Згідно статуту, ООН має на меті підтримувати міжн. мир та безпеку і з цією метою вживати ефективних колективних заходів для запобігання та усунення загрози миру й придушення актів агресії, або інших порушень миру, і проводити мирними засобами, відповідно до принципів справедливості та міжн. права, залагоджування або розв’язання міжн. конфліктів або ситуацій, що можуть призвести до порушення миру.
Операції з підтримки миру здійснюються Департаментом з підтримки миру з ціллю збереження умов для встановлення міцного миру в країні, яка переживає конфлікт. Діял. з підтримки миру є одним з найбільш ефективних інструментів, наявних у розпорядженні ООН для надання допомоги приймаючим країнам, що переживають складний період виходу з конфліктної ситуації. Миротворча діял. володіє рядом унікальних переваг, включаючи легітимність і принцип розподілу відповідальності, а також потенціал щодо розгортання та забезпечення функціонування військових і поліцейських контингентів з різних країн світу і об'єднанню їх зусиль із зусиллями цивільних миротворців в цілях здійснення комплексних мандатів. Розгортання операцій ООН з підтрим. миру здійсн. на основі мандата Ради Безпеки ООН. Хоча кожна операція ООН з підтрим. миру має свою специфіку, завдання, покладені на миротворців РБ, в принципі схожі між собою. В залежності від мандата операції з підтрим. миру можуть вирішувати наступні завдання: - розгортання сил для запобігання конф. або його перетікання через кордони; - стабілізація конфліктної ситуації після припинення вогню; ств. умов для досягнення угоди про встановл. міцного миру між сторонами; - забезпечення здійснення всеосяжних мирних угод; надання сприяння країнам чи територіям в подоланні перехідного періоду і створенні стабільного уряду на основі демократичних принципів, ефектив. управ. та ек. розвитку. З урахуванням характеру проблем миротворці ООН часто залучаються до участі в заходах, які по суті належать до категорії миробудівництва, в тому числі до сприяння вирішенню завдань у наступних областях: - роззброєння, демобілізація та реінтеграція колишніх комбатантів; - розмінування;- реформування сектору безпеки та здійснення інших заходів, пов'язаних із забезпеченням правопорядку; - захист і заохочення прав людини; - допомога в проведенні виборів; - підтримка заходів щодо відновлення та зміцнення державної влади; - сприяння соціально-економічному відновленню та розвитку. У своїй діял. по підтриманню миру ООН керується трьома основними принципами: - згода сторін; - неупередженість; - незастосування сили за винятком випадків самооборони і захисту мандата. Сьогодні багатопрофільні операції з підтримання миру проводяться не тільки в інтересах забезпечення миру і безпеки, але і в цілях сприяння політичному процесу, захисту цивільних осіб, роззброєння, демобілізації і реінтеграції колишніх комбатантів, а також надання допомоги в організації виборів, захист і заохочення прав людини та відновленні законності. ООН виступає всесвітнім форумом на якому країни можуть піднімати та обговорювати найважчі запитання, включаючи проблеми війни та миру. При особистому спілкуванні глав урядів між ними встановлюється діалог. Це дозволяє виробляти шляхи мирного врегулювання спорів. Якщо багато країн виступають одностайно, це робить загальний тиск на всіх.
Миротворча діял. ООН являє собою унікальний приклад глобального партнерства. Вона об'єднує Ген. Ас., Раду Безпеки, Секретаріат, країни, що надають військові і поліцейські контингенти, а також уряди країн в їх спільних зусиллях з підтримання міжнародного миру та безпеки. Його значимість обумовлена легітимністю Статуту ООН та участю широкого кола країн, що надають військові і поліцейські контингенти і забезпечують цінні ресурси. Під миротворчістю розуміється застосування багатонаціональних сил під командуванням ООН для обмеження і врегулювання конфліктів між країнами. Миротворчі операції виконують роль нейтральної третьої сторони для встановлення і збереження режиму припинення вогню і створення буферної зони між воюючими сторонами. Крім того, вони надають допомогу в проведенні виборів та в знешкодженні смертоносних наземних мін. Існують два види миротворчих операцій: місії спостерігачів і операції з участю миротворчих сил. Спостерігачі беззбройні, а військовослужбовці миротворчих сил ООН озброєні легкою зброєю, яку вони можуть застосовувати виключно в цілях самооборони. Миротворців ООН легко впізнати за емблемою ООН і блакитними беретами, які вони носять, перебуваючи на службі. Блакитні каски, які стали символом миротворців ООН, надягають під час будь-яких операцій, коли існує небезпека. Миротворці носять свою національну форму.
Станом на 31 грудня 2012 року маємо наступну статистику: - операції з підтримки миру з 1948 р. – 67; поточні операції з підтримки миру – 14; поточні операції і політичні місії, які управляються і підтримуються Деп. Операцій з підтрим. Миру. – 15.