Вексель – цінний папір, який засвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця сплатити після настання строку визначену суму грошей власнику векселя (векселедержателю).
Векселі бувають прості та переказні.
Простий вексель – виписується боржником на ім’я кредитора із зобов’язанням виплатити йому в зазначений термін вказану суму.
Переказний вексель – виписується кредитором як наказ боржнику виплатити у зазначений термін йому чи вказаній ним третій особі певну суму грошей.
Характерні риси векселя:
Ø Абстрактність – на векселі не вказаний конкретний вид угоди;
Ø Беззаперечність – обов’язкова оплата боргу, аж до примусових заходів;
Ø Оборотність – передача векселя як платіжного засобу іншим особам з передавальним написом на його звороті (індосамент), що створює можливість взаємного заліку вексельних зобов’язань.
Банкнота – банківський білет, грошовий знак, що випускається в обіг центральним емісійним банком. Забезпечений усіма активами банку та масою товарів, що належать державі.
Ознаки класичної банкноти:
Ø випуск її емісійним банком замість комерційних векселів;
Ø обов’язковий обмін на золото та першою вимогою власників;
Ø подвійне забезпечення: золоте і товарне.
Чек – письмовий наказ власника поточного рахунку банку про виплату певній особі вказаної в ньому суми грошей.
Економічна природа чека – він є засобом для отримання готівки в банку, засобом обігу та платежу, інструментом безготівкових розрахунків.
Електронні гроші – умовна назва фінансових коштів, які використовує їх власник на основі електронної системи банківських послуг.
Приводяться в рух не за допомогою паперових носіїв (банківських білетів, чеків, векселів), а завдяки запровадженню в сфері розрахункових операцій комп’ютерів і сучасних систем зв’язку.
До електронних грошей відносять кредитні картки, дебетові картки, картки для банкоматів.
Кредитні картки – виникли на основі електронних грошей. Сприяють скороченню платежів готівкою, обслуговують роздрібну торгівлю та сферу послуг, служать засобом розрахунків, є інструментом кредиту.
Переваги | Недоліки |
1. Зручний і безпечний спосіб оплати, сприйнятий в усьому світі 2. Використовуються різні види валют 3. Для одержання готівки в банкоматах 4. Надійна система безпеки і контролю 5. Мінімальні витрати. пов’язані з шахрайством 6. Щомісячні звіти 7. Вільний кредит на певний період | 1. Для роботи потрібно мати систему управління 2. Вони повинні належати до визнаних систем (Visa, Mastercard…), для того щоб їх приймали в усьому світі 3. Система контролю розрахована на добре розвинену телекомунікаційну інфраструктуру |
Дебетові картки – платіжні інструменти, які випускаються фінансовими установами і надають клієнту можливість проводити трансакції за власним банківським рахунком, користуватися іншими послугами.
Переваги | Недоліки |
1. Низька вартість послуг 2. Спосіб отримання готівки 3. Надійність забезпечується персональним ідентифікаційним номером 4. Поновлення рахунку в реальному часі 5. Використання різних валют 6. Розміщення готівки 7. Можуть використовуватись замість карток для банкоматів | 1. Важко встановити всеохоплюючу мережу касових терміналів (POS) 2. Потребують розвиненої телекомунікаційної інфраструктури 3. Висока вартість вмикання особливостей захисту карток Chip i Smart Card |
Картки для банкоматів. Банкомати встановлюються у фінансових установах, супермаркетах, магазинах, аеропортах, гаражах й офісах. банкомати багатофункціональні: видача готівки і депозитів, перекази за рахунками, авансування готівки, прямий доступ до рахунків за кредитними картками, оплата рахунків, запити про фінансове становище і про стан балансу.
Система електронних платежів, яка запроваджена Національним банком України, - особливо важлива для України. У вересні 1995 р. 17-ма банками в Україні створено акціонерне товариство закритого типу „Укркарт”. Мета – створення Національної системи розрахунків за товари і послуги за допомогою пластикових карток, а також створення необхідної інфраструктури для обслуговування карток міжнародних систем (VISA, EUROPEX, MASTERCARD, AMERICAN EXSPRESS).
Роль держави в утвердженні кредитних зобов’язань як грошей:
Ø надання державою паперовим знакам і монетам статусу законних платіжних засобів;
Ø створення державної системи страхування банківських депозитів, що підвищує довіру до банків та до депозитів як банківських грошей;
Ø створення системи гарантій за векселями і чеками.