Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розділ 5. Соціальна стратифікація суспільства




Типи стратифікаційних систем. Подібність та відмінність типів стратифікаційних систем. Проблема формування середнього класу в Україні. Безробіття як особлива страта в структурі суспільства. Маргінальність. Соціально-територіальна структура суспільства. Соціальна мобільність.

Соціальна структура суспільства — ієрархічно упорядкована сукупність індивідів, соціальних груп, спільнот, організацій, інститутів, об’єднаних стійкими зв’язками і відносинами.

Соціальна група — відносно стійка, історично сформована сукупність людей, об’єднаних на основі загальних соціально значущих ознак.

Мала соціальна група — нечисленна за складом соціальна група, учасники якої об’єднані спільною діяльністю і перебувають у безпосередньому стійкому особистому спілкуванні, що є основою для виникнення як емоційних стосунків, так і особливих групових цінностей і норм поведінки.

Велика соціальна група — численна за складом група людей, об’єднаних для спільної діяльності, але взаємодія між якими формальна.

Теорію соціальної стратифікації було створено на початку ХХ ст. американськими соціологами Т. Парсонсом (1902 — 1979 рр.), Р.-К. Мерином (нар. в 1910 р.), К. Девісом та іншими вченими, які вважали, що вертикальна класифікація людей та їх груп спричинена розподілом функцій у суспільстві.

Соціальна стратифікація (лат. Stratum — шар) — поділ суспільства на вертикально розташовані соціальні верстви (страти), які мають різний престиж, власність, владу, освіту тощо.

 

Стани - система розшарування, в якій соціальне становище людини чи групи залежить від їхнього відношення до власності чи суб’єкта верховної влади
Рабство - система розшарування, яка основана на належності індивіда до етично-національної і територіальної спільності роду, (племені). Це крайня форма нерівності, при якій один індивід належить іншим як власність.
Касти - система розшарування, яка основана на належності людини до закритої соціально-професійної групи, яка включена в ієрархію суспільного поділу праці. Особливістю кастової системи стратифікації є тісний зв’язок з релігією (брахманізмом, індуїзмом).
Класи - система розшарування, в якій соціальне становище людини чи групи визначається відчуженням до власності на засоби виробництва, рівнем освіти та можливостями індивіда на ринку праці.
основні системи стратифікації

 

 


Соціальна мобільність — міжгрупова або просторова рухливість населення, його здатність (готовність) до соціальних переміщень.

 

Канали вертикальної соціальної мобільності (соціальні інститути та організації за допомогою яких людина змінює своє положення в суспільній ієрархії)
Система освіти
шлюб
бізнес
політика
армія
церква
наука
мистецтво

 


Маргіналізація (лат. Margo — край, межа) — втрата особистістю належності до певної соціальної групи, норм і цінностей відповідної субкультури без входження до іншої.

Теорія “стадій економічного зростання” (У. Ростоу)

Ера високого масового споживання Значний рост сфери послуг, виробництва товарів споживання з перетворенням їх в основний сектор економіки.
Стадії “зрілості” НТР, урбанізація. Індустріальне суспільство
Стадія зрушення Промислові революції і наступні за ними соціально-економічні і політичні перетворення. Перехід від домонополістичного капіталізму до домонополістичного.
Перехідне суспільство Зростання сільськогосподарського виробництва, поява нового виду діяльності – підприємництва, формування централізованої держави, зростання національної свідомості.
Традиційне суспільство Аграрні суспільства із досить примітивною технікою, переважанням в сфері економіки, сільського господарства, станово-класової структури і владою великих земельних власників.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 327 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Ваше время ограничено, не тратьте его, живя чужой жизнью © Стив Джобс
==> читать все изречения...

2222 - | 2165 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.