Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поняття міжнародно-правової відповідальності




а

ослідники міжнародно-правової відповідальності енсен, Дж. Франко та ін.) вважають, що жодна тема міжнародного права так не зап­лутана і так мало не досліджена, як тема розуміння сут­ності міжнародно-правової відповідальності. Термін «від­повідальність» запозичено з англійської політико-філо-софської літератури XVIII ст. для визначення обов'язків поведінки суб'єкта в майбутньому і негативних наслідків за його поведінку в минулому. Певний вплив на станов­лення міжнародно-правових поглядів відповідальності ма­ла наука цивільного права, звідки запозичалися основні результати тлумачення термінів «тягар виконання функ­ції», «обов'язок», «зобов'язання», «примус» та ін.

Водночас у процесі роботи над кодифікацією норм міжнародного права інституту відповідальності Комісія міжнародного права ООН констатувала бідність юридич­ного лексикону з питань відповідальності.

Чи не тому дослідники міжнародно-правової відпові­дальності іноді намагаються обійти характерні для неї риси і дають визначення в надто загальній формі, напри-


Глава XV Міжнародно-правова відповідальність


1

Поняття міжнародно-правової відповідальності


 


клад: «Під міжнародно-правовою відповідальністю розу­міють юридичні наслідки, які настають для суб'єкта між­народного права у результаті порушення ним міжнарод­но-правового зобов'язання» (Г. І. Тункін, А. М. Талалаєв, Л. М. Шестаков, Е. О. Шибаєва та ін.). Досить замінити слово «міжнародний» на «цивільний», «кримінальний», «адміністративний» тощо — і ми отримаємо визначення зовсім іншої відповідальності. Певна логіка в цьому є, бо в усіх випадках ідеться про «відповідальність». Але ж, ма­буть, не повинні всі особливості відповідальності в сис­темі міжнародного права визначатися лише одним сло­вом «міжнародна».

Розуміючи це, деякі дослідники сутності міжнародно-правової відповідальності пропонують уточнювати в її по­нятті особливі міжнародно-правові характеристики. Але, як правило, далі від загальновизнаних елементів відпові­дальності вчені не сягнули. «Міжнародно-правова відпо­відальність, — зазначає Ю. М. Колосов, — це юридичний обов'язок суб'єкта-правопорушника ліквідувати наслідки шкоди, вчиненої іншому суб'єкту міжнародного права в результаті здійснення правопорушення».

Досить уживаним є визначення міжнародно-правової відповідальності через дії (та їх наслідки) суб'єктів і дже­рела права (Г. М. Мелков, К. А. Бекяшев та ін.). На дум­ку прихильників такого підходу до визначення поняття міжнародно-правової відповідальності, під нею слід розу­міти «юридичні наслідки, що настають для суб'єкта між­народного права, який порушив чинні норми міжнарод­ного права і свої міжнародні зобов'язання. Водночас вона є одним з юридичних засобів забезпечення дотримання цих норм та відшкодування заподіяного збитку (шкоди)». Багато спільного з цим визначенням має поняття міжна­родно-правової відповідальності, розроблене відомими російськими вченими (С. Ю. Марочкін, Г. В. Ігнатенко, Д. Д. Остапенко та ін.), яке пропонується Міністерством загальної і професійної освіти Російської Федерації для студентів вищих закладів освіти зі спеціальності «юрис­пруденція». Виходячи із загального постулату, що відпові­дальність є необхідним юридичним засобом забезпечення дотримання норм міжнародного права, а також відновлен­ня порушених прав і відносин, під міжнародно-правовою відповідальністю вони бачать «відповідальність суб'єкта


міжнародного права знешкодити, ліквідувати шкоду, за­подіяну ним іншому суб'єктові міжнародного права у ре­зультаті порушення міжнародно-правового зобов'язання, або обов'язок відшкодувати збитки (шкоду), заподіяні правомірними діями, якщо це передбачено договором»1.

В українській науці міжнародного права не робилося спроб уточнити наявні визначення. Науковці, які спе­ціально досліджували це питання, як правило, користу­валися визначенням міжнародно-правової відповідаль­ності, розробленим ученим Московського університету ім. М. Ломоносова Г. І. Тункіним для студентів, аспі­рантів і викладачів вищих закладів освіти. «У науці між­народного права, — писав він, — під міжнародно-право­вою відповідальністю розуміють негативні юридичні на­слідки, що настають для суб'єкта міжнародного права у результаті порушення ним міжнародно-правового зобо­в'язання»2.

Не ставлячи під сумнів переваг (як і, до речі, недо­ліків) кожного з індивідуальних визначень поняття між­народно-правової відповідальності, мабуть, доцільніше брати за основу визначення, дане Комісією міжнародного права ООН, що охоплює «ті наслідки, які те чи інше міжнародне протиправне діяння може мати згідно з нор­мами міжнародного права у різних випадках, наприклад наслідки діяння в плані заподіяння шкоди та відповідних санкцій»3.

Будучи за своєю суттю доктринальним, воно, проте, охоплює бачення міжнародно-правової відповідальності вченими, представниками різних правових систем. Комі­сія міжнародного права визначила міжнародно-правову відповідальність держав як «усі види нових правовідно­син, які можуть виникнути в межах міжнародного права у результаті міжнародно-правового діяння держави неза­лежно від того, чи обмежуються ці відносини правовідно­синами між державою, що вчинила протиправне діяння, і державою, яка безпосередньо постраждала, або ж вони поширюються також на інших суб'єктів міжнародного права, і незалежно від того, чи сконцентровані вони на

1 Международное право. М., 1999. С. 132.

2 Тункин Г. И. Теория международного права. М., 1970. С 430.

3 Ежегодник Комиссии международного права, 1984. Нью-Йорк, 1985. Т. 2, ч. 2. С. 120.


Глава XV Міжнародно-правова відповідальність

зобов'язанні винної держави відновити у правах державу, яка постраждала, і стягнути заподіяні їй збитки (шкоду), або охоплюють також право самої держави, яка постраж­дала, або інших суб'єктів міжнародного права застосувати до винної держави будь-яку санкцію, допустиму міжна­родним правом»1.

Отже, домінуючим на міжнародно-правову відпові­дальність є погляд на правовідносини, що склалися після міжнародного правопорушення. Все менше її тлумачать лише як обов'язок відшкодувати збитки. Дехто з учених (В. А. Василенко, Ж. Салмон, П. М. Дюпоі та ін.) навіть потерпають від того, що такий погляд може привести до неправильного висновку: міжнародна відповідальність на­стає там, де є збитки. Більш прийнятним є приведення міжнародно-правової відповідальності до таких основних характеристик. Вона: 1) реалізується в міжнародних пра­воохоронних правовідносинах між державою-порушни-цею, з одного боку, і державою-жертвою (державами, а іноді й товариством держав у цілому) — з іншого боку; 2) виникає слідом за вчиненням міжнародного правопо­рушення; 3) полягає в застосуванні до держави-поруш-ниці міжнародного права примусових (не превентивних) заходів; 4) пов'язана з негативними наслідками для пра­вопорушника; 5) має на меті забезпечення міжнародної законності та міжнародного правопорядку.

Відповідальність є безумовним зобов'язанням, яке спричинене неправомірними діями. Ще Постійна Палата міжнародного правосуддя наголошувала (1928) на безу­мовності принципу міжнародного права (загальний прин­цип права), за яким будь-яке порушення міжнародно-правових зобов'язань тягне за собою зобов'язання ком­пенсувати спричинену шкоду.

Норми міжнародного права, які регулюють походжен­ня, зміст та реалізацію міжнародно-правової відповідаль­ності, об'єднані в окремий інститут. Особливих змін цей інститут зазнав після Другої світової війни, коли в міжна­родному праві було визнано відповідальність за агресію, політику апартеїду, расизму, расової сегрегації, відмову надати незалежність колоніальним народам тощо. Зміни­лися можливості застосування примусових заходів та їхній

1 Ежегодник Комиссии международного права. 1973. Т. 2. С. 204.


________ Підстави для виникнення міжнародно-правової відповідальності __________

характер. Розширилося коло суб'єктів міжнародно-право­вої відповідальності (насамперед за рахунок суб'єктів — фізичних осіб), змінилися форми реалізації норм міжна­родно-правової відповідальності.

Водночас інститут міжнародно-правової відповідаль­ності залишається переважно звичаєво-правовим. Розпо­чата наприкінці 50-х років кодифікація норм інституту не завершена й до сьогодні. Активно ведеться робота щодо розширення сфери дії інституту з поширенням його на довкілля і природні копалини, космічний та повітряний простір та ін. Розвиток міжнародних організацій мав на­слідком формування їхньої міжнародно-правової відпові­дальності. З 1978 р. Комісія міжнародного права вивчає питання міжнародно-правової відповідальності за шкід­ливі наслідки дій, не заборонених міжнародним правом.

Міжнародно-правова відповідальність не має галузе­вого поділу, як то є у внутрішньодержавному праві. Вона є єдиним цільним інститутом. Разом із тим можуть бути різні режими міжнародно-правової відповідальності (на­приклад, за агресію та ординарне порушення норм між­народного договору).

Міжнародно-правова відповідальність базується на чо­тирьох основних принципах, визначених світовим спів­товариством. Комісія міжнародного права так сформулю­вала ці принципи: 1) принцип відповідальності стосовно всіх міжнародно-правових діянь держави; 2) принцип, який визначає суб'єктів таких діянь; 3) принцип, що визна­чає умови наявності міжнародно-правових діянь; 4) прин­цип незастосування внутрішнього права для визначення наявності цих діянь.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 548 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2375 - | 2322 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.