К |
валіфікуючи міжнародні правопорушення як дії всупереч міжнародним зобов'язанням суб'єкта міжнародного права, слід мати на увазі, що міжнародне право передбачає випадки, коли поведінку суб'єкта, що не відповідає міжнародним зобов'язанням, може бути не визнано порушенням. У процесі кодифікації норм міжнародно-пра-
Глава XV Міжнародно-правова відповідальність
вової відповідальності держав Комісія міжнародного права вирішила присвятити спеціальну главу обставинам, що виключають протиправність, а відтак і міжнародно-правову відповідальність.
Такі обставини можна розділити на дві групи: а) обставини, що виключають виникнення міжнародно-правової відповідальності; б) обставини, що звільняють від реалізації міжнародно-правової відповідальності.
Необхідно відрізняти поведінку суб'єкта міжнародного права за обставин, що звільняють його від міжнародно-правової відповідальності, від поведінки, яка не є міжнародним правопорушенням (у разі недружніх актів, злочинних вчинків фізичних осіб проти міжнародного права, спірних ситуацій). У першому випадку є всі елементи міжнародного правопорушення, але додаткові обставини, що виникли, не дають змоги застосувати міжнародно-правову відповідальність. У другому випадку відсутні ті елементи міжнародного правопорушення, без яких воно не може кваліфікуватися як таке.
У попередній кодифікації Комісії міжнародного права в основному охоплено питання виключення виникнення міжнародно-правової відповідальності. На порядку денному вчених і практиків міжнародного права — вироблення критеріїв звільнення від реалізації відповідальності.
Обставинами, що виключають виникнення міжнародно-правової відповідальності, Комісія міжнародного права вважає «випадки, коли, незважаючи на наявність двох умов існування міжнародного протиправного діяння, не можна зробити висновок про його існування». Комісія не допускає можливості існування таких обставин, які звільняли б суб'єкта міжнародного права від відповідальності за порушення імперативних норм (jus cogens).
В цілому серед обставин, які виключають протиправність і які зазначені Комісією, розрізняють дві групи: а) ті, що є результатом вольових дій, реалізації права; б) обставини, що склалися незалежно від волі суб'єкта. До першої групи належать згода, відповідні заходи і самооборона. Другу групу складають непереборна сила, непередбачений випадок, форс-мажор, стихійне лихо, стан необхідності.
Згідно зі ст. 29 проекту Комісії згода однієї держави на поведінку іншої держави як таку, що не відповідає її міжнародним зобов'язанням щодо першої, виключає що-
_______ Обставини звільнення від міжнародно-правової відповідальності __________
до неї і протиправність у межах отриманої згоди. Отже, можливість відповідальності не виключається за межами згоди. Згода повинна відповідати умовам та вимогам, які стосуються згоди держави на дійсність для неї міжнародного договору, тобто виключаються тиск, помилка, підкуп або насильство над тим, хто дає згоду. Згода не може матися на увазі, а завжди має бути чітко виражена. Вона не знімає відповідальності щодо третьої держави. Важливою умовою відповідності такої згоди вимогам міжнародного права є висловлення її до здійснення відповідних дій.
Правомірні дії однієї держави у відповідь на неправомірні дії іншої (контрзаходи, здійснення міжнародно-правових санкцій) можуть також привести до порушень. Але їх відповідний характер виключає відповідальність, і вина потерпілої сторони особливо до уваги не береться. Відповідні дії також не можуть бути безмежними. Виключені збройні репресалії, певні позаправові заходи, які не можна визнати як відповідні, тобто не пов'язані з конкретним правопорушенням заходи непотерпілої сторони. Відповідні правомірні дії повинні відповідати насамперед принципу пропорційності та режиму міжнародної відповідальності. Не можуть відповідні правомірні заходи на ординарне міжнародне правопорушення бути такими, як заходи у відповідь на найтяжчі міжнародні злочини.
Не є протиправними дії держави, якщо вони є законними заходами самооборони відповідно до ст. 51 Статуту ООН (закріплено невід'ємне право держави на застосування збройної сили у відповідь на збройний напад). Самооборона має відповідати таким вимогам: повинен бути попередній збройний напад, повинна застосовуватися до вживання заходів Радою Безпеки ООН, не повинна підміняти повноважень Ради Безпеки ООН. У ст. 34 проекту Комісія міжнародного права закріпила: «Протиправність діяння держави, яка не відповідає міжнародним зобов'язанням цієї держави, виключається, якщо ці діяння є законними заходами самооборони, застосованими відповідно до Статуту Організації Об'єднаних Націй». При самообороні необхідно дотримуватися принципу пропорційності. Як зазначив Міжнародний суд ООН у 1986 р. щодо дій у Нікарагуа і проти Нікарагуа, «правомірність реакції на агресію залежить від критеріїв необхідності і пропорційності заходів, застосованих у межах законної оборони».
Глава XV Міжнародно-правова відповідальність
Непереборну силу, непередбачений випадок, форс-мажор Комісія закріпила у ст. 23 проекту так: «1. Проти -правність діяння держави, шо не відповідає його міжнародному зобов'язанню, виключається, якщо це діяння було викликане force majeure, тобто непереборною силою або непередбаченою зовнішньою подією, яка не піддавалася контролю держави і яка (який) зробила (зробив) для держави матеріально неможливим за вказаних обставин дотриматись свого зобов'язання. 2. Пункт 1 не застосовується: а) якщо ситуація force majeure виникла внаслідок дій держави, про яку йдеться, або внаслідок таких дій у сукупності з іншими факторами; б) якщо ця держава повинна була передбачити ризик виникнення такої ситуації».
Мається на увазі, що в разі непереборної сили та непередбачених зовнішніх подій, які не підлягають контролю з боку держави, остання в особі своїх органів або агентів виявилася у становищі реальної, об'єктивної неможливості вибрати поведінку, яка б відповідала вимогам її міжнародного зобов'язання, або встановити, що ця її поведінка не відповідає тому, що вимагається. Мова може йти про природні явища (землетруси, епідемії, повені тощо) або про непередбачувану діяльність людей (катастрофа на атомній електростанції, знищення об'єкта іноземної власності на території держави та ін.). У таких випадках держава повинна бути абсолютно позбавлена можливості упередити негативні наслідки або проявити власну волю, щоб змінити ситуацію.
Такі випадки передбачені у ст. 14 Конвенції про територіальне море і зони, які прилягають, 1958 р., ст. 18 Конвенції ООН з морського права 1982 р., ст. Ill Міжнародної конвенції про цивільну відповідальність за збитки від забруднення нафтою (остання, наприклад, знімає відповідальність, коли збитки, заподіяні внаслідок війни, воєнних дій, громадянської війни, повстання або природного явища виняткового, неминучого і невідворотного характеру) та в інших міжнародно-правових документах.
Прикладом урахування непереборної сили може бути рішення Постійної палати третейського суду у справі про концесію маяків Оттоманської імперії 1956 p., коли було знято відповідальність Греції за те, що вона не змогла повернути маяки компанії в тому стані, в якому вона їх от-
D
_______ Обставини звільнення від міжнародно-правової відповідальнос ті
римала. Маяки були розбиті бомбардуванням, якого Греція не могла подолати.
Стихійне лихо створює ситуації, коли суб'єкти, які мають певні міжнародні зобов'язання, не здатні їх виконати через дії сил природи, технічні аварії, техногенні катастрофи. При цьому береться до уваги й те, що в подоланні сил природи чи аварій люди, які діють від імені держави, можуть обрати варіант поведінки, який рятує їх, але не відповідає міжнародним зобов'язанням держави. За таких обставин звертається увага на те, чи все-таки була можливість не порушувати міжнародних зобов'язань в умовах вимушеної поведінки.
За умови доведення фактичної відсутності свободи вибору може бути знято вимогу прямого перенесення правопорушення на відповідальність. Так, Конвенція про запобігання забрудненню моря викидами відходів та інших матеріалів допускає таке забруднення лише у виняткових випадках порятунку життя людей на морі. У ст. 24 проекту статей про відповідальність Комісія записала: «1. Протиправність діяння держави, що не відповідає її міжнародним зобов'язанням, виключається, якщо суб'єкт поведінки, яка складає діяння цієї держави, в ситуації крайнього лиха не мав іншої можливості врятувати своє життя або життя довірених йому осіб.
2. Пункт 1 не застосовується, якщо а) держава, про яку йдеться, сприяла виникненню ситуації крайнього лиха або Ь) якщо поведінка, про яку йдеться, могла викликати порівнянне або ще тяжче лихо».
Особливим є ставлення в міжнародному праві до стану необхідності. Річ у тому, що держави досить часто посилаються на стан необхідності як на причину недотримання міжнародних зобов'язань (закони та звичаї війни не дотримувалися, позаяк мала місце тяжка воєнна ситуація, іноземне судно у відкритому морі було потоплено, бо це був крайній захід боротьби із забрудненням моря тощо). У проекті статей Комісії ця ситуація розкривається так (ст. 25): посилання на стан необхідності як на підставу для виключення протиправності діяння неможливе за винятком тих випадків, коли: а) це діяння було єдиним засобом захисту суттєвого інтересу цієї держави від тяжкої і неминучої загрози; б) це діяння не завдало серйозної шкоди суттєвим інтересам держави, щодо якої
Глава XV Міжнародно-правова відповідальність
Суб'єкти міжнародно-правової відповідальності
існує вказане зобов'язання. Посилання на стан необхідності є правомірним за наявності одночасно ряду факторів: небезпеки (неминучої), яка загрожує життєвим інтересам держави; надзвичайної ситуації держави, за якої вона не могла поводитися інакше; тимчасовий характер вимушеної поведінки. Не можна посилатися на стан необхідності, якщо міжнародним договором передбачена можливість такої ситуації і відповідні їй дії не визнані виправданими, і якщо держава, яка здійснила такі дії, сама сприяла створенню стану необхідності, через що вона ж не виконала своїх міжнародних зобов'язань.