Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Управління фінансовими ризиками




 

Час: 2 год.

Мета: розкрити сутність фінансових ризиків та визначити їх місце у фінансовому менеджменті; розглянути модель управління фінансовими ризиками та фактори її формування;окреслити основні методи оцінки фінансових ризиків; виокремити внутрішні і зовнішні механізми зменшення дії фінансових ризиків.

 

План

9.1 Сутність і класифікація фінансових ризиків.

9.2. Основи управління фінансовими ризиками підприємства.

9.3. Оцінка фінансових ризиків.

9.4. Внутрішньофірмові механізми зменшення фінансових ризиків.

9.5. Механізми зовнішнього зменшення дії фінансових ризиків.

Література: [12, с.431-470], [13, с. 613-677], [17, с.329-354], [25, с. 431-445], [41, с.323-363]

 

9.1. Сутність і класифікація фінансових ризиків.

Під фінансовим ризиком підприємства розуміється можливість виникнення негативних фінансових наслідків у формі втрати доходу чи капіталу в ситуації невизначеності умов здійснення його фінансової діяльності.

З метою здійснення ефективного управління ними їх класифікують за наступними ознаками:

1. За видами:

- Ризик зниження фінансової стійкості (або ризик порушення рівноваги фінансового розвитку) підприємства. Цей ризик генерується недосконалістю структури капіталу (надмірною долею позикових засобів, що використовуються), що породжує незбалансованість позитивного і негативного грошових потоків підприємства по обсягах.

- Ризик неплатоспроможності (або ризик незбалансованої ліквідності) підприємства. Цей ризик генерується зниженням рівня ліквідності оборотних активів, що породжує розбалансованість позитивного і негативного грошових потоків підприємства у часі. По своїх фінансових наслідках цей вид ризику також належить до найбільш небезпечних.

- Інвестиційний ризик. Він характеризує можливість виникнення фінансових втрат в процесі здійснення інвестиції діяльності підприємства. Відповідно до видів цієї діяльності розділяються і види інвестиційного ризику - ризик реального інвестування і ризик фінансового інвестування.

- Інфляційний ризик.

- Процентний ризик. Він полягає в непередбаченій зміні відсоткової ставки на фінансовому ринку (як депозитної, так і кредитної).

- Валютний ризик.

- Депозитний ризик. Цей ризик відображає можливість неповернення депозитних внесків (непогашення депозитних сертифікатів).

- Кредитний ризик. Він має місце у фінансовій діяльності підприємства при наданні ним товарного (комерційного) або споживчого кредиту покупцям.

- Податковий ризик. Цей вид фінансового ризику має такі прояви: вірогідність введення нового виду податків і зборів на здійснення окремих аспектів господарської діяльності; можливість збільшення рівня ставок податків, що діють, зміна термінів і умов здійснення окремих податкових платежів; вірогідність відміни податкових пільг, що діють, у сфері господарської діяльності підприємства.

- Структурний ризик. Цей вид ризику генерується неефективним фінансуванням поточних витрат підприємства, що обумовлює високу питому вагу постійних витрат в загальній їх сумі.

- Криміногенний ризик. У сфері фінансової діяльності підприємств він виявляється у формі оголошення його партнерами фіктивного банкрутства; підробки документів, що забезпечують незаконне присвоєння сторонніми особами грошових і інших активів; розкрадання окремих видів активів власним персоналом та ін.

- Інші види ризиків.

2. За об'єктом, що характеризується, виділяють наступні групи фінансових ризиків:

- ризик окремої фінансової операції. Він характеризує у комплексі весь спектр видів фінансових ризиків, властивих певній фінансовій операції (наприклад, ризик властивий придбанню конкретній акції);

- ризик різних видів фінансової діяльності (наприклад, ризик інвестиційної або кредитної діяльності підприємства);

- ризик фінансової діяльності підприємства в цілому. Комплекс різних видів ризиків, властивих фінансовій діяльності підприємства, визначається специфікою організаційно-правової фірми його діяльності, структурою капіталу, складом активів, співвідношенням постійних і змінних витрат і тому подібне.

3. За сукупністю досліджуваних інструментів фінансові ризики підрозділяються на наступні групи:

- індивідуальний фінансовий ризик. Він характеризує сукупний ризик, властивий окремим фінансовим інструментам;

- портфельний фінансовий ризик. Він характеризує сукупний ризик, властивий комплексу однофункціональних фінансових інструментів, об'єднаних в портфель (наприклад, ризик кредитного портфеля підприємства, ризик його інвестиційного портфеля і тому подібне).

4. За комплексністю дослідження виділяють наступні групи ризиків:

- простий фінансовий ризик. Він характеризує вид фінансового ризику, що не розчленовується на окремі його підвиди. (наприклад, інфляційний)

- складний фінансовий ризик. Він характеризує вид фінансового ризику, що складається з комплексу підвидів. (наприклад, ризик інвестиційного проекту).

5. За джерелами виникнення виділяють наступні групи фінансових ризиків:

- зовнішній, систематичний або ринковий ризик (всі терміни визначають цей ризик як незалежний від діяльності підприємства. До цієї групи ризиків можуть бути віднесені інфляційний ризик, процентний ризик, валютний ризик, податковий ризик і частково інвестиційний;

- внутрішній, несистематичний або специфічний ризик (всі терміни визначають цей фінансовий ризик як залежний від діяльності конкретного підприємства). Він може бути пов'язаний з не кваліфікованим фінансовим менеджментом, неефективною структурою активів і капіталу, надмірною прихильністю до ризикових (агресивним) фінансових операцій з високою нормою прибутку, недооцінкою господарських партнерів і іншими

6. За фінансовими наслідками всі ризики підрозділяються на такі групи:

- ризик, що викликає тільки економічні втрати. При цьому виді ризику фінансові наслідки можуть бути тільки негативними (втрата доходу або капіталу);

- ризик, що викликає упущену вигоду. Він характеризує ситуацію, коли підприємство через об'єктивні і суб’єктивні причини не може здійснити заплановану фінансову операцію.

- ризик, що викликає як економічні втрати, так і додаткові доходи. У літературі цей вид фінансового ризику часто називається 2спекулятивним фінансовим ризиком», оскільки він пов'язаний із здійсненням спекулятивних (агресивних) фінансових операцій.

7. За характером прояву у часі виділяють дві групи фінансових ризиків:

- постійний фінансовий ризик. Він характерний для всього періоду здійснення фінансової операції і пов'язаний з дією постійних чинників.

- тимчасовий фінансовий ризик. Він характеризує ризик, що має перманентний характер і виникає лише на окремих етапах здійснення фінансової операції.

8. За рівнем фінансових втрат ризики підрозділяються на такі групи:

- допустимий фінансовий ризик. Він характеризує ризик, фінансові втрати за яким не перевищують розрахункової суми прибутку по фінансовій операції;

- критичний фінансовий ризик. Він характеризує ризик, фінансові втрати за яким не перевищують розрахункової суми валового доходу по фінансовій операції;

- катастрофічний фінансовий ризик. Він характеризує ризик, фінансові втрати за яким визначаються частковою або повною втратою власного капіталу.(цей вид ризику може супроводжуватися втратою і позикового капіталу).

9. За можливістю передбачення фінансові ризики діляться на наступні дві групи: прогнозований і непрогнозований фінансовий ризик.

Відповідно цій класифікаційній ознаці фінансові ризики підрозділяються також на керовані і некеровані в рамках підприємства.

10. За можливістю страхування фінансові ризики поділяються також на дві групи: фінансовий ризик, що страхується і не страхується.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 467 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2279 - | 2102 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.