Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Небезпечні фактори, що впливають на міцність канату.




1. Вплив води й вологи. Поглинання води поліамідними волокнами несучої (страхувальної) мотузки є досить великим. Навіть якщо мотузку закріплено там, де немає поточної води, вологість повітря на об'єкті може досягати 85–100%, що за ступенем впливу на зниження міцності каната еквівалентно його знаходженню у воді. Запам'ятайте: коли канат знаходиться в роботі й закріплений на об'єкті, завжди слід вважати його мокрим.

При використанні сталевих канатів необхідно намагатись уникати впливу води та вологи на них для запобігання розвитку корозії.

2. Ультрафіолетове випромінення. Необхідно пам'ятати, що вплив сонячного світла призводить до істотного зниження міцності каната, тому поліамідні канати не рекомендується залишати без потреби на світлі. Під дією ультрафіолетового випромінення синтетичні канати втрачають свої властивості, стаючи ламкими, не гнучкими.

3. Хімічний фактор. Вплив на синтетичні канати хімічно активних речовин, таких як фарб, розчинників, луг, бензину, мастил знижує їх міцніть. Тому слід унеможливлювати вплив цих речовин на канати. У разі впливу цих речовин на канати – канати необхідно вилучати з використання. Найбільш небезпечним є вплив безкольорових речовин, тому що неможливо візуально відстежити, з якою ділянкою канату вони мали контакт і відповідно зменшили його механічні характеристики.

4. Механічні пошкодження. Одночасно зі старінням мотузки зношуються фізично в результаті неминучих механічних впливів, яким вони піддаються у процесі експлуатації. Особливо великий вплив на зменшення міцності мотузки абразивна дія контактуючих з нею твердих тіл.

При використанні в роботі на канати впливає:

- інтенсивне тертя навантаженої вагою людини мотузки об конструкції при підйомі, спуску або зависанні;

- часткове тертя при тимчасовому торканні конструкцій вузлом або окремою ділянкою мотузки при підйомі, спуску або при витягуванні мотузки;

- тертя в спусковому пристрої або затиску оплетки або серцевини мотузки.

Крім того, незалежно від виду спускового пристрою гальмова дія при регулюванні швидкості або зупинці здійснюється не тільки за рахунок тертя, але й за рахунок перегинання й деформування канату, що також приводить до зниження його міцності.

5. Старіння. Під впливом фотохімічних і термічних процесів, окисного впливу повітря полімери, у тому числі і поліамідні волокна, піддаються безперервному деструктивному процесу, що називається старінням.

Процеси старіння протікають незалежно від того, експлуатується канат чи ні. Це приводить до безперервного зменшення міцності поліамідних канатів.

Внаслідок старіння зменшується й здатність каната поглинати енергію, а це вже безпосередньо впливає на його надійність. У перші кілька місяців старіння йде набагато швидше, ніж згодом. Через це здатність мотузок поглинати енергію в цей період значно зменшується навіть за нормальних умов експлуатації. Згодом процес стабілізується, тобто й далі йтиме безупинно, але вже зі значно меншою швидкістю.

Інтенсивність прояву ефекту старіння залежить від ряду факторів: умов, у яких зберігався й використовувався канат, способу й інтенсивності його експлуатації й т. і.

Припустиме робоче навантаження. З вищесказаного слідує, що міцність, на яку можна розраховувати при використанні канатів як несучі канати, значно відрізняється від міцності, зазначеної виробником у паспорті. Цей факт припускає існування поняття припустиме робоче навантаження. Припустиме робоче навантаження дорівнює паспортної міцності каната ділена на коефіцієнт запасу міцності.

При експлуатації канатів для визначення припустимого робочого навантаження варто помножити значення паспортної характеристики міцності на коефіцієнт 0,65.

Перевірка технічного стану. Перевірка стану оплетки каната проводитися зовнішнім оглядом без застосування збільшувальних приладів і промацуванням його по всій довжині з метою виявлення внутрішніх стовщень, обривів, затягувань, баранчиків і т.п. Контроль зміни метричних параметрів проводиться шляхом порівняння з контрольним зразком.

Експлуатаційні випробування каната проводяться шляхом його статичного навантаження зусиллям Р = 1,25 протягом 5 хвилин.

Безпека. У процесі експлуатації поліамідні канати підлягають відбраковуванню. Критерії відбраковування канатів: ушкодження (розрив) ниток на оплетці, наявність оплавлених ділянок, на оплетці є сліди фарб, розчинників, масел, при промацуванні виявлені утоншення або стовщення, баранчики внутрішніх стренг вийшли через оплетку назовні.

При відсутності візуальних механічних ушкоджень відбраковування канатів відбувається після 200 спусків по них на спускових пристроях будь-якого типу або через 3 роки експлуатації або зберігання.

При виконанні робіт на промислових об'єктах поліамідний шнур піддається навантаженню в основному за рахунок спусків і підйомів по ньому. За закордонними стандартами (відповідно й канатам) несучий і страхувальний канати варто заміняти максимум через три роки або через 400 спусків.

Безумовним фактором відбраковування страхувального каната є серйозний зрив виконавця робіт з вільним падінням і зависанні на ньому. По оцінці виробників «серйозним» зрив уважається при факторі ривка більше одиниці.

Транспортування, зберігання. Упаковані поліамідні канати допускається транспортувати будь-яким видом транспорту за умови захисту виробів від механічних впливів, атмосферних опадів і дії агресивних середовищ.

Гарантійний строк зберігання канатів 2 роки з моменту виготовлення. По закінченню гарантійного строку зберігання, канати підлягають повторному випробуванню на відповідність технічним умовам. Якщо зразки канатів пройшли випробування вони можуть бути використані по цільовому призначенню. При зберіганні в прохолодному затемненому приміщенні через 4-5 років міцність мотузки зменшується на стільки, що вона не витримує жодного тестового зриву. Процес старіння прискорюється при зберіганні на світлі, особливо під прямими сонячними променями.

Канати, що не використовуються в роботі, повинні зберігатися змотаними в бухти й упаковані в транспортні мішки в сухих та прохолодних приміщеннях без впливу сонячного світла.

 

Стрічки

 

Призначення стрічок. Для виготовлення петель, відтягнень, індивідуальних страхувальних систем, стремен, призначених для підйому по несучому канаті за допомогою затисків, застосовуються капронові стрічки.

Вимоги до конструкції. Стрічки, що використовуються як елементи СОСЗ, повинні відповідати вимогам стандарту EN 565. Мінімальна міцність застосовуваних стрічок повинна становити не менш 5 кН. Стрічки повинні бути стійкі до саморозпуску. Виготовлені на спеціальних ткацьких верстатах, стрічки повинні мати у своїй структурі додатковий механізм закріплення нитки, що забезпечує збереження цілісності стрічки при розриві нитки основи.

Стрічки не застосовуються як елементи СОСЗ призначених для поглинання динамічних навантажень. При цьому відтягнення й петлі, виготовлені зі стрічок, повинні витримувати статичне навантаження не менш 22 кн.

Перевірка технічного стану. Перевірка стану стрічок проводитися зовнішнім оглядом без застосування збільшувальних приладів з метою виявлення обривів, затягувань, баранчиків і т.п. Зміна метричних параметрів можна провести шляхом порівняння з контрольним зразком.

Безпека роботи. Елементи спеціального оснащення, виготовлені зі стрічок, як правило, працюють у страхувальному ланцюгу або виконують роль точок кріплення, тому від правильного й ретельного підбора стрічок, їхньої якості й характеристик міцності залежить безпека працівника, що виконує роботи на висоті.

У процесі експлуатації стрічки піддаються впливу негативних факторів і підлягають періодичному відбраковуванню, критеріями якого є: ушкодження (розрив) ниток, наявність оплавлених ділянок, слідів фарб, розчинників, масел, при промацуванні виявлені потоншення або потовщення.

Стрічки підлягають обов'язковому відбраковуванню після динамічного ривка в результаті зриву працівника.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 856 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

2351 - | 2153 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.