(2 години)
1. Здійснення правосуддя в Україні: поняття, завдання та ознаки.
2. Цивільне судочинство в Україні.
3. Адміністративні справи, що підлягають розгляду у судах.
4. Кримінальне судочинство в Україні.
Методичні поради щодо самостійної роботи з підготовки до семінарського заняття.
· Готуючись до першого питання з’ясувати поняття правосуддя – це особлива владна функція держави, що здійснюється від її імені судом через розгляд і вирішення у відкритих судових засіданнях адміністративних, господарських, цивільних справ стосовно спорів про права та інтереси громадян, громадських об’єднань, підприємств, установ, організацій і кримінальних справ із засудженням осіб, винних у вчиненні злочину, або виправдання невинних. Треба засвоїти, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, котрі виникають у державі. Необхідно також підкреслити головні засади правосуддя в Україні: здійснення правосуддя тільки судом; незалежність суддів і підкорення їх тільки закону; державна мова судочинства; принцип законності; гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
· Розглядаючи друге питання необхідно роз’яснити поняття судочинства – це встановлений процесуальний порядок позовів і розгляд у судах справ стосовно спорів, що виникають з різноманітних правовідносин, порядок прийняття рішень учасниками процесуальних дій, оскарження та перегляд цих рішень, подання заяв про правопорушення та злочини, їх виявлення, розслідування, передачу матеріалів справ у суд. При розгляді цивільних справ треба засвоїти, що цивільне судочинство полягає у розгляді справ стосовно спорів, що виникають із цивільних, сімейних, трудових, аграрних, земельних відносин, справ окремого провадження. Треба мати на увазі, що цивільні справи в судах розглядаються за позовною заявою особи, яка звертається за захистом своїх прав, за заявою прокурора та інших осіб. Сторонами у судовому процесі є позивач і відповідач. Перед підготовкою до питання необхідно розглянути норми цивільно-процесуального кодексу України.
· По третьому питанні необхідно ознайомитись з нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення, в якому вказується які правопорушення розглядаються адміністративними комісіями, виконавчими комітетами, органами внутрішніх справ і місцевими судами. Останні розглядають справи про адміністративні правопорушення, віднесені до їх компетенції. Судді одноособово розглядають справи про дрібне хуліганство, порушення правил адміністративного нагляду.
· Останнє питання розглядає кримінальне судочинство яке складає єдину систему дій, етапів дослідження обставин кримінальної справи, встановлення істини у цій справі. Етапами кримінального судочинства визначаються: порушення кримінальної справи, досудове розслідування; віддання обвинуваченого до суду; судовий розгляд справи; апеляційне впровадження у справі; касаційне провадження у справі; виконання вироку; перегляд судових рішень у порядку виключного впровадження. Готуючись до цього питання необхідно ознайомитись з нормами Кримінально-процесуального кодексу України.
Питання для самоконтролю
1. Які принципи правосуддя закріплені в Конституції України?
2. У чому полягають особливості цивільного судочинства в Україні?
3. В який спосіб здійснюється порядок розгляду цивільних справ?
4. Визначте основні завдання і стадії кримінального судочинства.
5. У чому полягає різниця між цивільним та кримінальним судочинством?
6. У чому полягають особливості провадження в кримінальних справах про злочини неповнолітніх?
7. Які види оскарження судових рішень вам відомі?
8. Чим апеляційне оскарження судових рішень відрізняється від касаційного?
Практичні завдання:
Завдання 1. Складіть структурно-логічну схему: „Принципи правосуддя в Україні.”
Завдання 2. У чому полягає різниця між цивільним та кримінальним судочинством?
Завдання 3. Які види оскарження судових рішень Вам відомі?
Завдання 4. Чим апеляційне оскарження судових рішень відрізняється від касаційного?
Рекомендована література: 2,10,13,18,19,20,24,25,28,39,41,44,45,46,47,49,52-55,62,68,86
План семінарського заняття №16