження

План

1. Періодизація.

2. Основні риси духовної культури епохи Ренесансу.

3. Відродження в Італії.

4. Північне відродження.

Терміни та поняття: треченто, кватроченто, чінквеченто, сфумато, стиль «палаццо», титанізм, гуманізм, проторенесанс, ренесанс, маньєризм, реформація, утопізм.

Використана література:

1. Основи художньої культури. Ч.1: Теорія та історія світової художньої культури. [Навч. посібник для ВНЗ]/За ред. В.О.Лозового, Л.В. Анучиної. – 2-е вид., стереотип. – Х.: Основа, 1999. – С.144-157.

2. Закович М.М. Культурологія: українська та зарубіжна культура. [Навч. посібник ]. – Київ, 2007. – С. 118-121; 125-132.

Відродження - найбільший але своїм значенням етап у розвитку культури людства. Термін "Відродження" вперше застосував художник і мистецтвознавець Джорджо Вазарі, автор "Життєписів найбільш знаменитих живописців, скульпторів і зодчих" (1500), де він визначив розвиток мистецтва в Італії XV-XVI століть як відродження після довгих років занепаду в епоху Середньовіччя.Згодом цей термін став вживатися в більш широкому сенсі, ставши позначенням та характеристикою цілої епохи розвитку культури Західної Європи.

Культура Відродження (Рінашіменто - по-італійськи, Ренесанс - по-французьки) почала формуватися в Італії із середини XIV століття. Сутністю цієї культури стала боротьба з феодальними канонами і їх проявом в релігії, філософії, мистецтві. Прагнучи створити нову культуру, засновану на принципі вільного розвитку людини, діячі Відродження звернулися до гуманістичних принципів античної культури. Стався грандіозний переворот у світовідчутті людей, і насамперед - вчених, художників, архітекторів, поетів, що з'явилися провідниками нової культури, що втілила ідеал людяності, породжує велику любов до краси світу і завзяте прагнення пізнати цей світ.

На відміну від культури Середньовіччя гуманістична життєстверджуюча культура Відродження носила світський характер. Страсна жага пізнання реального світу і захоплення ним призвели до підйому науки, до відображення в мистецтві самих різних сторін дійсності. У мистецтві затверджувався ідеалтитанічної особистості, що знайшло втілення і в літературі, і в скульптурі, і у живопису, який переживав небувалий до того часу розквіт. Ідеали гуманізму виявилися в архітектурі, в ясному, гармонійному вигляді споруд, в їх пропорціях і масштабах.

 

Періодизація

1) Італійське Відродження (др.пол. ХІІІ ст.-перша чверть ХVІ ст.), включає періоди:

дученто (к.ХІІІ-поч.ХІV ст.),

кватроченто, або раннє Відродження (ХV ст.),

чіквеченто – високе Відродження (к. ХV-перша пол. ХVІ ст.)

2) Північне Відродження (ХV- ХVІ ст.), включає Нідерландське, Французьке та Німецьке Відродження.

У різних країнах процеси Відродження розвивалися по різному. Наприклад, в Нідерландах не було етапу Високого Відродження. В Італії найбільший розвиток отримали живопис і скульптура, у Німеччині та Нідерландах поряд з живописом широке поширення набула гравюра і т. д.

Батьківщиною і класичною країною європейського Відродження стала Італія.

 

 

Основні риси духовної культури епохи Ренесансу

1) Звернення до культурної спадщини античності.

2) Світський антиклерикальний характер культури.

3) Гуманістичний світогляд.

4) Віра у можливості людини, її волю і розум, опора на особистість.

5) Впевненість у цілісності світобудови.

6) Заперечення схоластики та аскетизму.

Відродження в Італії

ДУЧЕНТО. З др. пол. ХІІІ ст. в Італії проявляються паростки гуманізму, активізується інтерес до античної культури та до окремої особистості, як творця.

У літературі гуманістична спрямованість виражена у творчості Данте Алегієрі, Франческо Петрарки, Джованні Бокаччо.

Родоначальний нової пластики у скульптуріНіколо Пізано. Його твори збереглися у пізанській баптистерії (окремій будівлі для хрещення при християнському храмі), у Сієнському соборі. Його син Джованні Пізано, теж скульптор, творив у стилі готики (роботи у соборах Пізи та Падуш).

У цей період творили: скульптор та архітектор Арнольфо ді Камбіо, автор першого проекту собора Санта-Марія дель Фьоре, церкви Санто-Кроче і Палаццо Векьйо у Флоренції; Джотто ді Бондоне – художник і архитектор, засновник реалістичного мистецтва, одним з перших ввів у живопис зображення інтерьєра, створив пластичну округлу фігуру людини, автор фресок капелли дель Арена в Падуї, колокольні собору у Флоренції; Симоне Мартіні, який звільнив сієнський живопис від візантійських традицій, додавши їй світського відтінку та декоративну виразність.

Палаццо Веккьо Базиліка Санта-Кроче, Флоренція

Джотто ді Бондоне

Фрески капели Скровеньї (Падуя)

 

КВАТРОЧЕНТО. Це час розвитку багатьох художніх шкіл. Флоренція займає провідне місце у розвитку гуманістичного світогляду, у формуванні світської культури. Схиляючись перед майстрами античності, майстри Раннього Відродження прагнуть відновити предметність світу, яка майже зникла у середньовічному живопису, за допомоги підкреслення об’ємності й пластичності форм.

В архітектурі відбувається освоєння античної ордерної системи як школи нового архітектурного мислення. Філіппо Брунеллєскі – архітектор, скульптор, вчений, родоначальник ренесансної архітектури. Його споруди відрізняються досконалістю інженеро-будівничих рішень, гармонійністю та строгістю пропорцій. Його творіння: купол-восьмигранник (42 м біля основи) собору Санта-Марія дель Фьйоре у Флоренції, де він застосував каркас, капелла Пацці у Флоренції з використанням коринфського ордеру, ряд церков та громадських флорентійських будівель.

Філіппо Брунеллескі / Filippo Brunelleschi

Санта-Марія дель Фьйоре

Донато ді Ніколло ді Бетто Барді (Донателло) – скульптор, у мистецтві якого знайшли втілення основні жанри пластики: кругла скульптура, кінний монумент, рельєфна пластика.

Його винахід – самостійна кругла скульптура, не пов’язана з архітектурою. Творіння: мармурова статуя св. Георгія – перший ренесансний образ героїчної особистості, бронзова статуя Давида – перша у Ренесансі оголена скульптура, скульптурна композиція алтара у церкви та рельєф «Покладення у труну» у Падуї.

Пам'ятник Гаттамелаті





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 395 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2239 - | 2103 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.